Pulmicort ???

Lääke ????

Voiko Pulmicort lääke aiheuttaa reikiä hampaisiin? Tuhoaako se hampaat?...hitsi vieköön!
Astman puhallustestin tulos ilman lääkettä 300 ..onko huono? // Henki kulkee heikosti!

4

967

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • astm.v-66

      reikiä, sammasta voi aiheuttaa jos ei huuhtele suuta kunnolla lääkkeen oton jälkeen.
      Alhainen on PEF-arvosi, mutta et kerro esim. pituuttasi, ikääsi jne. Sairauksiasi

    • hammaspeikkopaholain

      Moi,

      siis oletko nyt vasta aloittanut astmalääkityksen? Hengitettävien kortisonien ikävä sivuvaikutus pitkään käytettynä voi tosiaan olla hampaiden altistaminen reikiintymiselle. sitä voit kuitenkin estää harjaamalla hampaat todella huolellisesti joka kerta ennen lääkkeen ottoa. lääkkeen oton jälkeen kurlaa ja purskuttele suu nielua myöten useamman kerran huolellisesti. mitä vähemmän hampaiden pinnalla on likaa sitä vähemmän kortisonia takertuu hampaiden pinnalle. hampaiden välit kannattaa myös puhdistaa langalla. kurluttelun avulla saat huuhdottua kortisonin aika tehokkaasti pois suun limakalvoilta ja hampailta. reikiintyminen tuskin lisääntyy ainakaan kovin nopeasti vaikka käyttäisitkin säännöllisesti lääkkeitä. suosittelevat silti hammaslääkärillä käymistä useammin ja kannattaa sanoa että käyttää astmalääkkeitä.

      jos henki kulkee heikosti niin kannattaa varmaan mennä lääkäriin!

      • jj

        ei kunnalliseen hammaslääkäriin pääse ikinä ns. tarpeeksi usein. ite käyttäny astma lääkketiä n.19v. monasti toki vaihtunutkin. en käytä lääkkeitä täl hetkel ollenkaan (oma päätös) ,koska raha ei perheellisellä riitä maksamaan 40 € kuussa pelkkiin lääkkeisiin vaik onkin kela kortissa ale koodit.. purskutetltu on aina lääkkeiden jälkeen ja aina n. kerran 2 vuodessa lekuri totee .6reikää suussa.


      • symbicort Forte
        jj kirjoitti:

        ei kunnalliseen hammaslääkäriin pääse ikinä ns. tarpeeksi usein. ite käyttäny astma lääkketiä n.19v. monasti toki vaihtunutkin. en käytä lääkkeitä täl hetkel ollenkaan (oma päätös) ,koska raha ei perheellisellä riitä maksamaan 40 € kuussa pelkkiin lääkkeisiin vaik onkin kela kortissa ale koodit.. purskutetltu on aina lääkkeiden jälkeen ja aina n. kerran 2 vuodessa lekuri totee .6reikää suussa.

        astmalääkkeet on happamia. Neutraloi suu vielä purskuttelun jälkeen ksylitolipurkalla. Auttaa:)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kunpa minä tietäisin

      Olisipa minulla tietoa, siitä oletko sinä nainen kiinnostunut minusta, miehestä joka tätäkirjoittaa, vai olenko minä aiv
      Ikävä
      26
      2466
    2. paras asia kaivatussasi?

      ❤️‍🔥
      Ikävä
      114
      2096
    3. Vihaan sua todella paljon.

      Tiedoksi vaan 🙃
      Ikävä
      121
      1749
    4. Syitä välttelyyn

      En ennen ole kokenut tällaista. Miksi vältellään jos on ihastunut vai onko se aina merkki siitä ettei kiinnosta?
      Ikävä
      45
      1577
    5. Yksi päävastuullinen heitti lusikan nurkkaan.

      Toivottavasti omaisuuden hukkaamiskielto tulee välittömästi.
      Ähtäri
      9
      1507
    6. Miksi kaivattunne

      ei pystynyt koskaan kertomaan tunteistaan? Teitkö oikean valinnan kun lähdit etääntymään? Kuinka kauan olisi pitänyt odo
      Ikävä
      90
      1075
    7. Purrasta tehty huoli-ilmoitus

      Näin lehti kertoo https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/0f1cfaf0-d4e4-4a97-9568-c27b3199b016
      Maailman menoa
      124
      1059
    8. Pelottaa kohdata hänet

      En tiedä jaksanko tai kykenenkö. Tuntuu jättimäiselle vuorelle kiipeämiseltä. Pitäisikö luovuttaa. Pitäisi. En jaksa nyt
      Ikävä
      87
      975
    9. Olisin halunnu vaan tutustua

      Ja kevyttä olemista... Mutta ei sitten. Ehkä mies säikähti, että haluan heti kaiken. 😅 Kävisi ihan sellainen kevyt meno
      Ikävä
      35
      967
    10. Tiedätkö ketään toista jolla on sama kaivattu

      Eli joka ikävöisi samaa henkilöä tällä palstalla? Tai muualla? Tiedätkö miten kaivattu suhtautuu tähän toiseen verrattu
      Ikävä
      15
      959
    Aihe