liian kauan käyttänyt piilareita?

Eli oon käyttänyt n. 6-7-vuotta piilareita. Onko liian paljon. Olen alkanut pikkuhiljaa huomaan että silmissä silleen jännästi kutiaa joskus. Paksuja verisuonia on alkanut ilmestymään silmään. Oon pitänyt siis piilareina joka päivä n. 10-15tuntia päivässä. Ehkä se on liikaa, muttei muita ongelmia ole. Onko tämä vakavaa. Voiko silmissäni olla jo vaurioita. Ajattelin nyt varmaan hankkia lasit tai mennä silmä laser leikkaukseen!!!
65917
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Voi olla jo vaurioita kun olet pitänyt piilareita päivittäin ja noin kauan. Piilarit kun eivät päästä silmään läheskään niin paljoa happea kuin mitä "piilarittomaan" silmään pääsee. Olethan käynyt optikolla tarkistuttamassa silmät, ettei niissä ole esim. pientä näppylää silmäluomien alla tms.? Itse olen käyttänyt piilareita noin 11-12 vuotta, aluksi melkein päivittäin, mutta enää en pysty pitämään kuin ehkä joka toinen päivä. Kesällä menen laseriin joten toivottavasti loppuu tämä piilareiden kanssa läträäminen...

Äänestä

Ainahan piilarit on vieras esine silmässä eikä ole luonnollinen tila. Yleensä ajan mittaan piilareidenkäyttäjä huomaa ettei linssejä voi pitää silmissä enää yhtä kauaa kuin ennen ja/tai että linssit kuivuu nopeammin silmissä.

Tärkeää on että käy säännöllisesti (kerran vuodessa) optikolla ja useammin jos tulee ongelmia. Tarkastukset ovat maksuttomia. Silmälääkärillä on myös hyvä käydä välillä (kerran 3-5 vuodessa) jotta nähdään että silmä on fysiologisesti kunnossa.

Paha sanoa että oletko käyttänyt liikaa. Se on niin yksilöllistä. Parashan olisi jos ei käyttäisi ollenkaan mutta ei niiden käytöstä mitenkään älyttömästi haittoja ole

Äänestä

Käytin piilareita seitsemän vuoden ajan, noin 5-6 päivänä viikossa, vaihdellen aina parista tunnista max viiteentoista tuntiin. Kävin säännöllisesti optikolla puolivuosittain tarkastuttamassa silmäni, mutta mitään poikkeavaa kuulemma ei silmissä koskaan ollut. Typeränä luotin optikon sanaan enkä käynyt kertaakaan silmälääkärillä (paitsi loppuvaiheessa, mutta se olikin sitten jo liian myöhäistä)! Lopulta silmiin alko ilmestyä muutama näkyvä verisuoni, ja tästä muutaman kuukauden kuluttua en pystynyt käyttää piilareita enää yhtään, ne kuivu heti silmiin kiinni ja hiersi hirveesti.

Pakko oli siis lopettaa piilareiden käyttö ihan kokonaan, mutta silmät oli tosi karseassa kunnossa ja kipeät monen monta kuukautta. Vähitellen kipu alko helpottaa ja kävin taittovirheleikkauksessakin, mutta vieläkin, vaikka en ole käyttänyt piilareita yli kahteen vuoteen, silmät on jokseenkin kuivat ja joudun päivittäin käyttää kostutustippoja.

Sun oireet kuulostaa aivan samoilta kuin mulla just ennen kuin ongelmat alko, eli ei todellakaan kannata käyttää piilareita enää noin paljon, mutta sulla sentään mahdollisuus käyttää niitä vielä jossain määrin. Ja ainahan optikot sanoo et pitäis pitää ne pari päivää viikossa rillejä, eikä oo muuten pitemmän päälle mitään huuhaa-puhetta, vaikka itekkin aikoinaan niin ajattelin. Silmien sietokyky tulee kaikilla joskus täyteen, se on fakta. Ja nuo verisuonet ei häviä silmistä koskaan, nekun kerran tulee, pysyy aina.

Toivottavasti otat opikses tästä tekstistä, ja jos et ota, niin huomaat kyllä kaikki "kivat" asiat muutaman kuukauden kuluessa! Kunpa joku olis kertonut mullekin aikoinaan!

