tietääkö joku lääkkeistä

sfgx

tiedättekö saako 16 vuotias masennuslääkkeitä vanhempien tietämättä ja jos saa niin miten. mutta jos ei niin voiko joku edes kertoa jotain köyhän miehen masennuslääkkeitä tai muita kikkoja kun tuntuu niin helvetin tyhjältä ja ahdistavalta tämä elämä. alkoholia on turha ehdottaa koska se ei auta

6

528

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ................

      niitä ostetaan apteekista ja lääkäri kirjoittaa reseptin jos katsoo aiheelliseksi. Tapauskohtaisesti asiat, eli aina ei kerrota.
      Eikö olisi parempi jos vanhemmat tietäisivät?!

      • pharmakos_

        Kokeile ensi hätään tummaa (siis tosi tummaa) suklaata. Jotain 60-80% kaakaopitoista. Tummassa suklaassa on MAO-B inhibiittoreita ihan luonnostaan ja tuon ryhmän kemikaalit on siis masennuslääkkeitä.


      • nyyti_1980
        pharmakos_ kirjoitti:

        Kokeile ensi hätään tummaa (siis tosi tummaa) suklaata. Jotain 60-80% kaakaopitoista. Tummassa suklaassa on MAO-B inhibiittoreita ihan luonnostaan ja tuon ryhmän kemikaalit on siis masennuslääkkeitä.

        Mulla olisi sellainen hämärä mielikuva, että kun olet jo tuon ikäinen niin lääkäri ei saa ilmoittaa vanhemmille. Alkoholia ei todellakaan kannata kokeilla usein se vaan pahentaa asiaa. Tai niin ainakin on omalla kohdallani. Voit varata ajan ihan tavalliselle terveyskeskuslääkärille. Tai sitten jos olet jossain koulussa niin voit varmasti kouluterveydenhoitajan kautta saada ajan lääkärille. Jos lääkäri katsoo aiheelliseksi niin hän kirjoittaa sinulle reseptin masennuslääkkeisiin.
        Olin itsekkin sinun ikäisen todella masentunut taitoi olla esinmäinen masennuskauteni silloin päällä. Pohdiskelin tuota samaa asiaa. Jätin sitten lopulta lääkkeet hakematta, vaikka niitä minulle tarjottiin koska pelkäsin vanhempieni saavan tietää.
        2004 sairastuin kuitenkin uudelleen ja kerroin vanhemmilleni jotka alkuhämmenyksen jälkeen ottivat asian oikein hyvin. Tosin olivat aika ummikkoja mielenterveysongelmista, että piti välillä rautalangasta vääntää, mikä on homman nimi. Nykyään vanhempani tukevat tosi paljon. Maksavat minulle yksityisen psykiatrin kun kaupunki ei pystynyt tarjoamaan riittävän usein kontaktia ja auttavat muutenkin rahallisesti sekä myös muissa asioissa.
        Kannattaa miettiä että voisitko kertoa vanhemmillesi tilanteesta, en toki tunne sinua, enkä tiedä millaiset välit sinulla on vanhempiisi. Mutta se voisi jopa olla helpottava asia niin ei tarvisi olla yksin pahan olon kanssa.
        Voimia sinulle kovasti. Lupaathan hakea apua!


      • pharmakos_ kirjoitti:

        Kokeile ensi hätään tummaa (siis tosi tummaa) suklaata. Jotain 60-80% kaakaopitoista. Tummassa suklaassa on MAO-B inhibiittoreita ihan luonnostaan ja tuon ryhmän kemikaalit on siis masennuslääkkeitä.

        Hiukan kukkujuttua, sillä sitä ei ole pystytty todistamaan. Muita terveysvaikutuksia kyll suklaalla löytyy:

        http://raakasuklaa.com/wordpress/?page_id=36


    • saman kokenut monest

      16 vuotias on jo siinä vaiheessa jolloin lääkäri ei voi kertoa enää vanhemmille jos potilas niin haluaa.

      Lääkkeetkö sitten tilanteeseen kuuluu? Tätä sopii miettiä, omalla kohdalla voin sanoa että masennuksesta ja tyhjyyden tunteesta ja ahdistuksesta pääsee vasta kun siihen pureutuu kunnolla. Mistä ne olot tulee? Miten niiden kanssa voi aluksi olla sitten miten niistä pääsee lopullisesti.

      Lääkkeet on vaan kainalokeppejä joiden kanssa pääsee kävelemään kunnes jalka on parantutunut.

      Miten masennus parannetaan? Siinä onkin kysymys, mutta ennenkaikkea siihen tarvitaan ammattilaista ja vertaistukea samaa kokevilta / kokeneilta.

      Olet sen ikäinen kun minä olin ensimmäisen kerran kokiessani masennusta. Koin kamalaa ahdistusta ja tuskaa vuosikaudet, välillä se helpotti mutta palasi aina takaisin. Olin tehdä lopullisen ratkaisun. Onneksi kuitenkin sain apua ja tutustuin itseeni ja niihin ihaniin asioihin joita elämä voi tarjota meille jokaikinen päivä. Sain oikean elämän. Se on mahdollista.

    • minäbvaan

      kovin mielellään määrää masennuslääkkeitä nuorille koska ne saattaa aiheuttaa itsetuhoisuutta. ota yhteyttä sun kaupungin psyk.sairaanhoitoon ja siellä sit arvioidaan se lääkityksen tarve. ja muista se et kun syö masennuslääkkeitä nii niitä pitää syödä pitkään mielummin kun lyhyt kuuri koska jos se masennus uusituu niin lääkehoito ei tehoa niin hyvin seuraavilla kerroilla. itse meen aina vuosi kerrallaan

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Liikenneonnettomuus kuhmo

      Taisi Audi mennä lunastukseen ja pemari kilometritehtaalle
      Kuhmo
      38
      2201
    2. Olen pahoillani kun olen satuttanut

      Välillä kiukuttaa paljon.
      Ikävä
      56
      716
    3. Olen aivan hajalla yhden

      Naisen takia😞
      Ikävä
      41
      691
    4. Naurettavia provoja ja lavastuksia täällä

      Saa olla aika harhainen jos uskoo juttuja täällä faktoina 😆😆😆 ihmiset matkii toisia jne
      Ikävä
      69
      530
    5. Miten sä jaksat

      Pitää susta huolen.
      Ikävä
      62
      502
    6. Mitä oikeasti haluat?

      🥹
      Ikävä
      42
      500
    7. Mitä näät

      Siinä miehessä?
      Ikävä
      45
      500
    8. Mikko Leppilampi loi TTK:ssa ankaran tavan - Jatkaako Veronica Verho haastavaa perinnettä?

      Suorien lähetysten juontaminen vaatii rautaista ammattitaitoa ja kovaa työtä. Tanssii Tähtien Kanssa -ohjelmassa on näh
      Kotimaiset julkkisjuorut
      24
      479
    9. T.h tuomio

      Onko tämä lainvoimainen vai onko tästä valitettu? Mitenhän on mennyt linnassa joko pehmennyt pää täysin
      Suomussalmi
      6
      477
    10. Pientä pintaremonttia

      Mistä löytää kirves sähkö putkimiestä tai lasin asentajaa rässä hyrynsalmen pitäjässä, kun eiole puhelinluetteloa eikä k
      Hyrynsalmi
      15
      470
    Aihe