Voiko vanhempien kesämökkiä ostaa perillinen ns.alimitoitettuun hintaan.Jos mökin hinta reilut 20v.oli 10000€ niin onnistuisiko sen ostaminen vaikka 20000€:lla.Luulen mökin todellisen hinnan olevan n.70000€
Puuttuuko mökin halpaan ostohintaan verottaja ja voiko perillinnen ostaa vanhemmilta halvalla mitään.
Puuttuuko mökin halpaan ostohintaan verottaja ja voiko perillinnen ostaa vanhemmilta halvalla mitään.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Hinnaksi voidaan sopia ihan mikä tahansa. Jos hinta on alle 3/4 käyvästä arvosta, verottaja kuitenkin katsoo kaupan siltä osin lahjaksi ja määrää lahjaveron. Ei ole pahaksi tietää tämä etukäteen.
Ainoan perillisen suhteen tässä ei ole mitään ongelmaa, mutta sisarukset voivat katsoa pahasti jos yhtä suositaan tällä tavalla. Tämä on korjattavissa määräämällä lahja ennakkoperinnöksi, joka vähennetään aikanaan lahjansaajan perintöosasta.
Tällaisten toimien kannattavuus riippuu perintö- ja lahjaveron suhteesta, lahjoitettavan kiinteistön arvosta jne. Laskekaa tarkkaan etukäteen.
Jos mökki tulee meille perintönä ja myymme sen.Joudummeko maksamaan myyntivoiton veron.Jos vanhempani myyvät sen nyt,niin heillehän se tulee maksettavaksi.Mutta tuleeko se jos perilliset myy sen,koska emmehän me ole sitä ostaneet?
1. Jos saatte myyntivoittoa, niin siitä menee vero.
2. Mitähän Sinä tarkoitat. Perilliset eivät voi myydä vanhempiensa omistamaa mökkiä. Omistaja myy ja maksaa veron.
Tarkoitan sitä,kun vanhempieni kuoleman jälkeen myymme perinnöksi saamamme mökin.Meneekö siitä myyntivoittovero,koska emmehän me ole sitä ostaneet vaan saaneet perinnöksi.
Lyhyt esimerkki: Peritte mökin, arvo perukirjassa 50.000 euroa, josta maksatte perintöveron. Myytte mökin hintaan 75.000 euroa. Myyntihinnan ja perukirjan hinnan välinen erotus 25.000 euroa, maksatte siitä myyntivoittoveron. Siis lyhyesti esitettynä.
>>Jos hinta on alle 3/4 käyvästä arvosta, verottaja kuitenkin katsoo kaupan siltä osin lahjaksi ja määrää lahjaveron.
vaihtoehto olisi kaikista paras verojen kannalta eli mistä menisi vähiten veroa.
A. vanhemmat myy
B.lapset myy perinnön jaon jälkeen
C. Osto halvalla hinnalla tai jokin muu vaihtoehto
tämä tuntuu niin vaikealta maallikosta tietää...