Ei löytynyt mihin tämän olisi voinut laittaa silmien väristä jutun(?) Tuleeko lapsella olemaa mieheni ja minun väriset silmät? Meillä on saman väriset vai voiko ruskea väri periytyä mieheni veljeltä tai heidän äiditä? Mulla ja miehelläni ei ole ruskeeta silmissä. Olisi mukava tietää mielipiteitänne
Silmien väristä
geenitön
18645
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 18
Vanhimmat
Kahden valkoihoisen ihmisen on mahdollista saada jopa tummaihoinen lapsi, joten eiköhän kaksi sinisilmäistä voi saada ruskeasimmuisen lapsosen. Tietysti tuo kokonaan eri ihonväri on jo hurjan harvinaista ja olisi siinä varmasti selittämistä. Lapsillahan on kaikilla (tosin en ole varma päteekö tummaihoisten kohdalla) syntyessään siniset silmät ja silmien väri selviää täysin vasta kahteen ikävuoteen mennessa..
Onko tosiaan näin? Olin lukevani lehdestä, että näin päin ei ole mahdollista, mutta tummaihoiset voi saada valkoisen lapsen (joka on kuitenkin harvinaista). Kuten tässä jokin aika sitten kävi. Mutta voi olla, että muistan väärin tai lehdessä oli virheellistä tietoa.
Minulla siskoni kanssa on eriväriset silmät kuin äidillä ja isällä, mutta meillä ei ole kuvaamaasi tilannetta vaan vanhempien silmien värit ovat siniset ja ruskeat. Lasten harmaanvihreät.
Niin siis kaikilla Eurooppalaisilla lapsilla on syntyessään siniset silmät. Silmien väri voi käsittääkseni hyppiä sukupolvienkin yli, eli ei tuota voi oikein tietää, aika näyttää.
paikkaansa että kaikilla siniset silmät syntyessään. Tiedän useammankin ruskeasilmäisenä syntyneen.
Ruskea on vallitsevasti periytyvä väri, eli jos miehelläsi ei ole ruskeita silmiä, hän on perinyt omilta vanhemmiltaan peittyvästi periytyvät geenit (siniset/vihreät/harmaat). Oletan, että hänen isällään ei ole ruskeita silmiä.
Vallitseva tarkoittaa sitä, että se tavallaan "jyrää" peittyvän alleen. Miehesi veli on siis perinyt sen vallitsevan ruskean geenin äidiltään, ja hänen lapsilleen voi tulla ruskeat silmät. Miehesi on perinyt äidiltään peittyvän sinisen/vihreän/harmaan, joten teidän lapsenne silmät tuskin tulevat olemaan ruskeat.
Olipas hankalasti selitetty, mutta toivottavasti ymmärsit. Tai joku selkeämpisanainen voi selventää asiaa lisää...
en tiiä selventääkö yhtään, mutta ihmisellä on tavallan kaksi geeniä jotka vaikuttaa silmien väriin
Geenejä on kaksi ruskeasilmäisyyden ja sinisilmäisyyden.
Ruskeasilmäisyyyden geeni on vallitseva eli ihmisellä riittää vain yksi ruskeasilmäisyyden geeni, jotta silmistä tulee ruskeat.
Jos siis sinulla ja miehelläsi on siniset silmät se tarkoittaa että teillä kummallakin on kaksi sinisilmäisyyden geeniä, eli periaatteessa lapsellanne ei voisi olla ruskeita silmiä.
Tietty poikkeuksiakin sattaa tulla..
Ihmisillä esiintyy kolmea silmän värin määräävää geeniä (vihreää, ruskeaa ja sinistä) luki Wikipediassa, mutta onko se sitten luotettava lähde?
Mitenkäs jos on kaksiväriset silmät?! Äidilläni on harmaat silmät joiden keskellä aavistus ruskeaa. Isälläni meripihkan väriset (kellertävän ruskeat) joiden keskellä vihreää. Itselläni on vihreät joiden keskellä paljon ruskeaa. Siskollani on ruskeat, mutta eivät saman sävyiset kuten isälläni. Miehelläni on siniset joiden keskellä ruskeaa ja molemmilla vanhemmillaan täysin siniset!
