Moi,
Oon tässä viikon verran ottanut antabusta (3pv 4x200mg ja 6pv 1x200mg), eileen en ottanut, ja parhaillaan maistelen puolta tuopillista olutta... Kannattaako tässä varautua kohtaukseen?
Aikasempaa kokemusta ei tuosta ole, mutta kun yksin mökillä ja tuon yhden 0,5l oluen aion juua... Että tietoja kiitos, kannattaako tässä ihan oikeesti pelätä että kohta rysähtää? Tääl myrskyn keskel ku ei ihan kauheita oloja tahtois :)
Oon tässä viikon verran ottanut antabusta (3pv 4x200mg ja 6pv 1x200mg), eileen en ottanut, ja parhaillaan maistelen puolta tuopillista olutta... Kannattaako tässä varautua kohtaukseen?
Aikasempaa kokemusta ei tuosta ole, mutta kun yksin mökillä ja tuon yhden 0,5l oluen aion juua... Että tietoja kiitos, kannattaako tässä ihan oikeesti pelätä että kohta rysähtää? Tääl myrskyn keskel ku ei ihan kauheita oloja tahtois :)
Vastaukset 11
Vanhimmat
vaarallinen leikki mitä harrastat.... =((
niin ylivoimainen, että yhtä olutta ei voi olla ottamatta?
Antabusta en suosittele kenellekkään, sen kanssa ryypätessä tulee ihan kaamea olo
Aloitin Antabuksen 6.9.2010. Viiikko on menny hyvin, kun tietää et viinaa ei voi ottaa.
Alkoholismista toipumiseen kuuluu masennus juomisen lopettamisen jälkeen.
Onko kellään tietoa kuinka kaun masennusta kestää?
kysymys jo saanut vastauksen omasta takaa.
sitä ihmettelen,että mitä sinä pelleilet ? jos otat antabusta niin et juo,et varoaikanakaan.
noudata niitä ohjeita mitä lääkkeen mukana sait. mikä siinä mättää ?
miksi sinä syöt antabusta ? ja miksi se yksi kalja(alkuun) on niin saakelin tärkeetä,että se pitää kiskoa ?
jos yksi täysi kaljapullo kiusaa,nii avaa se ja kaada maahan.ei kiusaa enää.äläkä seuraavan kerran osta mukaan.
mieti nyt mikä se sinun oikea ongelma on. se ei ole antabus. eikä vastaus ongelmaan ole antabus.
mieti ja kirjoita mietteesi tänne.josko joku osais silloin neuvoa sinua.
Tuli koettua, että eipäs se puoli pulloa olutta ollutkaan hyvä idea.
Tarina sinäänsä pitkä, minkä takia antabusta otan.
aina ollut aika menevä viinan suhteen, muutaman "epäonnisen" suhteen takia usein, vai lieneekö nekin olleet vaan tekosyitä alkoholin takia?
Tällä kertaa taas sitten päädyin ihan antabusta syömään, jotta saisin avopuolison ja nuoren lapsoseni luona olla. No, heti kun tuon kuurin alotin niin "voidaan joskus vielä koittaa" muuttuki "ei sun kannata sitä ajatella, tuskin meistä mitään tulee.
Muutenkin noitten rahapelejen suhteen ja rahankäytönsuhteen ollut aina vähä ropleemia, ja niistä johtuen kivat velat jo minun iässäni. No toisaalta vaan uuden autolainan verran joten eiköhän siitä selvitä.
Tosin nyt kun sain selvyyden kaikkeen, en enään tiedäkkään tahdonko oluesta luopua. Saunassa, ja huvilalla ollessa kun se on niin helkkarin hyvän makusta, ja kaveriporukassakin muutamaa olutta tissutellessa juttu lentää paremmin. No kai sitä ilmanki kaljaa pärjäis, mutta haluaako?
Yllämainituista syistäkin, typerä pää mietti et kokeillaas ny miltä se tuntuu se antabusreaktio, jahka se sais sitte vielä kovempaa olemaan sitä yhtäkään olutta juomatta. No tuloksena se et aivan kamala tykytys sydämmessä ja naama tulipunanen, ja päätin sitte lopettaa koko kuurin. Kahtotaan sitte ku taas on jotain jonka takia lopettaa kokonaan tuo kalja, tahi tarviiko lopettaa. Näillä eväillä mennään nyt, elämä on, eikä täs pahemmin enää mitään sen suurempia saavutettavia.
voit lopettaa, muija ja mukulat ei estä kaljotteluasi.
Omalla kokemuksella antabusreaktio tuli viikon kuurin lopettamisen jälkeen joten aika kauan säilyy kropassa. Olin silloin käyttänyt jotain kuukauden.
Onhan minullakin tuo purkki kaapissa mutta toistaiseksi en ole aloittanut kuuria.
Kannattaa uskoa ettei sen myrkyn kanssa ole leikkimistä ja heikkopumppuiselle voi käydä huonosti jos dokaa sen kanssa.
Lukekaa ne käyttöohjeet kunnolla kun lääkärit usein unohtaa ne. Pelkkä suuvesikin voi aiheuttaa reaktion jos sisältää alkoholia.
heti antabuksen käyttö et edes halua tosissaan lopettaa juomista itse voin olla 2 kk juomatta ilman antabuksia mutta olen silti täysi doku.
Saako tuon antabusreseptin ihan vaan varaamalla terveyskeskuksesta ajan ja juttelemalla lääkärille?
Alkaa olemaan putket sen verran pitkiä ja tiheään toistuvia että karkaa kohta mopo käsistä kokonaan.
lopeta se kaljan kanssa läträily, jos se aiheuttaa ongelmia, niin ihan itsesi vuoksi. Saavutettavaa on vielä vaikka minkä verran, jo se että saat seurata lapsesi kasvua aikuiseksi, on yksi hyvä syy tsempata. Sinä et halua että lapsesi tulee katsomaan sinua vuodeosastolle, kun sisuskalusi vetelevät viimeisiään.