novelli:Roomeo ja Juulia

ev

On syksyinen lauantai olen matkalla serkkuni ristiäisiin. Katson ohi meneviä puita ja mietin miten jokin voi olla niin kaunista, lehtien värit sulautuvat yhteen. Äiti, isä, sisko ja veljet riehuvat autossa istun taka penkillä mietteissäni mietin paljon asioita mutta en saa selvää mitä tai minkälaista vastausta haen. Pian havahdun itkuun ja huomaan että kohta olemme jo perillä.
Mummin pihassa on paljon autoja, sillä on serkun ritiäiset. Minulla on kirja mukanaini sillä tiedän että siellä ei ole ketään pitämässä seuraa. Eteisessä tätini toivottaa kaikki tervetulleiksi ja mumisen jotain itsekseni. Pappi löpisee jotain mikä ei voi vähempää kiinnostaa ja istu sohvalle, kunnes äiti sanoo että se on epäkohteliasta. Nousin siis ylös. Papin pölpötyksen jälkeen aioin lukea kun huomaan, että kirjani on kadonnut. Etsin sitä joka paikasta kunnes näen pojan joka on suunnilleen saman ikäinen hänellä on kirjan. Hivuttaudun hänen lähelleen ja rykäisen.- Kröhöm, tuo kirja on minu voisink saada sen takaisin, tiuskaisen.- Ööö........ joo totta kai, poika sanoo ja ojentaa kirjan minulle ja katsoo syvälle silmiini. Havahdun ja kävelen pois kirja kainalossani.
Menin puutarhaan lukemaan omena puun alle, ja toivoin että kukaan ei keskeyttäisi. Kuuntelen hiljaa tuulen huminaa suljen silmät ja vedän syvään henkeä. Avaan kirjan ja aloin lukea. Yhtäkkiä huomaan että se poika oli ilmestynyt puutarhaan, vilkaisen häntä ja esitän lukevani. Poika tulee luokseni ja esittäytyy.-Hei olen Joona, entäs sinä? hän kysyi udellen. - Olen Emma, vastaan ja vilkaisen Joonaa vaivihkaa.- Mitäs luet? hän kysyy.-Roomeota ja Juuliaa, miten ni?
__________________________________________________________________________________________________

Jatkoa tulee myöhemmin ja kommentia, kritiikkiä ja kysymuksiä saa esittää.


-E.V.-

0

436

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Jalankulkija kuoli. Poliisi etsii mustaa BMW Coupe -autoa, jossa on punertavat vanteet.

        Jalankulkija kuoli jäätyään auton alle Joensuussa – kuljettaja pakeni, poliisi pyytää havaintoja https://www.mtvuutiset.
        Joensuu
        135
        3180
      2. Mikä vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?

        Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin sinne tyhjään tilaan, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki
        Maailman menoa
        9
        2985
      3. Ohjelma "Rikollisjengien Ruotsi" hyvin paljasti jakautuneen maan

        eli ns. ruotsalaiset yhdellä puolella, muslimit ja muut kehitysmaalaiset toisella puolella. Siinäkin hyvin näki mitä ma
        Maailman menoa
        24
        2734
      4. Vassarina hymyilyttää vaurastuminen persujen kustannuksella

        Olen sijottanut määrätietoisesti osan Kelan tuista pörssiosakkeisiin, ja salkku on paisunut jo toiselle sadalle tuhanne
        Maailman menoa
        48
        2604
      5. Riikka runnoo: Elisalta potkut 400:lle

        Erinomaisen hallitusohjelman tavoite 100 000 työllistä lisää yksityisellä sektorilla on kohta saavutettu. Toivotaan toiv
        Maailman menoa
        86
        2486
      6. PÄIVÄN PARAS: Nigerialainen haki turvapaikkaa Suomesta, lähti takas huilaamaan

        kotimaahansa, koska turvapaikan saaminen kesti niin kauan. Ja tämän kertoo ihan Yle, eikä yhtään toimittaja kyseenalaist
        Maailman menoa
        47
        2440
      7. Pidennetään viikko 8 päiväiseksi

        Ja jätetään työpäivien määrä nykyiseen 5:een. Tuo olisi kompromissiratkaisu vellovaan keskusteluun työajan lyhentämisest
        Maailman menoa
        10
        2284
      8. Pääseekö kuka tahansa hoitaja katselemaan kenen tahansa ihmisen terveystietoja?

        "Meeri selaili puhelinta uteliaisuuttaan ja katuu nyt – Moni hoitaja on tehnyt saman rikoksen Tuttujen ihmisten asiat k
        Maailman menoa
        80
        1952
      9. Niinistö neliraajajarrutteli Natoon liittymistä vielä sodan alettua

        Myöntää nyt itsekin, mikä jo aikaisemmin tiedettiin. Marin vei Suomen ja Ruotsin Natoon. "”Myönnän auliisti jarruttelle
        Maailman menoa
        199
        1808
      10. Nainen rakas

        Mulle on alkanut tulla sellainen olo että meistä tulee ehkä pariskunta vielä 😌
        Ikävä
        134
        1715
      Aihe