Maksu nousee joka vuosi, sehän on selvä.
Turhaan täällä kitisee, kun voi äänestää jaloillaan. Kyseessä kun on täysin vapaavalintainen maksu.
Maksua olisi voitu korottaa vaik 26%, lainkuulijainen suomalainen perusjuntti sen kuitenkin nipinöillä maksaisi. Ei mikään ongelma.
Puhtaan maalaisjärjen käyttö tässäkin asiassa jälleen suotavaa.
Maksuista narisijat
2
281
Vastaukset
- frangröbbä
jospa kertoisit tarkemmin mikä tässä asiassa olisi puhtaan maalaisjärjen käyttö
- Muistinpa
Kaikkien mediatalojen maksut ovat nousseet noin 10 vuoden aikana reippaasti, myös lehtien tilausmaksut.
Sanoma-konsernin Nelonen - samoin kuin Mtv3 - saivat vain pari vuotta sitten huomattavan helpotuksen, kun ns. toimilupamaksu poistettiin mainoskanvilta lopullisesti (ensi oli puolitus, sitten kokonaan).. YLEhän pidättäytyy mainosajan myynnistä, mikä antaa selvää lisätienestiä mainoskanaville. Saksassa sikäläinen YLE saa 15 prosenttia tuloistaan mainosmyynnillä.Täkäläinen YLE sai muutama vielä vuosi sitten 15 prosenttia tuloistaan mainoskanaville säädetyistä toimilupamaksuista. Näin voi sanoa Suomessa tapahtuneen tulonsiirto tv-maksun maksajilta Nelosen ja Mtv3:n omistajille, noin 30 euroa/vuosi.
Mainittakoon vielä, että YLE ei ole mikään "kummajainen", vaan kaikissa fiksuissa maissa on julkisen palvelun yleisradioyhtiö. Pelkän mainosmedian varassa tomivissa maissa ei sananvapauden ja mediakulttuurin tilanne ole hääppönen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 501447
- 591381
SDP:n lyhyt selviytymisopas
1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p10988- 60791
- 49774
Mitä se olisi
Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?41755Nanna Karalahti :Paljastus bisneksistä Jere Karalahden kanssa!
Ottanut yhteyttä seiskalehden toimittajaan ja kertonut totuuden yhteisestä Herotreeni-nimisestä verkkovalmenuksesta.118607Sotekeskus
Aloite on hyvä, kiitokset siitä. Mutta jos olette yhtään seuranneet hyvinvointialueen kokouksia niin sehän on jo nuijit32587Toivoisitko
Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit81582- 38556