Kannattaako ostaa Variant -99 ?

Kiitoksia etukäteen

MItä vikoja voi esiintyä, mitä kannattaa erityisesti katsoa? Auto on ajettu vajaat 200tkm. Esiintyykö paljon ruostetta? Miten on jakohihnan vaihdon suhteen, olisiko jo pitänyt vaihtaa vai onko edessä? Muuta hyvää tai huonoa? Kannattaako tarkistaa jotain erityistä kun on vetokoukullinen, eli jos on vetänyt paljon raskasta kuormaa?

4

599

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 9+3

      Kannattaa katsoa oisko varaa ostaa vähän uudempi auto.

      • Draivari

        Hinnastahan se riippuu. Korjauksiin saat varautua ja ruoste on se pahimpia juttuja. Mutta jos hinta on edullinen ja saat selville mitä korjauksia on odotettavissa niin juttu on helposti laskettavissa. Peltihommat ovat tosi arvokkaita. Täydelliseen kunnon huoltoon saat varautua niin saat selville missä ollaan menossa. Jos kytkin ja vaihteisto pelaa hyvin ei vetämisen suhteen kannata olla huolissaan


      • jhnhh
        Draivari kirjoitti:

        Hinnastahan se riippuu. Korjauksiin saat varautua ja ruoste on se pahimpia juttuja. Mutta jos hinta on edullinen ja saat selville mitä korjauksia on odotettavissa niin juttu on helposti laskettavissa. Peltihommat ovat tosi arvokkaita. Täydelliseen kunnon huoltoon saat varautua niin saat selville missä ollaan menossa. Jos kytkin ja vaihteisto pelaa hyvin ei vetämisen suhteen kannata olla huolissaan

        ekana ruostuu ovitolpat, etupään kumipuslat kanssa kulutustavaraa, samoin taka-akselin etupuslat, itse ajanut nyt 370 000km.

        1 pohjaruostevaurio korjattu


    • ex-polo omistaja

      Itselläni oli 1,9 sdi vm. -99 ja muuten pelitti ok, mutta talvella oli yhtä helvettiä. Ovet tai tarkemmin lukot olivat jäässä ja oli aivan onnen kauppaa pääsikö autoon sisään tai sitten sieltä ulos. Jokunen ketun lenkki tuli siis talvella aina ajeltua, että auto lämpesi ja lukot sulivat :( . Toinen ongelma, joka itselläni, auton kanssa oli ajovalojen valitsimen ja vilkunviiksen kanssa, jotka lakkasivat toimimasta ja piti vaihtaa. Mikään lämmin tuo auto ei ollut talvella ja ajoelämyskin oli kovan alustan ja penkkien takia mielestäni huono, mutta muuten oli ihan varman oloinen käyttöauto.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä sun salaisuus on,kun näytät niin nuorelta..

      Vaikka oot jo noin vanha!?
      Ikävä
      130
      2206
    2. MiltäKaivattusi

      Näyttää? !
      Ikävä
      51
      1009
    3. Perhoseni (miehelle)

      Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r
      Ikävä
      160
      897
    4. Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi

      Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....
      Ikävä
      50
      766
    5. Mitä meidän välillämme

      On käynyt näiden vuosien aikana?
      Ikävä
      83
      737
    6. Uskaltaisitko

      Tavata kaivattusi tässä tilanteessa?
      Ikävä
      67
      636
    7. Onko Sofia jälleen jätetty?

      Moni asia viittaisi siihen, että hän on jälleen sinkku.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      153
      634
    8. Olen tavattavissa

      tänään klo 17-02 siinä ravintolassa. Tulethan sinäkin?
      Ikävä
      53
      627
    9. Halaus juuri sinulle

      Kaikki järjestyy kyllä. Luota vain. ❤️🫶
      Ikävä
      59
      626
    10. Rekat seisovat dieselin hinnan takia . Ala ei kestä tällaista hintatasoa, sanoo yrittäjä .

      EU:n kallein diesel on kova paikka kuljetusalalle. Ajoja on jätetty ajamatta kannattavuus­ongelmien vuoksi, sanoo alan e
      Kajaani
      136
      586
    11. Kuollut teini Kajaanissa

      Kuulemma sellaista huhua liikkeessä?
      Kajaani
      4
      539
    12. Kuka se on

      Kuhmon komein aikamies?
      Kuhmo
      6
      534
    13. Uskallatko paljastaa

      Millä nimellä löydyn puhelimestasi?
      Ikävä
      52
      523
    14. Mies, näetkö minut myös

      Seksuaalisena ihmisenä ja naisena? Haluatko minua seksuaalisesti? Vai olenko mielestäsi tyttönen?
      Ikävä
      20
      520
    15. Voiko se ikinä toimia

      Voiko meistä ikinä tulla mitään? Näin kauan aikaa on kulunut ja mitään ei tapahdu... En usko, että sinä mietit minua het
      Ikävä
      32
      508
    16. Totta on asia. Jeffrey Cohen on jättänyt Sofian.

      Vaimon viesti on paljastanut totuuden.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      157
      498
    17. Meneekö unohtamis

      Projektisi hyvin??
      Ikävä
      34
      497
    18. Voin tulla

      Sisustamaan sulle 🤭
      Ikävä
      55
      488
    19. Nainen, mitä mieltä olet kodittomista?

      Ja heistä jotka eivät kykene huolehtimaan asioistaan, itsestään eikä terveydestään? Miten heidän kanssaan tulisi toimia?
      Ikävä
      118
      486
    20. Mitä jos...

      Susta tykätään poikana enemmän, kun tyttönä? Miten asian käsittelet tai otat tiedon vastaan? T nainen gubetellija herät
      Sinkut
      142
      463
    Aihe