Vectra- b airbagvalo

Salpietarius

Terve! vectran akussa tuli kilometrit täyteen ja pari kertaa laitettiin kaapeleilla käyntiin, nyt sitte vaihdoin uuden akun ja airbagin valo palaa. mikä neuvoksi? Onko jotain hajonnut vai vaatiiko vain kuittausta autokorjaamolla?

6

2429

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Opel service

      Turvatyynyt pitää aina uusia akun vaihdon yhteydessä. Tyynyjen solenoidi viottuu, kun uusi akku antaa ekan virtapiikin.

    • nonoh

      Taitaa johtua siitä että akkua vaihtaessa virrat oli pois. Tuliko tehtyä sillä aikaa jotain muuta, esim käänneltyä virta-avainta? Todennäköisesti tarvii vaan vikailmoituksen kuittauksen.

      • bairag

        Ota turvatyyny konaan pois ja laita viritys airbag merkkivalolle. Tarvitset vain säädettävän sisävalo ajastimen ja kytket sen merkkivaloon, niin asia on kunnossa kun on katasatuksen aika.


    • ****

      käy kuittaamassa vikavalo pois vaan jossakin merkkiliikkeessä tai autosähkö liikkeessä.
      ei sieltä mitään ole hajonnut mutta merkkivalo syttyy herkästi virtaa annettaessa jos tekee jotain väärin.
      luultavimmin sinulla on ollut omassa autossa ns.avaimet virrat päälle asennossa ja kun kaapelit on kytketty on tullut äkillinen virtapiikki ja avot valo loistaa.
      vika koosi on luultavasti väliaikainen airback häiriö jännitteen syötössä (tai jotain sinnepäin en nyt tarkalleen muista)

      mutta tehc :lla lähtee joka tapauksessa pois

    • 4+9

      Kokeile nyt vaikka irroittaa akunnavat 1/2 tuntia ja kokeiles sit uusiks

      • opelisti

        Valo ei sammu akunkenkiä irrottamalla. Ainoa keino on testeri, kuten edellä on kerrottu. Etupenkkien alla on
        turvatyynyjen liitimet, jotka herkästi reakoivat jännitevaihteluihin,minkä takia valo syttyy. Omasta autostani
        olen poistanut liittimet, sen koommin valo ei ole palanut.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?

      Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos
      Maailman menoa
      466
      6624
    2. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      195
      3952
    3. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      111
      2543
    4. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      26
      2060
    5. Moraaliköyhä S-ryhmä

      S-ryhmä on kehystänyt Israel-boikottipäätöksen “ihmisoikeuslinjaukseksi”, mutta toteutus paljastaa sen onttouden: valiko
      Tampere
      139
      1476
    6. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      79
      1356
    7. Onko kaivattusi

      seksuaalisesti vetovoimaisin ihminen jonka olet ikinä tavannut?
      Ikävä
      68
      1186
    8. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      82
      1148
    9. Minkä biisin omisit sun kaivatulle?

      Pieni perustelu olisi kiva. ❤️
      Ikävä
      63
      1105
    10. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      47
      1075
    Aihe