Mikäköhän mahtaa olla syynä että tänä kesänä meinaa jatkuvasti alkaa kuukautiset kesken pillereiden (yasmin)? Itselläni on ollut sama pilleri käytössä n.8vuoden ajan, koskaan sen kanssa ei ole ollut ongelmia. 2 vuotta sitten leikattiin endoa pois sekä 1 kysta, voiko tällä olla jotain tekemistä asian kanssa, uusiutuuko kovin helposti? on ollut taas enemmän kk-kipuja, mitä aikaisemmin.. vähän kuin endossa.
Normaalisti pitäisi syödä 2-3 laattaa putkeen, mutta otettuani 1laatan pillerit niin ensimmäinen tiputtelu alkoi. Jatkoin pillereitä, tiputtelu loppui parin päivän päästä. Nyt tokasta laatasta olen ottanut 10 ensimmäistä, maha turposi taas yhtäkkiä ja vuoto alkoi.
Kannattaa varmaan mennä käymään lääkärissä, ihan varmuuden vuoksi, mutta mietityttää että voiko syynä olla uusiutuva endo, pillerit eivät enää tehoa vai mikä? ja ikää minulla on 27 vuotta.
Normaalisti pitäisi syödä 2-3 laattaa putkeen, mutta otettuani 1laatan pillerit niin ensimmäinen tiputtelu alkoi. Jatkoin pillereitä, tiputtelu loppui parin päivän päästä. Nyt tokasta laatasta olen ottanut 10 ensimmäistä, maha turposi taas yhtäkkiä ja vuoto alkoi.
Kannattaa varmaan mennä käymään lääkärissä, ihan varmuuden vuoksi, mutta mietityttää että voiko syynä olla uusiutuva endo, pillerit eivät enää tehoa vai mikä? ja ikää minulla on 27 vuotta.
Vastaukset 3
Vanhimmat
syödään ei tule kellekään kuukautisia. Taukoviikkoa ja välivuotoa tulee.
Endo uusiutuu herkästi, mutta tuskin se on syynä siihen että "vuotaa läoi", sehän on yleistä. Etenkin kun syödään laattoja peräperään. Ja ei se että se joskus on sopinut tarkoita että se aina sopii.
Pillerimerkin vaihtokin voi auttaa
Ota yhteys lääkäriin. Gynekologinen tutkimus on paikallaan. Pillerimerkin vaihto voi auttaa, jos mitään ei tutkimuksessa löydy.
Kiitos viesteistänne! anteeksi termit, tiputtelua siis. Nyt myös oireena esim. kun aivastaa niin käy todella kipeästi oikealle alavatsaan, munasarjaan kai. Olen yhteydessä lääkäriin pikemmiten.