XP verkkoyhteydet

XP koneet tippuvat lähiverkosta jonkin ajan kuluttua kirjautumisesta toimialueelle. Löytyykö tähän mitään virallista selitystä? Netti toimii moitteetta. Käytössä 2000 AD.
71151
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Mulla sama vika. 2k3 AD. Koneet kyllä löytyvät \\koneennimi\
Mutta suoraan verkkosta ei näy muuta kuin toimialue.
Mahtaisiko olla jokin MS:än hieno päivitys taas kerran.
Ei ole kyllä ennen tapahtunut moista.

Äänestä

että pääsee johonkin sivustoon, mutta sitten ei siitä eteenpäin? Meilläkin xp, enkä pääse pankkiin. sähköpostiin, veikkaukseen yms. Joillekin sivuille pääsee vain etusivuille, toisiin ei edes sinne. Mistä voi ola kyse oikein?

Äänestä
  • ongelma on meillä vain lähiverkon resursseissa. Netin palvelut toimivat hyvin.

    Äänestä

  • palauta selaimen oletusasetukset

    Äänestä

  • Sepe kirjoitti:

    ongelma on meillä vain lähiverkon resursseissa. Netin palvelut toimivat hyvin.

    palomuuri? Sitä pitää viritellä tai se estää verkkoresurssien jaot.

    Äänestä

Virransäästö asetukset. Verkkokortti käy nukkumaan jossain vaiheessa ja katkaisee yhteyden.

tarkoititko tätä?

Äänestä
  • Ei voi ihan virransäästön piikkiin tuota pistää. Eli ihan juuri käynnistetty konekin tekee juuri tuon.
    Nämä siis liitetty 2k3 domainiin.
    Löytyyhän palvelin myös \\nimi mutta on se vaan kummalinen virhe.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Sepe kirjoitti:

XP koneet tippuvat lähiverkosta jonkin ajan kuluttua kirjautumisesta toimialueelle. Löytyykö tähän mitään virallista selitystä? Netti toimii moitteetta. Käytössä 2000 AD.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu