voi hyvänen aika sentään- taasen...........
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2010090512299461_uu.shtml
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2010090512299461_uu.shtml
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 28
Vanhimmat
Metsästäjä torvelot taas aiheuttaa ihmisille vaaraa !
Milloin tuollainen vajakkitouhu kielletään ?
Haavoitetaan karhuja, hirviä jne vaikka aseet on huippuluokkaa, niillä kyllä osuu jos haluaa, turha selitellä muuta, tahallista tuo on jos ammutaan hätäisesti paskat housussa.
Jokainen muistaa miten armeijassa ammuttiin 300 metriin ihmiskuvaa päähän laaki ja "vainaa"
Nuo metsästäjät tais olla silloin lomilla tai äiteen luonna pullamössöö ja lämmintä maitoo lipittämässä ?
Kun on oikein tehty se haavokki ampumalla tahallaan, niin mitäs tekee metsästäjät jotka karhua metsästää jos karhu raatelee jonkun sivullisen ? Vaikka lapsen koulutiellä ? Marjastajan ? Sienestäjän ? Jonkun syyttömän nuiden ketkuloitten eläinrääkkäykseen.
Maksaako metsästäjä vahingot ? Tuoko hengen ja terveyden takaisin haavoittuneen karhun raatelemalle ihmiselle ? VITUT !!!! Paska porukkaa.
Karhunmetsästys pitäis kieltää kokonaan nuilta vajakeilta ja jättää homma ammattimiehille.
Puolustusvoimilta löytyy ainakin Haminasta, Helsingistä, Säkylästä ja Sodankylästä tark´ampujat jotka ei ammu huteja vaan laaki ja vainaa. Homma VAIN heille ja kopterista toimien.
Niin vältyttäs ihmisuhreilta jotka on syyttömiä vajakkien touhuun.
Asia on näin helposti hoidettu päiväjärjestyksestä ja metsästyskulutkin menisi harjoitus määrärahoista.
Poikaset siellä ovat olleet asialla samoin, kuin viime syksyn ilvesjahdissa. Olet oikeassa ja selvää kieltä
kirjoitatat, mutta meillä päin pullamössö on samaa, kuin "tokos".
Oli kuules monessa lehdessä kuvia nuista "karhunkaatajista ". Oli komeeta maastopukuu ja Gore texia.
Kehuivat ampumamerkeillä joita vaaditaan että on "ammattimies". Niillä on nokkamieskin joka antaa koordinaatteja ja tulikomentoja. Kaippa se käskee moneltako ammutaan ja mihin ilmansuuntaan ?
Kyllä ne on sellaiset miehiset miehet ampuneet heti kuolonlaukauksen.
muuten vaan poliisit ja media höpissee.
Meijän isä kun sekottaa perjantai-iltana paukkua, niin sanoo tekevänsä tokosta.
Oli kalajoelta yks Tokola ja joskus kyseltiin " Ootko nähäny Tokosta " .
Terveiset vaan Tokolalle jos oot kuulosalla.
Kävin tuossa toissa kesänä Kuusamossa katselemassa karhuja ja täytyy sanoa, että ei mielellään joudu moisen kanssa nenät vastakkain. Suurimmat alkaa olla auton kokoisia, joten saattaa moisen nähdessään alkaa metsästäjän kädet vapisemaan. karhu ei ole mikään pahvitaulu, se saattaa tulla päälle että heilahtaa.
Jos karhua meinaa ampua, niin osumasta täytyy olla 100% varma. Käy sääliksi nuo haavoittuneet elikot, ne joutuu kärsimään jonkun ihmisen hölmöyden takia. Montakohan sorsaa, jänistä yms. eläintä jää kitumaan metsään haavoittuneena? Tämä on syy miksi minä en harrasta metsästystä, vaikka lihaa syönkin.
Pittää olla ne Gore texit ja lierihatut ja puoliautomaatit ja sitten vielä ne kaupunkimaasturit.
Metsästäjien irvikuvia ne tuommoset on. Söisi karhu pari kolome niistä perseeseensä. Niin ja vielä
ne VHF-puhelimet niillä on. Kaikkia se leipä ja tokos elättääkin.
