Onko liian omituiset nimet kaksostytöille?
Astrid ja Hedwig?
10
525
Vastaukset
- Täti
Astrid vielä menettelee, mutta Hedwig on suomalaiselle jo vähän hankalampi.
- ap
Joo ollaan ihan suomalaisia sukunimi kylläkin on vähän ruotsalais tyylinen. Nuo molemmat nimet ovat kulkeneet suvussa ja kun nyt saatin kaksi neitiä kerralla ajateltiin ekana noita nimiä. Olisiko saman tyylisiä vaihtoehtoja tai toisia nimiä?
- Täti
ap kirjoitti:
Joo ollaan ihan suomalaisia sukunimi kylläkin on vähän ruotsalais tyylinen. Nuo molemmat nimet ovat kulkeneet suvussa ja kun nyt saatin kaksi neitiä kerralla ajateltiin ekana noita nimiä. Olisiko saman tyylisiä vaihtoehtoja tai toisia nimiä?
Nämä nimet voisivat ollakin toisina niminä kaksosillenne.
- 45+
Täti kirjoitti:
Nämä nimet voisivat ollakin toisina niminä kaksosillenne.
Samaa mieltä tädin kanssa. Toisiksi nimiksi parempia.
- ap
45+ kirjoitti:
Samaa mieltä tädin kanssa. Toisiksi nimiksi parempia.
No jos nimet olisivat toisetnimet niin mitä ehdottaisitte etunimiksi? Haluamme kolme nimeä molemmille tytöille. Olimme nimittäin miettineet Hedwig Anna Amalia ja Astrid Iina Olivia. Haluamme kuitenkin, että ensimmäinen nimi on kutsumanimi.
Ehdotuksia? - thors
ap kirjoitti:
No jos nimet olisivat toisetnimet niin mitä ehdottaisitte etunimiksi? Haluamme kolme nimeä molemmille tytöille. Olimme nimittäin miettineet Hedwig Anna Amalia ja Astrid Iina Olivia. Haluamme kuitenkin, että ensimmäinen nimi on kutsumanimi.
Ehdotuksia?No miten olisi, jos vaihtaisitte nimien järjestystä ja laittaisitte nimiksi Anna Hedwig Amalia ja Iina Astrid Olivia?
Minunkin mielestä Astrid on kaunis nimi, mutta Hedwigistä tulee mieleen Harry Potterin pöllö ja onhan siinä vähän liikaa vierasperäisiä kirjaimia suomalaiselle. Astridkin saattaa olla vähän vaikea siinä tapauksessa, että lasta saatetaan luulla helposti suomenruotsalaiseksi, jos sukunimikin on ruotsalais-tyylinen. - kaislakerttuli
thors kirjoitti:
No miten olisi, jos vaihtaisitte nimien järjestystä ja laittaisitte nimiksi Anna Hedwig Amalia ja Iina Astrid Olivia?
Minunkin mielestä Astrid on kaunis nimi, mutta Hedwigistä tulee mieleen Harry Potterin pöllö ja onhan siinä vähän liikaa vierasperäisiä kirjaimia suomalaiselle. Astridkin saattaa olla vähän vaikea siinä tapauksessa, että lasta saatetaan luulla helposti suomenruotsalaiseksi, jos sukunimikin on ruotsalais-tyylinen.On kiusallista, jos luullaan suomenruotsalaiseksi, varsinkin jos ei puhu sanaakaan ruotsia.
Thorsin uusi järjestys kuulostaa hyvältä. Anna ja Iina ovat samantapaisia, muttei kuitenkaa liian samanlaisia. Kansainvälisen Annan pariksi kävisi myös kansainvälinen Elle, Ellen tai Emma.
Minusta tuo Hedwig on aivan liian "raskas" nimi pikkutytölle ja sitä tuskin kukaan osaisi/jaksaisi sanoa kunnolla. Hete olisi varmaan lempinimi. Astirid ja Ingrid olisi kevyempi pari.
- missusJ
Hedwig on ihana nimi. Nimi kuin kuninkaallisella. Lempinimi muodostuu varmasti. Mutta niin se on kaikkien vähän pidempien nimien kanssa.
Mitkä tuli tyttärien nimiksi? - Gundula_Mäkinen
Tavisnimiä tytöille:
Liila-Iiris Mailiina
Rallamaija Neilikka
Mirumaru Ailiina Mansikka
Nerilla Nea Kattiina
Vire Orkkuli
Toive Vilja Niitty - 1säpappa
Ihan riippuu siitä onko tyttö ruotsinkielinen. Itse en antaisi suomenkieliselle lapselle kumpaakaan noista.
Oma lapseni on kaksikielinen, ja nimenannon kriteereistä tärkein oli se, ettei nimi ollut leimallisesti kumpaakaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Missä kokoomuksen naiset?
Hähmäistä ukkotarinaa kuultu koko viikonloppu. Kukaan ei ole kokoomuksessa edes yrittänyt pitää naisten puolta. Jopa1674609Finland is now Petter place
Audin B-ryhmän ralliautolla saatiin kansa voimaan hyvin. Kiitos kokoomus huumoripläjäyksestä.392532Ilman Stadia Suomessa ei olisi kunnon lihajalosteita
HK, Helsingin makkaratehdas, Votkin, mitä näitä nyt onkaan. Böndellä ei ole kunnollisia jalostajia.1512194Kela tukee virallisesti Pride-liikettä
Iso kiitos Kansaneläkelaitokselle tuen osoittamisesta myös vähemmistöille. Näin toimii vastuullinen valtiollinen koko k31468Jorma Lind kuollut
Ylen uutisankkurina 40 vuotta toiminut Jorma Lind on kuollut 85-vuotiaana. https://yle.fi/a/74-20230265 ARVl on näet331338- 701194
Toivon että kuulut elämääni
Mutta aika näyttää miten läheisesti. Lupaan kertoa jossain sivulauseessa, kun muutan paikkaa.711122Mahdatko ymmärtää sitä
Mä en selviä jollei me jutella kunnolla. Tarvitsen sua siihen. Etkä sä voi sitä tietää kun en ole ilmaissut mutta olen751101En unohda sua
En vaan unohda sua. Eikä se näköjään ole tarkoituskaan. Rakastan sua sitten omalla tavalla kauempaa kun mikään muu ei on391023- 53953