Tietokone LG-televisioon???

LG-TV to PC

Tarkoituksenani on saada tietokone kiinni televisiooni. Minulla on HDMI-HDMI kaapeli ja VGA-VGA kaapeli.
tietokoneessa on HDMI liitäntä ja VGA. TVssä on myös nämä liitännät. VGAn kohdalla lukee tvssä RGB-IN liitäntä.. Tietokoneen näytönohjain on nvidia geforce gt320.

Olen yrittänyt hdmi ja vga kaapeleilla saada koneen kuva TVseen, mutta en ole onnistunut.....
Olen mennyt ohjauspaneelin muuta näytön ulkoasua- kohtaan ja on löytynyt vai koneen näyttö eikä liitettyä TVtä. TVn ulostulo-valikosta olen valinnut oiean liitännän ja AINA ruudulla näkyy ei signaalia.

Oikeat kaapelit minulla kai siis on, mutta miten saisin koneen kuvan TVseen???missä vika???
pitääkö säätää jotenkin näytönohjaimen asetuksia???

-Kiitos vastauksista etukäteen.

PS.
Minulla on tämä LG:n tv: http://www.verkkokauppa.com/popups/prodinfo.php?id=35206
Tietokoneessa on windows 7 64bit.

13

3658

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tietäjä.

      tuo saattaa olla 'tuurista' kiinni. Kokeilin nyt ensimmäistä kertaa liittää Läppärin uuteen töllööni.

      HDMI DVD'stä irti ja läppäriin kiinni. TV'stä HDMI input valinta ja AVOT. heti toimii.

      tää oli kyllä turha vastaus, koska en voi auttaa kun mulla toimii 'heittämällä'.

    • 9+5

      Sinun pitää määrätä tietokoneessa, että laitat kuvan sinne telkkariinkin.
      Ainakaan sitä et maininnut tehneesi. :)

      • zas331

        Ketjun aloittaja unohtaa mainita ettei hänen tietokoneessa välttämättä ole toimivia HDMI ja VGA liitäntää, Vain DVI.


      • plasma...
        zas331 kirjoitti:

        Ketjun aloittaja unohtaa mainita ettei hänen tietokoneessa välttämättä ole toimivia HDMI ja VGA liitäntää, Vain DVI.

        Tuossa näytönohjaimessa on hdmi-, dvi- ja vga-liitännät, kaikki kolme. Näin siis speksien mukaan. Ohjauspaneelista pitää hakea vaihtoehto "muodosta yhteys ulkoiseen näyttöön". Jollei näyttöä löydy, pitää muuttaa asetuksia joko tietokoneesta taikka televisiosta.


      • 13+2+1
        plasma... kirjoitti:

        Tuossa näytönohjaimessa on hdmi-, dvi- ja vga-liitännät, kaikki kolme. Näin siis speksien mukaan. Ohjauspaneelista pitää hakea vaihtoehto "muodosta yhteys ulkoiseen näyttöön". Jollei näyttöä löydy, pitää muuttaa asetuksia joko tietokoneesta taikka televisiosta.

        Jossain väitettiin että esim. Windows XP HOME -versiossa ei voi käyttää kahta näyttöä, mutta Professional-versiossa voi. En tiedä, onko totta. Omassa koneessa on Professional, joten en ole kokeillut... Vai onko tuo väärä huhu? Voiko jossain Windows-versiossa olla tuollaisia rajoituksia, esim. jossain Windows 7-versiossa?

        Resoluutiot ja virkistystaajuudet pitää olla kohdallaan. TV:n kanssa VGA-liitännällä ja laajakuvanäytöllä ehkä toimisi max. 1440x900 (tuo riippuu televisiosta) ja 50 tai 60 Hz. Ja HDMI:llä pitäisi saada koko tv:n resoluutio käyttöön.

        Itse olen kokeillut oman telkkarin (Panasonic) VGA-liitäntää kahdella eri Windows XP-läppärillä ja toimivathan ne em. asetuksilla ihan ongelmitta. HDMI:llä (jolla saisi FullHD-tarkkuuden) en ole vielä kokeillut, kun pitäisi ensin hankkia sopiva DVI -> HDMI-kaapeli tai -adapteri.


      • ssdjasata
        plasma... kirjoitti:

        Tuossa näytönohjaimessa on hdmi-, dvi- ja vga-liitännät, kaikki kolme. Näin siis speksien mukaan. Ohjauspaneelista pitää hakea vaihtoehto "muodosta yhteys ulkoiseen näyttöön". Jollei näyttöä löydy, pitää muuttaa asetuksia joko tietokoneesta taikka televisiosta.

