Vectra- b airbagvalo

Salpietarius

Terve! vectran akussa tuli kilometrit täyteen ja pari kertaa laitettiin kaapeleilla käyntiin, nyt sitte vaihdoin uuden akun ja airbagin valo palaa. mikä neuvoksi? Onko jotain hajonnut vai vaatiiko vain kuittausta autokorjaamolla?

6

2339

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Opel service

      Turvatyynyt pitää aina uusia akun vaihdon yhteydessä. Tyynyjen solenoidi viottuu, kun uusi akku antaa ekan virtapiikin.

    • nonoh

      Taitaa johtua siitä että akkua vaihtaessa virrat oli pois. Tuliko tehtyä sillä aikaa jotain muuta, esim käänneltyä virta-avainta? Todennäköisesti tarvii vaan vikailmoituksen kuittauksen.

      • bairag

        Ota turvatyyny konaan pois ja laita viritys airbag merkkivalolle. Tarvitset vain säädettävän sisävalo ajastimen ja kytket sen merkkivaloon, niin asia on kunnossa kun on katasatuksen aika.


    • ****

      käy kuittaamassa vikavalo pois vaan jossakin merkkiliikkeessä tai autosähkö liikkeessä.
      ei sieltä mitään ole hajonnut mutta merkkivalo syttyy herkästi virtaa annettaessa jos tekee jotain väärin.
      luultavimmin sinulla on ollut omassa autossa ns.avaimet virrat päälle asennossa ja kun kaapelit on kytketty on tullut äkillinen virtapiikki ja avot valo loistaa.
      vika koosi on luultavasti väliaikainen airback häiriö jännitteen syötössä (tai jotain sinnepäin en nyt tarkalleen muista)

      mutta tehc :lla lähtee joka tapauksessa pois

    • 4+9

      Kokeile nyt vaikka irroittaa akunnavat 1/2 tuntia ja kokeiles sit uusiks

      • opelisti

        Valo ei sammu akunkenkiä irrottamalla. Ainoa keino on testeri, kuten edellä on kerrottu. Etupenkkien alla on
        turvatyynyjen liitimet, jotka herkästi reakoivat jännitevaihteluihin,minkä takia valo syttyy. Omasta autostani
        olen poistanut liittimet, sen koommin valo ei ole palanut.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä ominaisuutta arvostat eniten hänessä?

      Ihastuksessasi, rakkautesi kohteessa
      Ikävä
      167
      2794
    2. Miksi mies kääntyy poispäin

      Ja teeskentelee, ettei näe minua, kun törmäämme vahingossa? 🫣
      Ikävä
      201
      2067
    3. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

      Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
      Ikävä
      50
      1862
    4. Kerro kaivatustasi.

      1. Minkälainen koti 2. Ammatti 3. Ulkonäkö 4. Ikä
      Ikävä
      71
      1766
    5. Kysy jotain kaivatultasi

      Laita tunnisteet molemmista
      Ikävä
      92
      1648
    6. Kesä, kesä!

      Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k
      Tunteet
      9
      1521
    7. Minkälaisesta seksistä

      haaveilet kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      81
      1224
    8. Kai me nainen jollain tasolla tykätään

      Toisistamme kun tämä on kestänyt niin kauan
      Ikävä
      81
      1080
    9. Tarkkanäköisyys

      Oon muuten pirun hyvä huomaamaan asioita! Senhän sä varmaan kyllä jo tiesitkin.
      Ikävä
      95
      1039
    10. Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.

      Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes
      Maailman menoa
      196
      1020
    Aihe