Hei
Olisin kiinnostunut vastaanottamaan ilmaiseksi omenoita roskiinheiton sijaan jotta voisin tehdä niistä omenahilloa. Eli toivomuksessa olisi hilloon sopivia omenalajikkeita Espoosta, kerään toki itse pihaltasi :)
topiheikonen{ät}hotmail.com
Onko sinulla ylimääräisiä omenia Espoossa?
__Topi__
1
970
Vastaukset
- Järkeä peliin
Vaan kompostiin. Sieltä sitten laitetaan uutta multaa omenapuun juurelle. Jos näin ei tee, vaan aina pelkästään "ryöstää" omenat, niin maaperä köyhtyy, eikä omenoita enää paljoa tule.
Olen aina sanonut ahneille kerjäläisille, että tuokaa tekin tullessanne hyvää ruokamultaa säkki, niin saatte omenoita.
Onhan järjetöntä jakaa tuntemattomille ilmaiseksi hyvät kompostimullan aineet ja ostaa itse kaupasta kovalla rahalla ja vaivalla uutta multaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1043088
Kehutaan vaihteeksi Perussuomalaisia
Perussuomalaiset ovat olleet melkoisen lokakampanjoinnin kohteena, vaikka ovat saaneet paljon hyvää aikaiseksi. Nyt on872425- 241966
Roiskeläpät takaisin niin alkaa lasit kestämään
"Tuulilaseja hajottava talvi-ilmiö on ehkä ratkennut" Tämän päivän autoissa kun on esimerkiksi vanhempaa autokalustoa s221520Mitä tapahtuu?
Mitä säpäkän risteyksessä on tapahtunut kun poliiseja, ambulansseja ja kopteri paikalla?291490Tiesitkö? Johannes Brotheruksen ex-isäpuoli on kuin onkin Mikko Kuustonen - Tästä on kyse!
Tiesitkö? Ja hehän on kuin kaksi marjaa... Johannes Brotherus on KUUMAA-yhtyeen jäsen ja tänä syksynä mukana Vain elämää151395- 87912
Murtautuminen uimahalliin
17.10. yöllä Kiuruveden uimahalliin murtauduttiin yläkerran oven ikkunasta. Onko kellään havaintoja tapauksesta?26907Mitä tarkalleen tunnet
Minkälaisia tunteita sisälläsi liikkuu, kun tiedät, että ajattelen sinua lämmöllä ja jotain syttyy myös sinussa? Haluai62846Syyskuussa 2025 ensirekisteröidyistä henkilöautoista 43 % oli täyssähköautoja.
Niitä rekisteröitiin 2 592 eli 41 % enemmän kuin vuotta aiemmin. Syyskuussa 2025 rekisteröidyistä uusista henkilöautois2769