http://www.genealogia.fi/hakem/satamalakko/satamalakkors.htm
Elikkä rikkureita? Löysin omaisiani, pappani sekä isäni vanhin sisko. Eivät muutoin olleet satamassa töissä, asuivat kaukana satamapaikkakunnalta, mutta olivat tuolloin töissä tuolla lakon aikana.
Koskaan isäni, eikä tätini, jonka luona esuin opiskeluaikana hänen eläessään eivät kertoneet noista ajoista mitään sanallakaan. Siksi löytöni oli todella yllättävä. Isäni oli jo kuitenkin 16 vuotinen, joten tietämätön hän ei varmasti isänsä poissaolosta ollut.
Elikkä rikkureita? Löysin omaisiani, pappani sekä isäni vanhin sisko. Eivät muutoin olleet satamassa töissä, asuivat kaukana satamapaikkakunnalta, mutta olivat tuolloin töissä tuolla lakon aikana.
Koskaan isäni, eikä tätini, jonka luona esuin opiskeluaikana hänen eläessään eivät kertoneet noista ajoista mitään sanallakaan. Siksi löytöni oli todella yllättävä. Isäni oli jo kuitenkin 16 vuotinen, joten tietämätön hän ei varmasti isänsä poissaolosta ollut.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Vielä löytyi isän velikin listalta. Mitä pidemmälle ehdin lukea listaa, sitä enemmän paljastuu kotikylältäni ihmisiä, jotka ovat olleet Kotkan satamassa rikkureina. Olin jo lähes 50:nen, kun tuo isän veli kuoli, eikä hänkään koskaan ollut maininnutkaan tuosta asiasta. Koettiinko se niin häpeällisenä?
Näkyipä löytyvän äkkiä katsoen kaksi enoa ja yksi appiukon veli.
Mistäs tuosta lakkoilusta ja sen rikkomisesta saisi lisätietoja? Pistäisin pari riviä sukututkimukseen.
Jos samanlaisia mustia listoja on uudemmiltakin ajoilta ja muilta aloilta, löydyn minäkin sieltä. Enkä häpeä yhtään, oli se lakko niin typerästi suunniteltu. Ihan kuin työnantajan junailemaa koko juttu!
Pentti Haanpää kirjoittaa jossakin romaanissaan, että kun Jumala oli luonut kaikki maailman eläimet, jäi etanoiden ja sammakoiden jälkeen käteen vielä jotakin epämääräistä näljää. Siitä Jumala loi rikkurin.
Kerran olin lähellä ryhtyä rikkuriksi. Lakko oli lähellä, ja olin mieleesäni ajatellut, että hiivatti, miten typerää touhua. Olin suunnittellut ryhtyä rikkuriksi, ja jatkaa töitä siitä huolimatta.
Mutta se lakko peruuntuui. Sen jälkeen olen ollut yksityisyrittäjä.
ja vasemmisto, hehän ovat sen alan asiantuntijat, kun normaalityöstä on aikaa vahtia toisia ja heidän tekemiset ja tekemättä jättämiset.
Päivän pahin tieto tuli sukututkimuksessa ittelle, ja jos se oli suuri yllätys Martti Ahtisaarelle (?) niin oli se myös todella suuri yllätys minulle että olemme jollain tavoin samaa sukua ? Tosin kaukaista, eli menee jonnekin 1700-luvun jälkeen.
Kyllä itselläni on nyt helppo tehtävä tuon sukututkimuksen osalta, isän puolen löydän netistä jopa viidellä eri kielellä, äidin sukua saa tutkia kahdesta sukukirjasta aina 1400 asti hintaan 60€.
Niin väitin täällä palstalla sellaista että ei saisi antaa alle 100 -vuotta uudempia tietoja.
No nyt ainakin itse sain aika uutta tietoa noiden julkaistujen "sukupuun" tai luettelon nettiversiona jotka on nähtävillä ympäri maailmaa netin kautta. Tosin siinä olivat julkaisseet vaan kuoleiden henkilöiden tietoja. Tuoreimmat tiedot minkä siitä löysin oli niinkin "tuoretta" kun 1985 vuodelta, eli ilmoitettu kuolin päivä.
Samoinhan nuo tieto rikkureiksi luetellut henkilöt, jotka " v. 1928 2/6-16/4 1929" on ollut saatavilla netin kautta jo lähes 10 vuotta. Eli nekin ovat alle sen 100 vuotta.
Jonkun eduksihan tuotakin tietoa jaetaan netin kautta. Mutta kenen sitä voisi paremminkin miettiä!
Sen jälkeen kun Jumala oli tehnyt selvää kalkkarokäärmeestä, rupisammakosta ja vampyyristä, hänellä oli jotain kauheaa ainetta jäljellä mistä hän teki rikkurin.
Rikkuri on kaksijalkainen eläin jolla on korkkiruuvisielu, vesiaivot, selkärankana yhdistelmä hyytelöä ja limaa. Siellä missä muilla on sydän, hän kantaa sisällään mätien periaatteiden kasvainta.
Kun rikkuri kulkee katua pitkin, ihmiset kääntävät selkänsä, enkelit itkevät taivaassa ja piru sulkee helvetin portit pitääkseen hänet ulkopuolella.
Kenelläkään miehellä (tai naisella) ei ole oikeutta olla rikkuri niin kauan kun on olemassa kyllin syvä vesilammikko mihin hän voi hukuttaa raatonsa tai kyllin pitkä köysi mihin hirttäytyä. Juudas oli herrasmies verrattuna rikkuriin. Petettyään mestarinsa, hänessä oli riittäväti luonnetta hirttää itsensä. Rikkurilla sitä ei ole.
Eesau myi esikoisoikeutensa hernerokasta, Juudas myi pelastajansa kolmestakymmenestä hopeakolikosta. Benedict Arnold myi maansa lupauksesta komentaa brittiarmeijaa. Rikkuri myy syntymäoikeutensa, maansa, vaimonsa, lapsensa ja kanssaihmisensa työnantajansa katteetomasta lupauksesta.
Eesau oli petturi itselleen, Juudas oli petturi Jumalaansa kohtaan, Benedict Arnold oli petturi maataan kohtaan, rikkuri pettää Jumalansa, maansa, perheensä ja luokkansa.
Jack London
iten voi olla yhden lakon aikana noin jumalattomasti nimiä. Sitä en ymmärrä. Satamanhan pitäisi olla suomen kokoinen silloin.
Silloin tehtiin nyt konevoimin tehtävät työt kaikki käsipelillä. Eihän sitä ole maatiloillalakaan pelloilla enää tarvitse olla puoli kylää töissä, kun se hoituu yhden koneen ja yhden miehen työpanoksella. Kyllä sitä yhtä konetta kohti sai ennen olla työstä riippuen 10-20 työntekijää.