Muutokset YLE:ssä välttämättömiä

Hyvä YLE

Yleisesti on tiedossa, että lupamaksutulot eivät riitä kattamaan nykyisellään Ylen menoja. Muutokset ovat siksi välttämättömiä. Niitä pohtivat varmaan Ylen hallitus, toimitusjohtaja, hallintoneuvosto ja sen puheenjohtajat ja kaikki suunnitteluvastuussa olevat päälliköt.

Siksi ei ole varmaankaan väärin, jos myös me asiakkaat hieman kerromme omista pohdinnoistamme.

Ylessä on pitkään ollut vallalla suuntaus: määrää laadun kustannuksella. Tästä kertovat Yle Puheen perustaminen muutama vuosi sitten ja lukuisat uusinnat TV:n ja radion puolella.

Määrän kasvaessa on ollut pakko tinkiä laadusta. Tämä on myös johtanut radion puolella kehitykseen, jossa puheen osuus on kasvanut musiikin kustannuksella. Näin on käynyt etenkin Radio Suomen ohjelmissa. Valitettavasti puheen välittämä sisältö on valtaosaltaan täysin mitätöntä. Yhdessä ajatuksettomien juontojen kanssa se tekee Radio Suomen kuuntelusta tuskaista.

Linjaa olisi muutettava: määrää supistettava ja laatua nostettava. Radion puolella tämä voisi tapahtua vaikkapa seuraavasti. Muutettaisiin nykyinen YleX musiikkiradioksi (Yle Musa) siten, että sille annettaisiin tehtäväksi palvella nykyistä laajempaa kuulijakuntaa. Ruotsinkielisen kuuntelijakunnan osuus radionkuuntelijoista eri tarvitse kahta erillistä radiokanavaa. Riittää, kun tätä väestönosaa jää palvelemaan Radio Vega. Yle Musan ohjelmarunko voisi rakentua siten, että päivällä se lähettäisi nuorisomusiikkia suomenkielisille klo 6 – 15, sitten kaksi tuntia ruotsinkielisille nuorille klo 15-17 (kaksi tuntia vastaa osuutena yläkanttiin ruotsinkielistä kuuntelijakuntaa), sen jälkeen jälleen nuorisomusiikkia suomeksi klo 17-19. Aikuisille suunnattua musiikkia tulisi tämän jälkeen kolme tuntia klo 19-22 ja loppuilta ja yö jälleen nuorisomusiikkia suomeksi klo 22-6. Uskon, että tuo kolme tuntia aikuisviihdettä olisi aivan riittävä määrä illassa, jos musiikki olisi valittu yhtä huolella, kuin esimerkiksi Radio Helsingin Valioluokka-ohjelman levyt.

Kun aikuismusiikki siirtyisi Radio Suomesta Yle Musalla, niin Yle Puheen ohjelmia voitaisiin siirtää Radio Suomeen ja lopettaa kokonaan radiokanava Yle Puhe. Yhdessä Radio extremin kanssa näin saataisiin radion puolella merkittävät säästöt lähetyskustannuksissa eikä tarvittaisi enää niitä lukuisia uusintoja, joita Yle Puhe on tulvillaan. Kuuntelijoita väheksytään, kun nykyisin lähetetään musiikkiohjelmia, jotka katkeavat milloin merisään tai uutisten ja urheilun vuoksi tuon tuostakin. Yle Musalla tätä ongelmaa ei enää olisi.

Kun tietää, että Radio Suomi on Ylen ”kruununjalokivi”, ei siihen uskalla ehdottaa kovin suuria muutoksia. Harkita kannattaisi silti sitä, että pieniä aluetoimituksia yhdistettäisiin isommiksi, jolloin säästettäisiin henkilökustannuksissa ja saataisiin enemmän esittämisen arvoista ohjelmistoa. Nykyinen formaatti: paljon puhetta ja vähän musiikkia, on huono. No, kun musiikki siirrettäisiin tuonne Yle Musaan, niin tämäkin ongelma poistuisi. Lisäksi urheilulle vapautuisi lisää aikaa.

Yle ykkösen suhteen en ehdota muutoksia. Se palvelee yleiskanavana ihan kiitettävästi kohdeyleisöään.

On selvää, että suurimmat kustannukset syntyvät television puolella. Siellä sekä ohjelmat, että lähetyskustannukset ovat kalliimpia. Säästöjen aikaansaamiseksi kanavamäärää olisi supistettava. Yle ei kerro kuinka paljon katsojia kerää YLE FST5, mutta määrät eivät voi olla kovinkaan suuria, kun ruotsinkielisen väestönosan osuus katselijoista on pieni ja heillä on myös mahdollisuus hankkiutua SVT Worldin katsojiksi. Pohjanmaan rannikkoseudulla on myös mahdollista nähdä muitakin Ruotsin kanavia.

