Olen 164 cm pitkä, joten onko 140 cm pituinen lumilauta minulle liian lyhyt ? Saisin halvalla käytetyn mutta ei mitään tietoa noista pituuksista.
Vastaukset 5
- Lautailija 4ever
Laudan pituus on noin 0.9*oma pituus eli tuon kaavan perusteella sinulle olisi tällä hetkellä n. 146-150cm lauta sopivan mittainen. Kun seisot laudan takana toinen pää maassa, kärki pitäisi yltää nenän tai leuan korkeudelle. Ja kannattaa ottaa, jos olet vielä kasvuiässä, pieni kasvuvara lautaan niin pääset sillä muutaman vuoden laskemaan.
Sinun kannattaa valita ensin sopivan kokoinen laskukenkä ja sen koon perusteella valita sopivan levyinen ja pituinen lauta, sillä niissä on paljon eroja. Kengät saavat tulla korkeintaan pari senttiä laudan yli siteiden kohdalta. Jos ne tulevat liikaa, ottaa kengät rinteeseen kiinni joko jyrkemmässä rinteessä tai jyrkästi kantatessa.
Siteiden säätöön kannattaa kysyä apua sellaiselta, joka todella osaa sen homman, esim. keskuksen vuokraamosta henkilökunnalta tai rohkeasti hiihtokoulusta. He pystyvät antamaan sellaiset järkevät perussäädöt, josta pääset myöhemmin tarvittaessa itse niitä lisää ruuvaamaan.
Jospa tämä auttaisi.. - Tuuli123456
Olen 165 cm ja miun lauta ylentää vähän alle
leuan ja hyvin laskee silti - Juustokabanossi
Ite oon kans 164cm ja mulle 150cm sopiva
- Anonyymi
Jos on lauta, vaimo täytyy vaihtaa
- Anonyymi
Voit aivan hyvin aloittaa ns. Liian lyhyellä laudalla koska vauhti ei ole vielä kova kun opettelet tasapainoa, käännöksiä ja pomppimista ym. Laudan kanssa peuhaamista/hissikäyttäytymistä. Asenna vain siteet ääripäihin jotta saat enemmän painopistettä alemmas kuin jos ovat liian kapealla, asento on pystympi ja vartalon kierto huteraa. Alkuun menee, mutta huomaat kyllä kun taito kasvaa että tarvitset pidemmän laudan, hankit sitten sen optimaalisen pituisen laudan. Lyhyessä laudassa on yleensä kapeampi "vyötärö" joka aiheuttaa sen että pitkän ihmisen isompi jalkanen monon kärki tai/ja kanta osuu rinteeseen käännöksessä jolloin kantti ei enää leikkaa, vaan ajelet kantapäilläsi. Tämä tulee eteen sitten kun osaat jo käännökset pienessä vauhdissa ja lähdet täyspitkään tai jyrkempään rinteeseen.
Alkuun käy lyhyt, pääset lajiin mukaan ja "sisälle" huokeammin, panostat sitten jos innostut.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Pyhäjärvi syvällä kusessa
Pyhäjärvi ei tule selviämään millään tästä alhosta. Ollaan aivan liian syvällä. https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/pyha1371483- 1481081
Miten voi sinun
tunteet yhtäkkiä kuolla kuin napista painamalla? Et enää vilkaisekaan minuun päin vaan jos vahingossa näet minut käännät69926- 68733
Miksi naiset haluavat itseään vanhemman kumppanin? Vai haluavatko?
Tuolla toisessa ketjussa tuli esille tämä kysymys ja se on mielestäni hyvä kysymys. Kiitos scrg:lle tämän kysymyksen esi250726PYHÄJÄRVEN KAUPUNKI VALTIOVARAINMINESTERIÖN ARVIOINTIMENETTELYYN..TE
...siinä se nyt on, mitä tässä enää vikistään. Uutiset Yle, 14.8. Klo 20.30, ei tunnu mukavalta.56723- 37609
Missä vaiheessa
Unohdit minut? Onko sinulla oikeasti mies jota rakastat? Tiedän että möhlin ja odotin liikaa. Ei tarvitse vastata jos et33561Ernest Lawson rehellisenä vaikeasta TTK-tilanteesta: "Vain harvan ja valitun henkilön tiedossa"
Tanssii Tähtien Kanssa tulee syksyn iloksi ja tiedossa on suosikkisarjan 19. kausi. Tulevalla kaudella nähdään iso uudi7561- 39537