Kyllä siinä olisi kefiirilläkin kurapiimät housussa, kun karhua sohit sillä isoisäs vainaa vintofkalla. Helppo se täällä netissä räkyttää. Nyt meni kyllä kurapiimän pisteet...
Jos karhuja on liikaa, niin ammattimiehet puolustuvoimilta kävis harventamassa. Ois varmaa ja toimivaa, ei tulis haavokkia joka olisi vaaraksi sivullisille.
Kansantaloudellisestikkin olisi järkevää toimia niin.
ällyyt mistään täällä vaan roikkuu 24/7 ja jauhaa paskaa.Mene töihin!!
Antikarhu on oikkeessa.
Tyhmähän minä, tai oikkeestaan Pölijä. ; )
osta hoopojarven koyha parempi kiikari kivaariin...noloa!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Ei kannattas antaa karhulupia Oulun eteläiseen ollenkaan. Tai sitten pitäs palakata niitä
Thaimaalaisia hoitamaan tuokin homma, kun paikallisilta näyttää menevän sormi suuhun.
se on karhu tai tai....joku liikkuu ammutaan niin perkeleesti,ei noin varmista saalis ja esteetön näkyväisyys ennenkuin alat räiskimään risukkoon summamutikassa
Oliko tarkka-ammunnalla tai pahvipääammunalla jotain yhteistä
karhujahdin kanssa? Ja sanoitko...Taas! Taisi olla kautta aikain ensimmäinen karhujahti täällä.
Tarkoitus on kavereilla hyvä - harventaa tätä vaaralliseksi käyvää ylitiheää karhukantaa.
Tilanne maastossa on se, että kaikkien refleksien ja valppauksien valmiudessakin on tilanne aina
erilainen ja arvaamaton (päinvastoin kuin tarkka-ammunnassa). Et tiedä mistä tulee, millä vauhdilla; onko risukkoa tai koiraa edessä. Varmaa on vain ennalta arvaamattomuus ja se, että oma henkesikin on uhalla.
Enkä todellakaan ole metsästäjä.
Mutta tyypillistä suomalaista asennetta sinulta. Jos joku uskaltaa yrittää, urheilussa tai metsästyksessä,
vittuilut saa palkakseen jos hiemankin epäonnistuu.
eläpä elä, vai ylsuuri karhukanta tiälä?
kelle ne on tehnä vahinkoo?
Silloin kun karhut tuppautuvat pihapiiriin syrjäisempien reviirien tai ravinnon puutateessa, niin kanta on liian suuri.
Tämä kesä on osoittanut, että Suomessa on liikaa karhuja. Jokainen karhu, joka tulee ruokailemaan pihan roskapöntölle, pitää lopettaa vahinkojen estämiseksi.
mutta mitä vahinkoa ne on tehneet, montako ihmistä tappaneet?
ei tappamisen perusteeksi käy roskapöntöllä käynti. ettei vaan olisi kyse petovihasta?
Kun ei osata ??
Miksi tehdään vaara viattomille ihmisille vain että joku saa hupia kun haavottaa karhun ?
Kyllä ampujan on oltava varma asiasta.
Aseet pois jahtiin osallistuneilta ja armeijan koulutukseen, siellä opetetaan ampumaan liikkuviin ja nouseviin kuviin ja jättämään ampumatta epävarmat.
Minä ainakin pidän ihmishenkiä arvokkaampina kuin jotain karhunmetsästystä, mutta arvonsa kullakin.
Entisaikaan kun vielä oli asian osaavia metsästäjiä jotka haki ruokansa metsästä osuttiin karhuun vaikka aseet oli romuja nykyisiin verrattuna. Nykyiset Gore tex-poooikaset vuaan mesuaa ja ampuu kaikkee mikä liikkuu kun vähänkään jossain rasahtaa.
Luonto on täynnä nuiden rähmäkäpälien haavokkeja, mutta kun kyseessä on karhu, niin se on jo isompi vaara.
Saas nähdä montako lasta tuoki karhu vielä raatelee metsästäjien iloksi.
Homma ammattilaisille ja heti !
Vai vaaraa metsästäjille, paskat, vaara tulee vasta sitten kun se ihan ite sohlaamalla haavoitetaaan. Silloin on vaaraa kaikille ja vain sen takia kun muutama höyrypää ampuu kaikkee mikä liikkuu.