YLE FST5 ja Yle Teema voitaisiin yhdistää siten, että kanava lähettäisi ruotsinkielistä ohjelmaa päivittäin kaksi tuntia klo 17-19 ja olisi muuna aikana Teeman käytössä. Tämän lisäksi ohjelmia voitaisiin tarvittaessa lähettää internetissä, kuten nykyisinkin.

Kanavien yhdistämisellä ja sen myötä aiheutuvilla ohjelmasäästöillä pystyttäisiin vähentämään uusintoja ja nostamaan ohjelmien tasoa.

2

343

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • yli viisikymppisenä kuuntelen edelleen rock'n rollia, bluesia jne. Oikeastaan ei ikä lokeroita ihmisiä mistä musiikista pitää.
      Suurin pulma lienee se, ettei rahoista oteta vastuuta. Sillä lupamaksut tulevat säännöllisesti ja ilmainen raha ei omaa samaa arvoa, mitä ansaittu raha.
      Mikäli YLE:n työntekijät käyttäisivät rahaa samaan tyyliin mitä YLE, olisi jokainen työntekijä velkavankeudessa.

      Helpoin olisi, jos yksi TV ja yksi radio-kanava laitettaisiin mainoskanavaksi.
      Pakkomaksu olisi tuonut YLElle noin 450 milj. € .

      Muistettakoon, että YLEn hallintoneuvoksessa istuu politiikkoja. Ja sehän tiedetään maamme olevan ylivelkantunut, kun ulkomailta otetaan lainaa.

      http://avoinyle.fi/www/fi/organisaatiotietoa/hallintoneuvosto.php

      Ja muistettakoon, kun Fortum oli valtion omistuksessa, syystä tai toisesta se oli konkurssin partaalla ennen ulkopuolisen johtajan palkkaamista.

    • :::

      "YLE FST5 ja Yle Teema voitaisiin yhdistää siten, että kanava lähettäisi ruotsinkielistä ohjelmaa päivittäin kaksi tuntia klo 17-19 ja olisi muuna aikana Teeman käytössä."

      Näin minustakin olisi järkevää, mutta Yle tuo SVT:n ohjelmat FST5:lle.

      "Ruotsin televisio-ohjelmien katseleminen on Suomessa helpottumassa. Yle kaavailee SVT:n ohjelmien siirtämistä ruotsinkieliselle FST5-kanavalle. Tämän jälkeen ohjelmat olisivat suomalaisten ulottuvilla ilmaiseksi lähes koko maassa."
      http://sverigesradio.se/sisuradio/nyheter/artikel.asp?artikel=4032508

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ampuminen kylpylässä

      Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa
      Naantali
      77
      1816
    2. Kemijärvellä vesionnettomuus

      Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as
      Kemijärvi
      34
      1192
    3. Hei, voitko kuunnella

      Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu
      Ikävä
      134
      944
    4. Joku porukka lähtenyt täältä

      Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.
      Ikävä
      200
      869
    5. Miten yrität

      Vielä saada kaivattusi?
      Ikävä
      64
      704
    6. 77
      692
    7. Olipa yllätys

      Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo
      Kotimaiset julkkisjuorut
      210
      664
    8. On todella ikävää

      Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit
      Ikävä
      79
      618
    9. Tuletko tänään

      Jos soitan? Niin... tuletko?🖤
      Ikävä
      53
      604
    10. Kiinni jäit

      Ei olisi uskonut sinusta
      Ikävä
      35
      561
    11. Muutto auto hakee sut tänään!

      Tein sulle oman huoneen! mieheltä naiselle
      Ikävä
      63
      561
    12. Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä

      Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,
      Ikävä
      32
      538
    13. Ottanet yhteyttä

      Facebookissa,jos on jotain asiaa.Miehelle! T.M-nainen.
      Ikävä
      55
      517
    14. Minä vuonna olet syntynyt?

      😊
      Ikävä
      36
      504
    15. Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?

      Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.
      Ikävä
      25
      457
    16. Kai sä mies ymmärrät..

      ..ettet jättänyt vaihtoahtoa. Tottakai toivon vielä, että pystyisit toimimaan niin että asiat korjaantuisivat. Vahvast
      Ikävä
      28
      442
    17. En tiedä mitä sanoa

      Siksi en vastannut😔
      Ikävä
      33
      423
    18. Jos kaivattusi olisi

      Vieressäsi niin mitä tekisit?
      Ikävä
      40
      417
    19. Päivän galluppi

      Minkälainen ehkäisy sinkkupalstalaisilla käytössä?
      Sinkut
      82
      408
    20. Hämmentävä hetki: TTK:sta pudonnut Johanna Puhakka lataa pettyneenä: "Sitä ei voi kieltää"

      Johanna Puhakka ja Jurijs Jurza Trosenko tippuivat Tanssii Tähtien Kanssa -kisasta. Suositussa viihdeohjelmassa nähtiin
      Tanssii tähtien kanssa
      12
      398
    Aihe