Silmien värin periytyminen ei ole yksinkertaista tuon mukaan. http://en.wikipedia.org/wiki/Eye_color moni geeni vaikuttaa. Ja ekana sanotaan että sininen silmienväri resessiivisenä on vanha harhaluulo!!!
on olemassa kolme erilaista, mutta jokaisella ihmisellä on kaksi geeniä, joiden mukaan silmien väri määräytyy. Jokaiselta vanhemmalta perityy lapselle toinen näistä geeneistä = lapsella kaksi geeniä, toinen isältä ja toinen äidiltä.
todennäköisempäähän se ehkä on saada siniset silmät, mutta on meidän perheessä silleen et molemmilla vanhemmista oli siniset silmät ja neljästä lapsesta kolmella oli siniset silmät ja yhdellä ruskeat. äidin isällä oli ruskeat silmät ja sieltä sitten pomppinut äidin yli lapselle :P
Ruskeasilmäisyys on vallitseva, joten jos jommalla kummalla teistä olisi ruskeasilmäisyyden geeni, olisi silmät myös ruskeat. Kummallakaan ei siis ole ruskeasilmäisyyden geeniä, joten sitä ei voi periytyä teidän lapsillenne.
Ruskeasilmäiset vanhemmat taas voivat saada sinisilmäisen lapsen, jos molemmilla on vain toinen ruskeasilmäisyyden geeni ja toinen sinisen. Jos molemmilla periytyisi lapselle tuo sinisilmäisyyden geeni, olisi lapselle siniset silmät.
on ruskeat silmät ja tummat hiukset,miehellä sinivihreät silmät ja keskiväriset hiukset. tytölläni 4v on ruskeat silmät ja isänsä väriset hiukset.
jännää nähdä minkä väriset hiukset ja silmät tälle uudelle vauvalle tulee. viikot nyt 39 2
olen kanssa kuullut että ruskeat silmät ovat hallitsevammat ja ne yleensä tulee jos jommalla kummalla vanhemmista on.
Papallani on harmaat silmät ja tummahko iho, mummullani vihertävät silmät. Heidät lapsillaan (eli äidilläni ja enollani) on molemmilla ruskeat silmät ja ovat muutenkin tummahipiäisiä. Minun isälläni on vaaleanharmaat silmät. Minulla tummanvihreät ja veljelläni vaaleanharmaat kuten isälläänkin. Eli vedä näistä nyt sitten johtopäätöksiä minkä värisiä simmuja tulee.. mun mielestä aika sekavaa eikä voi päätellä minkä värisiä silmiä kenellekin on tulossa.
on aina mahdollisia. Tai sitten teidän suvussa on paljon adoptoituja lapsia ;).
Äitini äitilläni on ruskeat silmät ja äitin isällä siniset ja heillä neljä lasta, joilla kahdella ruskeat silmät ja kahdella siniset. Heidän lapsillaan taas ei kuitenkaan kenelläkään ole ruskeita silmiä (10 lasta). Joten kyllä kai kahden sinisilmäisen on mahdollisuus saada ruskeasilmäinen lapsi, mutta olisi kyllä melkoinen sattuma?
Näille kymmenelle lapselle on sitten periytynyt se ei-ruskeasilmäisyyden geeni - heidän ruskeasilmäisillä vanhemmillaan on ollut sekä äidiltä peritty ruskea, että isältä peritty sininen värigeeni. On vaan sitten sattunut periytymään se sininen eteenpäin.
mulla siniset silmät ja blondi, miehellä ruskeat silmät ja ruskeat hiukset. eka lapsi ruskeasilmäinen ja ruskeat hiukset. toka blondi ja siniset silmät :)
Isänisälläni on ollut rukseat silmät ja isänäidillä siniset silmät. Heillä neljä lasta kellään ei ole ruskeita silmiä vaan kolmella siniset ja yhdellä vihreät. Lapsenlapsilla yhdellä on rusekat silmät ( poika, vihreä silmäisen lapsella ) ja lapsenlapsenlapsella yhdellä on ruskeat silmät ( tyttö, sinisien silmien puolelta )
Olisikohan tämä sielmienväri vähän sama asia kui vasenkätisyyskin. Voi siis hyppiä esim isovanhemmilta tai isoisovanhemmilta.
Miehen puolella taas hänen isänsä on vasenkätinen ( poika ) ja yksi lapsenlapsista on vasenkätinen ja lapsenlapsia on 6
En varmaski tiesä asiaa,mutta näin meillä suvussa on värit ja kätisyys menny.