        Joo, on siinä DVI, HDMI, VGA mutta vain DVI liittimestä on saatu kuvaa ulos, elikkä ei ole saatu toimimaan muita.


      • Anonyymi

        Ja miten tämä tehdään ?? TV kertoo nimensä kun haen screen sharing, mutta siihen se jää.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ja miten tämä tehdään ?? TV kertoo nimensä kun haen screen sharing, mutta siihen se jää.

        Millä SINÄ yrität katsoa, puhelimellako?


    • näin mulla

      Ei minulla ainakaan ollut mitään ongelmia kytkeä tietokoneen näytöksi LG:n 42" DVI-HDMI-kaapelilla. Täysi tarkkuus päälle vaan ja menoksi!

      • ketjun aloittaja...

      • vielä:::????

      • pctvseen
        vielä:::???? kirjoitti:

        .

        kai sitä on kokeiltu vain yksi kaapeli kiinni kerrallaan????

        .

        kyllä.
        näytössä kiinni oleva dvi vai toimii


      • ymmärtäjä.
        pctvseen kirjoitti:

        kyllä.
        näytössä kiinni oleva dvi vai toimii

        Ei hän sitä kysynyt vaan sitä että ei kai muita piuhoja ole kiinni? Näyttö pitää myös luonnollisesti olla päällä, mutta tämän nyt varmaan tajuaa tyhmempikin... Joka tapauksessa yhteys muodostuu jos piuha ja asetukset ovat kunnossa, se on päivänselvä asia. Suosittelen kääntymään jonkun atk-liikkeen puoleen jollei itse ymmärrä näistä yhtään mitään.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yksi kuoli kolarissa Outokummussa

      -toisen auton kuljettajaa epäillään rattijuopumuksesta. Toisen auton kyydissä oli kuljettajan lisäksi neljä ihmistä. Hei
      Outokumpu
      120
      6179
    2. Kovan viikon ilta pitäisi lakkauttaa

      Käytännössä pelkkää SDP:lle ilkkumista koko ohjelma veronmaksajien kustannuksella.
      Maailman menoa
      156
      5643
    3. Pakoputkipörisijä syttyi tuleen kesken ajon

      Kyydissä oli 7 henkilöä, mutta hyvä onni matkassa epäonnistuneesta käyttövoimavalinnasta huolimatta, eikä kukaan loukka
      Maailman menoa
      55
      4421
    4. Sdp on esittänyt maatalous- ja yritystuista leikkaamista

      Joihin menee 10 miljardia euroa vuosittain. Minkä vuoksi äärioikeisto änkyttää jostain vuodesta 2026, kun ei demareiden
      Maailman menoa
      104
      3925
    5. Borat ärhäkkänä, syyttelee kokoomusta vilpin suojelusta

      Hänen mukaansa kokoomus seuraa ”toimettomana vierestä, kun vilpilliset firmat vievät urakat rehellisten nenän edestä”, j
      Maailman menoa
      15
      3889
    6. Persut on SYYLLISIÄ KAIKKEEN NEGATIIVISEEN SUOMESSA

      , ne haluaa neuvostoliiton putinin kanssa takaisin, shit voi valvoa kaikkea ja kaikkia, no tietty makeeta mannaa itselle
      Perussuomalaiset
      38
      3701
    7. Perussuomalaisiin minä luotan

      Bensaa raaskii taas tankata ja ensi vuonna laskee ruoan verotus. Nämä muutokset parantavat pienituloisten asemaa.
      Maailman menoa
      67
      3444
    8. Sanna Marin pitäisi palauttaa pääministeriksi

      Oikeisto "voitti" vaalit valehtelemalla äänistäjille päin naamaa, joten heidät tulisi tuomita menettämään vaalitulos ja
      Maailman menoa
      25
      3070
    9. Anna palautetta kaivatullesi.

      Sana on vapaa!
      Ikävä
      232
      2858
    10. Kokoomus kannatti aiemmin rahoitusmarkkinaveroa - kanta nyt muuttunut

      Kokoomuksen linjanmuutos rahoitusmarkkinaveron suhteen on herättänyt kysymyksiä. Vielä aiemmin puolue antoi ymmärtää kan
      Maailman menoa
      1
      2413
    Aihe