Eikö tämä ole kiristystä? Rahaa 195 000 euroa, niin perutaan kaikki rustatut tutkintapyynnöt?
http://ktweb.kotka.fi/ktwebbin/ktproxy2.dll?doctype=1&docid=323031305c303630325c37353437383239352e504446&dalid=2.6.2010
Kiristäjä?
4
411
Vastaukset
- takaoven tietoa
Kervinen on maltillinen kun otetaan huomioon 17 vuoden röykytys! Paha juttu Kotkan kaupunginhallituksen päättäjille jos joutuvat itse korvaamaan!
- ahne paska?
eipä tuon vuosia jatkuneen suomi24 palstojen tukkimisen takana ollut mikään muu, kuin rahastus.
oikeus on päättänyt vuosia sitten, että kervisen irtisanominen oli laillinen, eli se siitä vaatimuksesta - lukutaitoinen.
ahne paska? kirjoitti:
eipä tuon vuosia jatkuneen suomi24 palstojen tukkimisen takana ollut mikään muu, kuin rahastus.
oikeus on päättänyt vuosia sitten, että kervisen irtisanominen oli laillinen, eli se siitä vaatimuksestaEipä juurikaan puhuttu korvausvaatimuksessa tai sovintoehdotuksessa mistään irtisanomisesta, en tajua mistä kirjoittelet, oletko Askon jutuissa asianosainen ja nyt alkaa viimenään sullekkin valjeta!
- irtisanomisesta
lukutaitoinen. kirjoitti:
Eipä juurikaan puhuttu korvausvaatimuksessa tai sovintoehdotuksessa mistään irtisanomisesta, en tajua mistä kirjoittelet, oletko Askon jutuissa asianosainen ja nyt alkaa viimenään sullekkin valjeta!
Kervinen työllistää poliisia ja oikeuslaitosta
29.1.2009 4:00 Kymen Sanomat
Kotkan kaupunki sanoi irti museomestari Asko Kervisen vuonna 2005. Kerviselle oli tarjottu siirtoa museosta nuorisotoimeen, mihin hän ei suostunut. Irtisanomista edelsi museon työilmapiiriongelmien selvittely.
Kervinen haastoi ammattiliittonsa rakennusliiton tukemana Kotkan kaupungin oikeuteen laittomasta irtisanomisesta. Kotkan käräjäoikeus totesi irtisanomisen perustelluksi ja määräsi Kervisen korvaamaan Kotkan kaupungin oikeudenkäyntikulut. Hovioikeus vahvisti tammikuussa 2007 käräjäoikeuden tuomion. Korkein oikeus ei antanut Kerviselle valituslupaa.
Tuomion jälkeen Kervinen on lähettänyt Kotkan kaupungille useita vahingonkorvausvaatimuksia, jotka kaupunginhallitus on perusteettomina torjunut.
Kervinen on tehnyt tapauksen käsittelystä ja sen sivujuonteista kymmeniä kanteluja, hallintovalituksia ja tutkintapyyntöjä. Tutkintapyyntöjä on kohdistettu myös asian kanssa tekemisiin joutuneihin luottamushenkilöpäättäjiin. Viime vaiheessa Kervinen on syyttänyt Kotkan virkamiehiä salassa pidettävien terveystietojen tulosta julki. Yksikään kantelu, valitus tai tutkintapyyntö ei ole johtanut Kervisen esittämään lopputulokseen. Osa asioista on edelleen kesken.
Kiista on poikinut yhden kunnianloukkausjutun. Kotkan käräjäoikeus tuomitsi viime vuoden helmikuussa Asko Kervisen Kotkan kaupungin virkamieheen kohdistuneesta kunnianloukkauksesta sakkoihin ja korvauksiin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP jo 100 % suositumpi kuin persut
Kertoo Hesarin uusin kannatuskysely. Demareiden kannatus on miltei tuplat verrattuna persuihinl. Suomen kansa ei selväst29814699Valtavasti suomalaisia asunnottomina, mutta ei yhtään somalia
tai muuta kehitysmaalaista. Mites tässä näin kävi? Tiedän hyvin, että esim. somaleita lentää ulos mm. Hekan asunnoista,1844338PS ylivoimainen nousija myös HS:n gallupissa, SDP laskee taas
https://www.verkkouutiset.fi/a/hs-gallup-sdpn-suosio-laskee-ps-nousussa/#0a7d2507 Ylivoimainen viime kuukausien nousija1403931Totuuspuolueen johtaja Jaana "prinsessa Leia" Kavonius on vangittu
Kavonius määrättiin jo keväällä 2024 poissaolevana vangittavaksi todennäköisin syin epäiltynä 13 vainoamisesta ja 24 kun4591933Kovia syytöksiä Stefan Thermaninsta.
Jättänyt taas maksamatta kohuliikemies, hupparit ja muita ostamiaan tavaroita. On soiteltu liikkeestä ja Stefan iskenyt1871928En minä kyllä enää odota sinua
Olet siellä sen harmaan kanssa. Niin, annoit minun nähdä lämpimät tunteesi siitä huolimatta. Se merkitsi kyllä paljon. O351796Jos joku luulee että kaikki käy
Sanon vain tämän. Minun kanssani ei neuvotella. Minun kanssani eletään tasavertaisesti. Jos se on liikaa, niin ovi rinn521405Joka kolmas työtön on työkyvytön
Viime vuonna työnhakuvelvoitteen ulkopuolella oli noin kolmannes työttömistä työnhakijoista. Huhheijaa, mihin suomalais1531267Taas pedofiliatuomio Haapaveelle
Vastenmielisiä ja vakavia rikostapauksia pikkupaikkakunnan alueellekin näyttää riittävän. Tämän alan rikoksien tuomiot351241Sakin hivutus - ilmiö
Miten tuollainen tuollainen ilmiö kuin ”sakin hivutus” syntyy? Mitä syitä ilmiön syntymiseen tarvitaan? Onko sakissa jok671190