Punainen nenä

Naispetteri22

En nyt tiedä mikä olisi ollut paras paikka tälle kysymykselle, mutta kokeillaas ensin täältä. Eli, mulla on todella punainen nenä. On ollut vuosikaudet. Se perusteella olen tehnyt itsediagnoosin, että ei ole minkään kosmetiikkatuotteen allergiaa, kun punoitus taisi alkaa jo ennen kuin aloin säännöllisesti meikata. Joskus murrosiässä siis jo. Mutta tuntuu, että se vaan pahenee vuosi vuodelta. Nenäni on tosi herkkä kylmälle, mutta on punainen ihan sisätiloissakin ja jopa kesäkuumalla. Huono verenkierto siinä varmasti ainakin on, kun kylmäkin on koko ajan, paitsi ehkä ihan kesähelteillä.
Meikillä punoituksen saa jotenkuten piiloon. Nyt asia on alkanut häiritä mua entistä enemmän just sen takia, että haluaisin vähentää meikkaamista testatakseni tekisikö se hyvää muutenkin ongelmaiselle iholleni.
Couperosaa ei mielestäni ainakaan hirmuisesti ole, joten en viitsi kallista arbutinia tms. välttämättä edes kokeilla.
Olisiko kellään kokemukseen perustuvia vinkkejä miten parantaa ensinnäkin vaikka tuota nenän verenkiertoa, jos se auttaisi? Tai miten muuten vähentää punotusta? Joku voide vaikkapa?
Hassulta kuulostaa tämä mun nenästoori, mutta tilanne ei ole ollenkaan hauska... :( Eikä myöskään omaa kuvittelua, minä ja mun punainen nenä ollaan jo vanha vitsi (jolle kyllä itsekin osaan nauraa, mut voishan sitä huumoria muustakin repiä.)
Kiitos jo etukäteen mahdollisista vinkeistä,

4

4198

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kyb

      ja melkein aina se on myös kylmä.
      Asia vaivaa mua todella paljon, ja siksi kävin kesällä hoidattamassa nenääni laserhoidossa, jossa ihon alaisia verisuonia poltetaan pois. Sen pitäisi vähentää punotusta.
      Vähensikö? Ehkä, mutta kyllä mun nenä vieläkin tulee punaiseksi varsinkin kylmässä. En kuitenkaan välttämättä suosittele laseria, sillä nyt nenää paleltaa ihan koko ajan, sisällä ja ulkona. Jotenkin siinä on nyt sellainen liilahtava sävy, ihan hirveää.
      Eli mitä tehdä? En tiedä, meikillä vaan piiloon, ei kai siihen muuta konstia ole.

      • punanenä

        Up

        Osaako kukaan antaa mitään neuvoja? Suositella voiteita tms?


    • dsfkdf

      Vanha ketju, sama vaiva. Laseria itsekin miettnyt mutta mahdolliset riskit arveluttaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies vinkkinä sulle

      Jos pyytäisit kahville tai ihan mihin vaan, niin lähtisin varmasti välittämättä muista
      Ikävä
      85
      7515
    2. Oletko katkera kun

      Et saanut kaivattuasi
      Ikävä
      96
      5424
    3. Mitä haluat sanoa tällä hetkellä

      Hänelle 🫶 ⬇️
      Ikävä
      262
      4683
    4. Haluun sua niin paljon

      ❤️🥰🥹 Miehelle
      Ikävä
      48
      4582
    5. Vietetään yö yhdessä

      Rakastellaan koko yö
      Ikävä
      64
      3312
    6. Mitä palveluita mies..

      Haluaisit tilata minulta? -N
      Ikävä
      50
      2728
    7. Olet oikeasti ollut

      Niin tärkeä mulle ja kaikki meidän väliltä on pilattu ei yksistään sinun toiminnalla vaan minun myös.
      Ikävä
      22
      2378
    8. Oletko tyytyväinen viime tapaamiseemme?

      Vai toivoitko sen menevän toisella tavalla? Miten?
      Ikävä
      51
      2372
    9. Kuuluu raksutus tänne asti kun mietit

      Pelkäätkö että särjen sydämesi vai mikä on? En mä niin tekisi mies koskaan 😘
      Ikävä
      29
      2352
    10. Nyt se sit loppuu

      Et ei enää nähdä ja yhteyttä pidetä.
      Ikävä
      41
      2214
    Aihe