Eli nyt ollaan hankkimassa ensimmäistä hevosta itselleni. Olen ratsastanut hevosia laidasta laitaan (lauhkeita ja tulisia) jo 6 vuotta ja hoitanut enemmänkin. Eli nyt tahtoisin vinkkejä kulujen minimoimiseen, ja erillaisia rotuehdotuksia. Itse olen 155cm pitkä, joten ei mitään shetlanninponia, tai isoa puoliveristä. Hevonen saisi maksaa korkeintaan 5000e, ja sen täytyisi olla peruskoulutettu. Ei ravuri.
Ensihevonen hakusessa! (vinkkejä)
6
1853
Vastaukset
- maija heppahöpö
suomen hevonen on kiva ratsu ja hyvän saa 3000 eurolla. kannattaa etsiä keltaisesta pörssistä.
- jennnnnim
itsekin etin hevosta, mielestäni hevostalli.net istälyöytyy aika paljo kaikenlaisia. suomenhevonen on hyvä, ja jos haluut pienemmän, koita etsiskellä suomenpienhevosta ! (:
Ensihevoseksi tulisi hankkia varma ja hyväluonteinen
hevonen.Voisi luulla että tamma sopii parhaiten
ensihevoseksi,mutta oikeastaan ruuna.
Nimittäin monet tammat ovat tammamaisia
ja voivat alkaa käyttäytyä aivan erilailla
kiiman aikaan.
Sinulle sopisi ehkä torinhevonen,
suomenhevonen,risteytys tms.
Käy katsomassa myytäviä hevosia www.hevostalli.net tai
www.hevonetti.com.Huutokaupoista yms,
ei kannate edes harkita hevosen ostoa,
koska sellaisissa paikoissa tapahtuu
paljon hevosten myyntiä jonka paperit
on väärennetty,hevonen on tuotu
laittomasti suomeen,hevonen ei ole sopiva
uuten kotii (vaarallisuuden vuoksi) vaikka
väitetään että on..
HINNOISTA:
Hevoseen kuluu paljon.
Tallivuokra nykyään on täysihoitotalleissa
380-660e/kk.
Madotuksiin,rokotuksiin,raspauksiin
ja kengityksiin kuluu yhteinsä ainakin
288e.- heppaarkinnassa:D
No siis ehk joku suomenhevonen, jota vois käyttää melkolailla moneen lajiin, ite oisin ensinehdottanu puoliveristä, mut jos ei ni... Itekki oon miettimäs ensiheppaa ja on tullu paljo katottuu sielt ht.netist, et sielt on löytyny ihan hyvin kaikenlaisia :D Eikä kannata ensihevoseks välttämättä mitään oria hommata, ite oon miettiny jotai ruunaa... Ja kannattaa miettii et miin oisit hevost käyttämäs et miten se toimii yms :D
- Kasiro
Kuluissa ei kauheasti voi minimoida, ruoassa ei kannata pihdata, halvalla saa vain huonoa heinää ja vanhentunutta väkirehua.
Kannattaa kuitenkin kysyä suoraan maatiloilta heinää ja kauraa. Kaupasta ostettu väkirehu on kalliimpaa kuin maajussin kaura.
Kuivikkeita voi kysyä sahalta jos sellainen on lähellä. Sieltä voi saada sopuhintaan purua varsinkin jos voi itse hakea. Muuten tulee rahtikulut mukaan.
Kengityksissä ei myöskään kannata pihtailla, hyvä seppä on hintansa arvoinen. Sama pätee eläinlääkäriin( rokotukset, raspaukset ) Sanoisin samaa kuin Kasirokin. Omana lisäyksenä sanoisin vielä, että turvekaan ei maksa montaa euroa kuutiolta, jos pääsee itse sitä turvesuolta hakemaan. Rahti voi sen sijaan maksaa monta sataa euroa. Ainakin meillä päin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2011621
Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies
Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?581041Anteeksipyynnöstä
Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän140954- 85912
- 61906
Tumman vihreä mercedes
Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,11800Martinan tarve valehdella.
Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t268785Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?
"Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol75727Olisitko oikeasti valmis rikkomaan
Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk61722Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla
Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä342721