On maita missä karhuja on paljon enemmän ja niiden kanssa pärjätään. Jos tulee häirikkökarhuja mitä ei saadaa lähtemään omasta halustaan pois kaupungeista, niin se otetaan kiinni ja viedään pois luonnon helmaan. Mutta täällähän sitä ei osata kun ei ole metsästyksen osaavia ihmisiä.
Kyllä nykyään puolustusvoimilta löytyy vaativia ammuntaratoja joissa on hyvä opettaa ammuntaa.
Nuo kohteet ampuu myöskin takaisin laserilla, joten voi joutua itsekkin saaliiksi.
Maaleja ohjaa tietokoneet ja ei todellakaan ole helppoa hommaa. En usko että monikaan metsästäjä selviäisi niistä ammunnoista.
Metsästäjäthän ampuu vain paikallaan oleviin tai tangentiaalisesti liikkuviin tauluihin kun lupansa saavat.
Sellaiseenhan osuu jo pikkulapsetkin ja moni nainenkin on ampunut luvan vaikkei ennemmin ole ampunut millään aseella.
Kyllä tuoss keffiirin jutussa on itua jos halutaan tuo sohlaaminen loppumaan.
Meillä päin on ammuntaa, kun lehmät mölisevät tuolla laitumella.
Karhu, joka käy roskapöntöllä ei ole enää terve karhu kun ei pelkää ihmistä. Terve karhu pelkää ihmistä ja väistää parisataa metriä metsässä liikuvaa ihmistäkin. Pihapiireihin tuleva karhu ei enää pelkään ihmistä vaan yhdistää ihmisen hajun ravintoon, jota saa samasta paikasta.
Käytökseltää epänormaaleja karhuja on turha jättää pyörimään pihapiireihin odottamaan sitä, että tulee, jotain vahinkoa. Ei sellaisessa pihapiirisssä, jossa karhu ruokailee, voi ihminen lainkaan turvallisesti liikkua.
Miedän mökillä käy karhu joka kesä mutta se ei tule pihaan silloin kun ihmisiä on lähistöllä. Sellainen on normaali viisas karhu, joita suomen metsiin muutama sata mahtuu. Nyt vain on karhuja liikaa kun ruoka loppuu eikä elinpirejä riitä asumattomiin metsiin.
peijakas, eikö niitä voi nukuttaa tai häkittää ja kuljettaa kauemmas. niinhän tehdään paljonkin muualla maailmassa.
miksi kaikki "häiriköt" pitää tappaa. samoin taajamiin eksyneet hirvet tapetaan poikkeuksetta.
asenteissa vikaa, sanon minä.
Kun niille pihaan tunkeville karhuille ei ole metsissä tilaa eikä ruokaa, niin mihinkä ne kuskataan?
Ehdotuksesi on vallan käsittämätöntä toiveajattelua. Karhu tarvitsee metsää yli 100 neliökilometriä.
ai että 100neliökilometriä metsää karhua kohden. laskeppa paljonko niitä silloin tänne suomeen mahtuu.
ettei vaan olekin kyse siitä, että karhua ei haluta samoille apajille esim, hirvet.
Reviirit menevät limittäin. Eikä hallitseva uroskarhu aja kaikkia naaraita pois elinpiiriltään, joten ei siitä voi suoraan laskea kuinka paljon tilaa tarvitaan.
Ylitiheys ja ravinnon puute näkyy siitä, että karhut hakeutuvat asutille alueille ja pihapiireihin. Normaalisti karhu väistää ihmistä parisataa metriä. Poikkeuksena ovat ne karhut, jotka oppivat yhdistämään ihmisen hajun hyvään ravintokohteeseen.
Pyhäjärven maapinta-ala on 1300 neliökilometriä. Siitä on suurin osa metsää ja suota, joten muutamalle karhulle on tilaa. Eikä täällä ole ollut häiritsevästi pihaan tunkevia karhuja. Ne nuoret karhut, voille ei tilaa ole näissä maastoissa vaeltanevat enimmäkseen lähteen tai etelään päin. Ja tulokset näkyvät otsikoissa rannikolla tai Etelä-Suomessa.
sankollinen mustikoita terassille yöksi,,varmasti ovat hävinneet aamuun mennessä,karhu tykkää mustikoista.