Muistaako kukaan tapausta 1980-luvun alkupuolelta, kun melko iso joukko porilaisia nuoria teki visiitin Keski-Porin kirkkoon jouluyön ehtoolliskirkonmenojen aikaan?
Humalaiset nuoret metelöivät ja heittivät kirkkokansan päälle kananmunia, yksi jopa käväisi sakastin puolella heiluttamassa puukkoa. Pari tuhatta ihmistä paikalla.
Olisi mielenkiintoista tietää, saiko yleisön joukosta kukaan otettua koppia eli munan ehjänä kouraansa?
Kelpaa käydä ehtoollisella, kun ensin saa leipää ja viiniä ja sitten matkaevääksi kananmunia.
Humalaiset nuoret metelöivät ja heittivät kirkkokansan päälle kananmunia, yksi jopa käväisi sakastin puolella heiluttamassa puukkoa. Pari tuhatta ihmistä paikalla.
Olisi mielenkiintoista tietää, saiko yleisön joukosta kukaan otettua koppia eli munan ehjänä kouraansa?
Kelpaa käydä ehtoollisella, kun ensin saa leipää ja viiniä ja sitten matkaevääksi kananmunia.
Vastaukset 16
Vanhimmat
Ei muista.
Muistamme kyllä sen, että tykkäät kaivella vanhoja asioita, mulkku kun olet, mutta kuulunee sairauteesi.
Mielestäni kopin saanti onnistuu, munanheiton ME:hän on yli 90 metriä - tuossa vähän juttua: http://www.viu.fi/kuvagalleria_popup.php?kuva_id=100305154245B9C2
Kirkon sisällä etäisyys heittäjän ja kiinniottajan välillä on väkisinkin alle 50 metriä, joten ei pitäisi olla vaikeaa.
Pesäpalloräpylä auttaisi kiinniotossa, mutta sellaista tuskin oli kenelläkään mukana. Yksi apuväline kirkoissa kuitenkin on aina saatavilla: kolehtihaavi. Jos kolehdinkeruu olisi tapahtunut samaan aikaan kuin munanheitto, niin taitava kolehdinkerääjä olisi napannut sen helposti haaviinsa ja muna olisi säilynyt ehjänä.
kykenee vain porilainen nuori.
vuosi oli 1982 ja paikallinen lehdistö teki isot otsikot.
ilmeisesti hevirock-harrastajia, koska puukot oli mukana.
Tapana käydä siellä yökirkossa klo.24.00. Aina oli täysi kirkko ja nuoriso liikkeellä. Leppoisa tunnelma ja vaikka en olllut/ole uskovainen niin käytyä tuli. Tämä joukko aiheutti sen ettei tämän jälkeen joulun yökirkkoa pidetty.
Ikaävä että jäi ihan kiva joulun tapa historiaan...
Tässä on yksi esimerkki siitä, miten saatananpalvonta on pesiytynyt Poriin, missä suuri osa nuorista saa vaikutteita metallimusiikista, missä manataan esiin paholaisia. Ei ole sattuma, että satanistijuhla Sonisphere sijoittui Suomessa juuri Poriin.
Jopa silakkamarkkinoilla täällä esiintyy viharyhmä, minkä teksteistä löytyy kirkon vastaisia kannanottoja.
No heh heh!! Ihme homma täällä porissa kun heti alkaa joku naputtamaan ettei vanhoja saa kaivella. En käsitä tätä logiikkaa ollenkaan. Minusta kaikki vanhat tapaukset on kiehtovia oli ne sitten murhia tai ryöstöjä tai kanamunanheittoa kirkossa.
Eihän se tiettu kovin korrektia tuollainen käytös ole, että kirkkoon asti täytyy mennä mellastamaan, mutta hei..kaikki tuntee vanhan sanonnan "pojat on poikii" :) Tommosta sattuu.. Paree se oli kananmunilla tulla heittelemään kuin aseella heilumaan.
en ollut paikalla, mutta olipa aika hauska jekku nuorilta.
Porin murkut innostunu jouluruokia viskomaan hehheeee ja parituhatta lammasta väistelee syötävää.
No, ei kaikki vanhan valtaajatkaan ihan hunningolle menneet:)
Porilaisnuoret olivat tietämättään edellä aikaansa, sillä Jumalan teatterihan suoritti oman performanssinsa vasta v. 1987, Oulun teatteripäivillä. Silloin tosin ei yleisön joukkoon heitetty kananmunia.