Äänestä
  • tekstisi pelästytti minut täysin...En ole käynyt tarkistamassa silmiäni varmaan 2vuoteen. Laiskuutta? Viime kerralla josku reilu 2vuotta sitten silmälääkäri sanoi että voit pitää linssejä vielä pari vuotta, mutta kannaattaa siirtyä jo laseihin. Nyt ajattelin hankkia lasit, käyttäisin sitten piilareita vain joka toinen päivä ellen vähemmän...Niin ja eikö todellakaan verisuonet häviä? mulla kun niitä on silmissä paljon ja isoja..Kai ne vuosien, kuukausien myötä?

    Äänestä

  • silmäpeliappelsiini kirjoitti:

    tekstisi pelästytti minut täysin...En ole käynyt tarkistamassa silmiäni varmaan 2vuoteen. Laiskuutta? Viime kerralla josku reilu 2vuotta sitten silmälääkäri sanoi että voit pitää linssejä vielä pari vuotta, mutta kannaattaa siirtyä jo laseihin. Nyt ajattelin hankkia lasit, käyttäisin sitten piilareita vain joka toinen päivä ellen vähemmän...Niin ja eikö todellakaan verisuonet häviä? mulla kun niitä on silmissä paljon ja isoja..Kai ne vuosien, kuukausien myötä?

    Verisuonten kasvu johtuu silmien hapenpuutteesta, ja on ihan tavallista piilarien käyttäjillä. Mutta eipä ne kyllä juuri häviä vaikka lopettaisikin käytön.

    Jos haluat edelleen käyttää linssejä silloin tällöin, niin silmille terveellisin vaihtoehto on yötäpäivää-linssit. Ne läpäisevät happea niin hyvin, että on melkein sama kuin olisi ilman piilareita. Jos ei tuollaisia linssejä pysty öisin pitämään esim. kuivumisen takia, niin niitä voi pitää ihan päiväkäytössäkin, eikä tarvitse miettiä montakohan tuntia ne ovat silmissä olleet.

    Kannattaa kyllä käydä joka vuosi optikolla ja aina silloin tällöin myös silmälääkärillä, niin voi olla varma siitä että kaikki on ok!

    Äänestä

  • linssilude kirjoitti:

    Verisuonten kasvu johtuu silmien hapenpuutteesta, ja on ihan tavallista piilarien käyttäjillä. Mutta eipä ne kyllä juuri häviä vaikka lopettaisikin käytön.

    Jos haluat edelleen käyttää linssejä silloin tällöin, niin silmille terveellisin vaihtoehto on yötäpäivää-linssit. Ne läpäisevät happea niin hyvin, että on melkein sama kuin olisi ilman piilareita. Jos ei tuollaisia linssejä pysty öisin pitämään esim. kuivumisen takia, niin niitä voi pitää ihan päiväkäytössäkin, eikä tarvitse miettiä montakohan tuntia ne ovat silmissä olleet.

    Kannattaa kyllä käydä joka vuosi optikolla ja aina silloin tällöin myös silmälääkärillä, niin voi olla varma siitä että kaikki on ok!

    Yötäpäivääpiilarit ovat hyvä vaihtoehto, mutta kannataa muistaa ettei niitäkään saa liikaa käyttää!

    Itse pidin 1,5kk kyseisiä linssejä putkeen ja sitten ilmestyi näkyviä suonia silmiin.
    Optikko kyllä sanoi alussa että huoletta voi pitää, mutta näin kävi.. Kannattaa pitää joka viikko yksi välipäivä ja kuukauden vaihteessa kokonainen viikkokaan ilman piilareita ei olisi pahitteeksi.

    Nykyään pidän vähintään yhden välipäivän viikossa ja otan joka yöksi pois. Täytyisi varmaannkin käydä tarkastuttamassa silmät ja kysyä neuvoa ennen kun uskaltaa yöksi jättää. Muita oireita ei sitten olekaan havaittavissa eli hyvin toimii.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Silmäpeliappelsiini kirjoitti:

Eli oon käyttänyt n. 6-7-vuotta piilareita. Onko liian paljon. Olen alkanut pikkuhiljaa huomaan että silmissä silleen jännästi kutiaa joskus. Paksuja verisuonia on alkanut ilmestymään silmään. Oon pitänyt siis piilareina joka päivä n. 10-15tuntia päivässä. Ehkä se on liikaa, muttei muita ongelmia ole. Onko tämä vakavaa. Voiko silmissäni olla jo vaurioita. Ajattelin nyt varmaan hankkia lasit tai mennä silmä laser leikkaukseen!!!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu