Apua! Käyn työssä ja saan opintotukea.
Aloitin koulun elokuussa. Siten tukikuukausia vuodelle 2010 tulee vissiinkin 5, jonka perusteella tulorajani olisi 17 090 euroa/vuosi. Tarkoittaako tämä, että aikana 2010 tammikuu-joulukuu saan tienata tämän verran vai puhutaanko lukuvuodesta?
Aloitin koulun elokuussa. Siten tukikuukausia vuodelle 2010 tulee vissiinkin 5, jonka perusteella tulorajani olisi 17 090 euroa/vuosi. Tarkoittaako tämä, että aikana 2010 tammikuu-joulukuu saan tienata tämän verran vai puhutaanko lukuvuodesta?
Vastaukset 4
Vanhimmat
Hei! Mä mietin tässä just samaa, kun mä olen jo tälle vuodelle tienannut yli 17 00, ja tän kuun alussa aloitin opiskelun. Tukikuukausia tulee siis 4 tälle vuodelle. Niin, silloin tuloraja on reilut 18 000, niin voisiko joku tietävä kertua, että koskeeko tämä n. 18 000 vain niitä 4 kuukautta, vai koko tätä vuotta???? Eli en saisi enää tienata paljon mitään tälle vuodelle enää!
Siis, tälle vuodelle jo tienannut yli 17 000
No niinhän se kai menee että tuloraja on koko vuodelle, huolimatta sitä onko ollut opiskelija koko vuoden vai vain puolet...ainakaan Kelan sivuilla ei mainintaa että olisi toisin. MIKÄ ON VÄÄRIN!!!!!! Itelläki tulot nyt vajaa 17k, ku alkuvuoden ollu töissä. Nyt alotin opiskelun ja tarkotus olis vielä tienata pari tonnia loppuvuodesta ja opintotukea myös nostaa. Palautan sit ens vuonna sen mikä menee yli. Vaikka kannattavampaa ois ilmeisesti painaa koko vuosi täysillä töitä ja aloittaa opinnot vasta ensi vuonna.
Säästätte paperit, että olette tienanneet tulot ennen opiskelujen alkamista, niin se on ok.
http://www.kela.fi/in/internet/suomi.nsf/NET/150801092508IL?OpenDocument
"Jos olet saanut tuloja ennen opintojen aloittamiskuukautta tai opintojen päättymiskuukauden jälkeen, sinun kannattaa todennäköisesti tehdä uudelleenkäsittelypyyntö ja selvittää siinä opiskeluaikasi ja se, milloin olet tulosi saanut." Ja näin edelleen. Kelan sivuilta kohdasta opiskelijat - opintotuki - tulot - aloittaneet ja valmistuneet.