Muutamia kysymyksiä 59 päivän turistivisan hakemisesta. Noitahan saa nykyään hakea Helsingin vasta-avatusta suurlähetystöstä.
1. Tarkoituksenani on oleskella Filippiineillä kauemmin kun tuon 59 päivää. Kannattaako viisumihakemukseen kuitenkin laittaa, että oleskeluni kestää alle 59 päivää? Ilmeisesti minulla olisi oltava lento pois Filippiineiltä 59 päivän sisään?
2. Tarviiko viisumia hakiessa olla lennot jo varattuna? Tarvinko kopiot lentotiedoista?
3. Voinko matkustella viisumin voimassa ollessa pois Filippiineiltä esim. lomailemaan johonkin lähimaahan?
4. Ilmeisesti viisumin pidentäminen Filippiineillä on kohtalaisen helppoa?
Toivottavasti joku osaisi vastailla näihin :)
Turistivisa Filippiineille
6
942
Vastaukset
- toisinajattelija69
1. Ota viisumi kahdella maahantulolla. Voimassa 6 kk, ja voit myös poistua kerran maasta, ja tulla takaisin.
2. Molempiin kyllä.
3. Katso kohta 1.
4. Kyllä.- Sushi Lover
Ei vielä ollut suurlähetystöllä kotisivuja. Ihan vaan uteliaisuudesta... Mitä maksaa Suomesta hankittuna? Olen aina hoitanut jatkon paikan päällä.
- ................
Sushi Lover kirjoitti:
Ei vielä ollut suurlähetystöllä kotisivuja. Ihan vaan uteliaisuudesta... Mitä maksaa Suomesta hankittuna? Olen aina hoitanut jatkon paikan päällä.
Tukholmassa edelleen ja konsullipalveluja saa myös helsingistä. Eli suurlähetystön sivut ovat edelleen
http://www.philembassy.se/
- .................
1. ei tarvitse olla lentoa pois 59 päivän sisään,mulla oli vain menolippu, kun menin sinne aikoinaan ja jäin 5 kuukaudeksi. Otat vaan sen tasan 59 päivää ja sitten vaikka heti Filippiineillä lentoasemalla imigration officessa loput kuukaudet mitäå tarvitset ja jälleen kukaan ei kysy paluulippua :D
2. Ei tarvitse
3. Voit
4. Kyllä naurettavan helppoa, ja jahka olet naimisissa filippiinan kanssa, niin saat aina sinnen mennessäs vuoden viisumin, niin ei tarvitse kysellä uudestaan.- Alkuperäinen kysyjä
Niin, kaksi vastausta alkuperäisiin kysymyksiin. Toisen mukaan ei tarvi lentolippuja, eikä paluulentoa ja voi matkustaa 59 päivän aikana pois Filippiineiltä ja jälleen takaisin. Toinen vastaus oli aivan päinvastainen.
Mikähän mahtaa olla totuus? Viisumihakumuksessa (johon oli linkki tuolla Ruotsin sivuilla) ainakin kysytään kuinka monta päivää aiot olla Filippiineillä ja milloin on lento pois Filippiineiltä. - toimi noin
Alkuperäinen kysyjä kirjoitti:
Niin, kaksi vastausta alkuperäisiin kysymyksiin. Toisen mukaan ei tarvi lentolippuja, eikä paluulentoa ja voi matkustaa 59 päivän aikana pois Filippiineiltä ja jälleen takaisin. Toinen vastaus oli aivan päinvastainen.
Mikähän mahtaa olla totuus? Viisumihakumuksessa (johon oli linkki tuolla Ruotsin sivuilla) ainakin kysytään kuinka monta päivää aiot olla Filippiineillä ja milloin on lento pois Filippiineiltä.muistaakseni minulla oli siirettävä lippu, josta taisi kopio mennä Tukholmaan. Itse Cebussa olessani viivyin siellä 5 kuukautta ja hain lisää viisumille pidennystä, kukaan ei kysynyt minkäänlaisia lentolippuja.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse984822Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1143952Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä2113850Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.1192257Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575781980Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.801366- 1371324
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.1681296En ymmärrä ateisteja!
Raamattu on aitoa historiaa, jotka ovat kirjoittaneet aikalaiset! Mitä änkyröitte turhaa???5461178- 531135