Okei, oon nyt vähän peloissani, etten tuu saamaan opintotukea (olen kyllä oikeutettu sitä saamaan), sillä huomasin tänään, että olen mokannut hieman liitteiden lähettämisessä Kelan Lohjan toimistoon. Olen siis 1. vuoden ammattioppilaitoksen opiskelija ja lähetin opintotukihakemuksen netin kautta - ja liitteet opiskelupaikkani hyväksymisestä piti lähettää postitse. No, sen tein ja viikko sitten se on varmasti jo saapunut perille se liite sinne toimistoon. Eihän siinä vielä mitään, eilen ja tänään katsoin tiliäni, olisiko se tuki jo tullut mutta ei... 0.02 euroa tilillä vain, hahhaa. :) No, sitten tajusin katsoa sieltä Kelan sivuilta pankkitunnuksillani, että missä vaiheessa mun hakemus on, että onko se käsitelty vaiko ei. Siellä lukee "käsiteltävänä" ja huomasin linkin Liitteet ja klikkasin sitä. Siinä linkissä on ihan eri ohjeet kuin alunperin olin saanut liitteen lähettämisestä!!! Lähetin pelkän liitteeni ja kirjasin siihen ylös nimeni ja henkilötunnukseni, mutta nyt tuolla lukee, että siihen olis vielä pitänyt monistaa yks kelan lappu mukaan (ja sitä lappua ei ole liitteideni mukana).
Voinko nyt jäädä ilman opintotukea? Voinko hakea sitä enää uudestaan? :( Masentava olo. Liitteen viimeinen lähetyspäivä oli jo eilen. Liite lähetetty, muttei sitä kelan "allekirjoituslappua".
Opintotukihakemuksen liitteen lähetys kelalle.
4
1680
Vastaukset
- lkjhgf
Hei
Ota ihmeessä suoraan yhteys sinne Kelan toimistoo tällaisissa asioissa, äläkä kuuntele näitä keskustelupalstoilta saatavia mututuntuma-vastauksia. - "Sähköisestihakenut"
Aivan järjetöntä, että sähköisessä haussa täytyy itse tulostaa _sähköinen_ hakemuksensa ja _postittaa_ se kelaan!
- Höksy
Miten tarinasi päättyi?:D Itse hermoilen myös nyt saman asian kanssa.
- ihmehermoomista
Opintotukea voit hakea vaikka heti uudestaan, jos hakemuksesi hylätään, tekemällä uuden hakemuksen.. Periaatteessa. Ei siis kannata hermoilla.
Lisäksi se, että Kela ei hylkää hakemusta suoraan, vaan pyytää toimittamaan liitteet, tästä lähetetään sulle kirje. Tai voivat hylätä hakemuksen, mutta silloin saat postissa "valituslapun", jolloin voit selittää tilanteesi uudestaan, hylkäävässä hakemuksessa kerrotaan miksi hakemusta ei ole hyväksytty. Esim: "Hakemus on hylätty puuttuvan vuokrasopimuksen takia." Jolloin lähetät uudestaan paperin sinne ja liitteeksi sen puuttuvan vuokrasopimuksen.
Mitään peruuttamatonta ja vakavaa ei kovin helposti onnistu tekemään.. Ihmisiä ne siellä Kelassakin ovat, mutta tarvitsevat tietyt tiedot päätösten tekemiseen. Jos eivät saa tietoa, niin kyllä ne kysyvät.. Ja opintotukihakemuksen käsittelyssä saattaa kestää..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 213327
Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä
Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva5402692Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?
Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial532260Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin
Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras2112234Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle
Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle131709Mies profiloin sinut
Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.2191519Kiantama kartelli
Onko alhaisempaa kuin toimia ensin kartellissa ja lopuksi koittaa pelastaa nahkasa vasikoimalla muut kun jää kiinni? Eip521471- 971379
Oletko nainen alkanut kammoamaan minua
Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom621211Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä
Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise951174