Ääri-islamilainen terrori on koko maailman vitsaus ja polkee lokaan koko islam uskonnon. Tästä johtuen luulisi ns. kunnon muslimien henkeen ja vereen vastustavan terrorismia ja huolehtivan että oma pesä pysyy puhtaana. Mutta ihmeellisen vähän terrorismin vastaisia ääniä islam piireistä kantautuu, tuleekin mieleen että ovatko kaikki muslimit kuitenkin jossain määrin terrorin takana hiljaisella hyväksynnällä. Onko islam sittenkään rauhan uskonto vai onko se pelkästään raakuuksien ja alistamisen väline.
Islam/terrori
9
460
Vastaukset
- totuuden löytänyt
islamilaiset ovat kovin myötämielisiä terrorille, mutta hehän ovatkin maailman rappiollisimman, ja vaarallisimman uskonnon edustajia.
- Aabr.
Totuuden Löytäneiden uskonto nykyään jakselee? Onko Susanna liittynyt virallisestikin joukkoon mustaan?
- oxox
joka ikinen muslimi jonka minä tunnen ( ja heitä on enemmänkin, ei vain yksi tai kaksi) vastustavat kaikenlaista terroria, sotaa ja alistamista yms viimeiseen saakka, oli terrorin harjoittajana sitten muslimit itse, jenkit, tai kristityt ta i juutalaiset jne ( katsos, jokaisesta kansaryhmästä löytyy omat ns mätämunansa, uskontoon ja etniseen taustaan riippumatta) Jännä juttu, miten suomalainen kantaa huolta ja murhetta lähi-idästä yms kun oma maa on todettu yhdeksi väkivaltaisemmista...? Hmmm, olisikohan mitään, mitä voisi tehdä valtaville itsemurhatilastoille, sille,että syyntakeettomat hoidon puutteessa lyövät kirveellä tuntemattomia metrossa hengiltä, tai sille pahoinvoinnille,joka saa miehet pieksemään vaimojaan ja ampumaan lapsiaan? Pata kattilaa soimaa ;)
- Charlemagne
"Jännä juttu, miten suomalainen kantaa huolta ja murhetta lähi-idästä yms kun oma maa on todettu yhdeksi väkivaltaisemmista...?"
Ketkä ovat todenneet? Anarko-feministit? Suomessa on enemmän väkivaltaa (vähemmän omaisuusrikoksia) kuin EU-maissa keskimäärin. Vertailtaessa islamilaisiin maihin olemme kuitenkin lähes väkivallattomia. - oxox
Charlemagne kirjoitti:
"Jännä juttu, miten suomalainen kantaa huolta ja murhetta lähi-idästä yms kun oma maa on todettu yhdeksi väkivaltaisemmista...?"
Ketkä ovat todenneet? Anarko-feministit? Suomessa on enemmän väkivaltaa (vähemmän omaisuusrikoksia) kuin EU-maissa keskimäärin. Vertailtaessa islamilaisiin maihin olemme kuitenkin lähes väkivallattomia.ottaa huomioon myös asukasmäärän ja suhteuttaa mm väkivallan siihen? 5 miljoonaa on eri asia kuin 50 miljoonaa ( esim. Iran-Suomi) ja jos tietynlaisen rikollisuuden suhteuttaa väkilukuun, voittaa Suomi kirkkaasti - eikä suinkaan positiivisessa mielessä..
- Coks box
oxox kirjoitti:
ottaa huomioon myös asukasmäärän ja suhteuttaa mm väkivallan siihen? 5 miljoonaa on eri asia kuin 50 miljoonaa ( esim. Iran-Suomi) ja jos tietynlaisen rikollisuuden suhteuttaa väkilukuun, voittaa Suomi kirkkaasti - eikä suinkaan positiivisessa mielessä..
Suomipoikien perinteisesti ylläpitämää väkivaltaa:
Kunniamurhat, verikostot, pakkoavioliitot (serkkujen naittamiset), tyttöjen .. tiedät varmaan, kivitystuomiot jos epäilys vaimon ajatelleen vierasta, pojat kyttäävät siskojensa ja äitinsä siveellisyyttä jos iskä ei kerkiä tai ei voimissaan, koko suku ja kylä kyttää naimaikäisten tyttöjen tekemisiä, ym.
Näiden päälle tulee tietenkin kaikissa maissa esiintyvää muuta tappamista ja väkivaltaa. Kyllä Suomi on läpeensä väkivaltainen. - Aabraham
Coks box kirjoitti:
Suomipoikien perinteisesti ylläpitämää väkivaltaa:
Kunniamurhat, verikostot, pakkoavioliitot (serkkujen naittamiset), tyttöjen .. tiedät varmaan, kivitystuomiot jos epäilys vaimon ajatelleen vierasta, pojat kyttäävät siskojensa ja äitinsä siveellisyyttä jos iskä ei kerkiä tai ei voimissaan, koko suku ja kylä kyttää naimaikäisten tyttöjen tekemisiä, ym.
Näiden päälle tulee tietenkin kaikissa maissa esiintyvää muuta tappamista ja väkivaltaa. Kyllä Suomi on läpeensä väkivaltainen.Meillä suomalaisilla taitaa olla EU:n jäsenvaltioiden johtoasema väkivaltatilastoissa ja itsemurhatilastoissa. Esim Ruotsiin verrattuna tappoja on yli viisinkertainen määrä per 100 000 asukasta ja itsemurhia suurin piirtein kaksinkertaisesti. Menettänemme tosin pian tämän kunniakkaan ensimmäisen sijan, kun uudet jäsenvaltiot - kuten Baltian maat - tulevat mukaan kilpailuun. Niissä harrastetaan itsen ja muiden tappamista vielä hartaammin kuin Suomessa.
- Karim
...eli yksin me menemme Allahin eteen. Se mitä muslimit tekee Islamin vastaisesti ei ole toisten estettävissä, vaan he tekevät sen silti vaikka se olisi miten kiellettyä Islamissa, ja he jopa selkeästi monesti tietävätkin tekevänsä väärin.
Ja mitä konkreettisia ehdotuksia olisi, mitä muslimeiden pitäisi tehdä? Julistaa jokaiselle vastaan tulevalle muslimille "Tiesitkö että profeetta kielsi siviilien vahingoittamisen sodassakaan", kun ainakin yksi miljoonasta on kenties terroristi? Ihan kuin sitä ei jo jokainen muslimi tiedä/ voi ottaa asiaa tietoonsa niin halutessaan, siksi Islam ja Koraani PAINOTTAA että OPI Islamia!!!
Enkä ole kuullut kenenkään kristityn täälläkään kritisoivan Ugandan tai USA:n ääri-kristittyjen murhia ja hirmutekoja....- EiMuslimi
Tiesitkö että profeetta kielsi siviilien vahingoittamisen sodassakaan", kun ainakin yksi miljoonasta on kenties terroristi? Ihan kuin sitä ei jo jokainen muslimi tiedä/ voi ottaa asiaa tietoonsa niin halutessaan, siksi Islam ja Koraani PAINOTTAA että OPI Islamia!!!
Tiesitkö sinä, että Mohammed se ns. profeetta oli todella rasisti, teroristi.. jne? Et varmaan tiedä, että ainoastaan Belladen ja joukunsa on Muslimi? Kun opiskellaan Islamia tiedetään, että siinä on ollut politiikaa: Mohamed halusi rauhaa kun hän oli heikko ja meni sotaan kun hänestä tuli vahva rikas mies... lue koraanisi!!
Kuka sanoi, että Islam on rauhan uskonto? Islamhan on "submission" verbistä Aslama: to submit ja se on neljänkirjainen sana. Salam tulee verbistä sälimä ja se on aivan erilainen tarina..
Opiskelkaa nyt hyvänen aikaa uskontonne ennen ...
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kuka oli töllöntyön tekijä?
Ketä on nyt pidätetty? Oliko syy mustasukkaisuus tyttöystävästä tai oliko muita lieventäviä seikkoja? Katuuko tekijä nyt444746Kotikasvatus siitä se lähtee eli missä meni vikaan että lapsesta tuli puukottaja
Ottakaa muut oppia, normaali kotielämä. Ei liikaa edes hengellisyyttä.562595Jenkkilahkojen kastekaava
Jenkkilahkojen yhteinen kastekaava on kirjoitettuna Mormonin Kirjaan, Moroni, luku-8 Pienten lapsien vanhempia uhataan1391044Pasi Turunen: Ensimmäisenä Helluntaina ei kastettu sylivauvoja!
Tänään 31.5.2026 Pasi Turunen noin vastasi soittajan kysymykseen! Raamattu EI KERRO ketä kastettiin1611015Odotan sitä hetkeä
kun nähdään taas. Tiedän, että sinäkin odotat. Kun se päivä koittaa, katseesi hakee minua. Ehkä arkailemme toisiamme väh71984- 118921
Olen melko vakuuttunut
etten tule olemaan koskaan täysin onnellinen ilman sinua. En uskonut, että näin kävisi kenenkään kanssa. Kunnes sain kok71904- 137835
- 48820
Taas mietin että
mitä ihmettä sanoisin, jos laittaisin viestiä. Aina voi toivottaa jotain, vaikka hyvää kesää, ja jos ei tule vastausta,51788