Keinot alkaa loppua

HuolestunutÄiti

Tyttäreni lähes 3v on ollut kuivana jo noin puolen vuoden ajan ja ymmärrän kyllä että vahinkoja saattaa välillä käydä.
Nyt kuintekin alan olemaan huolissani, kun joka kerta jos hän alkaa kiukuttelemaan jostakin kun ei saa jotain taikka jos komennan niin hän "pissaa alleen". Miksi näin ja miten sen saisi loppumaan?
Valitettavasti hänellä on tällä hetkellä sen verran kova uhma, että komennettua tulee hyvinkin usein koska hän ei yksinkertaisesti tottele.
Ystäväni joita näen päivittäin ymmärtävät tilanteen koska näkevät sen, ihmiset jotka eivät ole tekemisissä kanssamme niin paljoa eivät voi uskoa korviaan kun kerron mukaan lukien hänen isänsä.
Miten pitäisi toimia? Isältä olen pyytänyt, että ottaisivat saman keinot käyttöön jos tekee jotain mitä ei saisi tai ei tottele, meillä tällöin kutsuu jäähypenkki.

Mikäli jollakin on kokemusta samasta niin kertokaa ihmeessä!

1

584

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • dsadsadadada

      Aika. Poika teki samaa kun suuttui tai halusi huomiota...
      Koita olla välittämättä ympäristön luomista paineista, luultavasti joku heistäkin ollut aikanaan samanlainen liruttelija.. :)

      Menee ohi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      244
      4268
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      120
      2724
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      41
      2482
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      84
      1519
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      116
      1466
    6. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      48
      1199
    7. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      78
      1117
    8. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      45
      986
    9. Ne viimeiset kerrat

      Kun katsoit minua niin lämpimästi. En unohda sitä ❤️
      Ikävä
      59
      983
    10. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      173
      965
    Aihe