Walesinspringeri

maate

Mehtämieheksi päätin ryhtyä, ja koirakin on jo tovin nurkissa pyörinyt (1,5v) ja nyt kaipaisin vähän kokemuksia tai vinkkejä, millainen koira tuo walesinspringeri metsällä on. Karkottava ja noutava se oppaan mukaan on, ja siinä hommassa varmasti jo oikein hyvä, mutta kertokaapa onko toivoakaan saada se pysähtymään kun se riistan havaitsee. Mietin, uskaltaako lintua ampua ilmaan jos koira ei pysähdy lainkaan (kuten kanakoira)?
Perustottelevaisuutta on koulutettu pitkään ja hartaasti koiran ollessa irti metsässä, käsimerkeillä mennään maahan, pysytään paikoillaan jne NIIN KAUAN KUIN RIISTAA EI NÄY. Mutta kun näkyy, korvat katoavat ties minne.
Vai pitääkö koiran antaa ajaa linnut puihin, hiipiä paikalle ja ampua vasta sitten?
Vai pitäisikö koira jopa pitää kytkettynä? (kauhistus)

Nyt en puhu vesilintumetsästyksestä.

Kiitos asiallisesta avusta.

1

404

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 14+5

      pennusta asti olisi pitänyt opetella että perse maahan kun riista lähtee.. ikävä kyllä näin ei ilmeisesti ole tapahtunut mutta eipä tuo vielä vanha koira ole. ota pitkä lieka ja pidä koiraa kytkettynä ALUSSA eikä välttämättä edes oikeassa metsästyksessä vaan kipin kapin fasaanitiloille sun muille harjoittelemaan. Se kyllä oppii kun jaksat panostaa. Keskity koiraan äläkä saaliiseen näin alussa. Heti kun lintu nousee, koira istuu. Toistoja paljon. Onnea!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi

      Oikein häiritsee?
      Ikävä
      150
      1999
    2. Stubb kävi pelaamassa golfia Trumpin kanssa Floridassa

      Presidentit tapasivat aamiaisella, pelasivat kierroksen golfia ja lounastivat yhdessä. Vierailu oli luonteeltaan epävir
      Maailman menoa
      308
      1191
    3. Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?

      Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.
      Ikävä
      83
      999
    4. Minä tiedän sen

      Sinun ei tarvitse nainen sitä sanoa, minä tiedän jo sen.
      Ikävä
      35
      898
    5. Minkä kultakimpaleen

      Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik
      Ikävä
      31
      829
    6. Hitto että tekis

      Mieli saada sua
      Ikävä
      52
      809
    7. Joustoasuminen , kyykyttämistä vai ihan vaan mielenvikaisuutta?

      https://yle.fi/a/74-20149669 Kun asumistukia leikataan joittenkin sääntöjen mukaan,olis pakko muuttaa halvempaan. Mutta
      Maailman menoa
      18
      756
    8. 71
      754
    9. Ikävä on häntä

      Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos
      Ikävä
      56
      709
    10. Onko kaivattusi

      Työelämässä vai ei? Jo on niin mitä ajattelet hänen ammatistaan? Jos ei ole niin haittaako se sinua?
      Ikävä
      44
      701
    Aihe