Porin teatteriperinteet ovat vahvat, niin kuin tämäkin tapaus todistaa. Onhan kaupungissa maan vanhin suomenkielinen teatteri.
Siis toi Saatanahan on ihan leppoisa tyyppi kun vertaa tohon Jumalaan. Jumalapalveluksissahan jopa syödään Jumalan äpärälapsen lihaa ja juodaan sen verta. Sonispheren Saatananpalvontajuhlissa kuuneltiin ihan rauhallisesti vain musiikkia kunnes toi psykopaatti Jumala tuli paikalle ja kylmästi tappoi yhden paikallaolijan. Linnaan tuommoiset ja kannattajat keskitysleiriin.
Aika mitätön juttu, jos kysytään kokemäkeläisiltä. Siellä kävi kerran joulukirkossa niin, että kännipäiset miehet levittivät huhua, minkä mukaan kirkko palaa. Väki ryntäsi paniikissa oville ja kolme kuoli tungoksessa.
Tapahtui myös 80-luvun alussa. Tosin 1880-luvun.
Tapaus sattui 1800-luvun loppupuolella, muistaakseni. Sitä kutsutaan "Kokemäen kirkkorymyliksi". Tapaus sattui todella täpötäydessä joulukirkossa. Siihen aikaan kirkkoon vietiin mukana elävät kynttilät. Jonkun kynttilä oli kaatunut ja ihmiset käyttäytyivät niin kuin ihmisillä paniikissa on tapana. Kaikki ryntäsisvät kohti ikkunoita, joista ei päässyt ulos, ja kohti ovea. Heikommat jäivät ryntääjien alle.
"Kirkko palaa!" huutajaa ei kai koskaan saatu selville. Vainajista muistan historiankirjojen maininneen ainakin emäntä Mankosen, erään renkipojan ja - kukahan se kolmas kuoliaaksi tallottu uhri olikaan?
Kokemäen ja Porin kirkkorymylien välillä on tosiaan eroa tasan 100 vuotta. Tuosta kynttiläteoriasta voi todeta sen, että kynttilällä ilmeisesti sytytettiin tahallaan jonkun henkilön vaatteet. Tuli sammutettiin, mutta joku kuitenkin huusi kirkkoväelle, että tuli on irti. Lehdistö käytti nimenomaan tätä lainausta "Tuli on irti!" ja silloinhan tieto olisi pitänyt paikkansa, koska tuli oli tarttunut vaatteeseen. Huusiko joku nimenomaan, että kirkko on tulessa - se on jäänyt epäselväksi, mutta pääsyyllisinä olivat viinaksia nautiskelleet paikalliset rengit, 3-4 miehen porukka.
Kirkossa oli tuolloin vain kaksi ulko-ovea ja kun sisällä oli parituhatta ihmistä, joista valtaosa luuli, että kirkko todella on tulessa. Sekasorto oli siis melkoinen ja monet jäivät ryntäilijöiden jalkoihin. Kaksi kuoli heti, kolmas myöhemmin. Joulukirkko jatkui keskeytyksen jälkeen normaalisti.
Pääsyyllisen nimi on löydettävissä vanhoista dokumenteista vaikkapa digitoituja vanhoja sanomalehtiä hyödyntäen. Tuttu sukunimi Kokemäellä edelleenkin. Muutaman vuoden vankeusrangaistus annettiin ainakin kahdelle miehelle.
Kananmunatempauksen jälkeen joulun yökirkot ilmeisesti loppuivat Keski-Porin kirkossa. Kokemäen rymyli johti siihen, että kirkkoa ryhdyttiin laajentamaan ja ulko-ovia tuli kaksi lisää. Laajennus valmistui v. 1886.
Olisko peräti niin, että porilaisnuoret halusivat kunnioittaa tätä kokemäen tapauksen 100-vuotispäivää?
On paljon esimerkkejä siitä, miten vanhoja perinteitä arvostetaan Porissa. Kun ässien liigamestaruudesta tuli kuluneeksi 30 vuotta, niin jäähallin ikkunoita kivitettiin rikki.
Aikalaiskuvausten mukaan huuto kuului: "Kirkko pallaa."
Näin ovat kertoneet esim. Esko Pertolan haastattelema emäntä Hilda Pajula (s. 1874), pienviljelijä Frans Kalliola ja muutama muukin.
Myös tapauksesta kirjoitetut arkkiveisut mainitsevat asian. Käräjillä syytettiin aikanaan ja tuomittiin muutaman vuoden vankeuteen "häiriön tekemisestä kirkossa ja sen seurauksista" eräitä nuoria miehiä.