Vastaus oikeusministeriölle!

Lähettäjä Jukka Sinivaara
Vastaanottaja [email protected]
Kopio [email protected] , [email protected] , [email protected] , [email protected] , [email protected] , [email protected] , [email protected] , [email protected] , [email protected] , [email protected] , [email protected] , [email protected] , [email protected] , [email protected] , [email protected] , [email protected] , [email protected] , [email protected] , [email protected] , [email protected] , [email protected] , [email protected] , [email protected] , [email protected] , [email protected]
Lähetetty 7.9.2010 16:13:59
Aihe Vastaus oikeusministeriön hallintojohtaja Olli Muttilaiselle
Wtagit
Viesti OIKEUSMINISTERIÖ Hallintoyksikkö
hallintojohtaja Olli Muttilainen

Kiitän alla olevasta nopeasta vastauksestanne, josta ilmenee, että olette katsoneet myös liitetiedostoina lähettämäni materiaalin, josta puolestaan ilmenee, että Kymenlaakson Voimanpesä-hankkeeseen liittyvien viranomaismenettelyjen osalta minulla on vireillä useampikin juttu eri tuomioistuimissa. Tämä ei mielestäni vastaa kuitenkaan hallintolain tarkoitusta hyvästä hallintomenettelystä, niinpä olen tuloksetta useita kertoja kiinnittänyt sekä oikeuskanslerin että oikeusasiamiehen huomiota havaitsemiini epäkohtiin.

Laitoin liitetiedostoksi joitakin Helsingin Sanomien Vieraskynä-palstalla julkaistuja viranomaistoimintaa koskevia artikkeleja. Eläkkeellä oleva hovioikeuden presidentti Erkki Rintala kirjoittaa otsikolla "Suomea ei voi sanoa eturivin oikeusvaltioksi" muun muassa seuraavaa: "Euroopan ihmisoikeustuomioistuin (EIT) on toistuvasti tuominnut Suomen maksamaan kansalaisilleen hyvityssakkoja oikeudenkäyttövirheistä. Virheet ja niistä saadut tuomiot lisääntyvät huolestuttavasti."

Korkeimman oikeuden presidentti Pauliine Koskelo kirjoittaa otsikolla "Oikeusturva on pantava kestävään kuntoon" ikäänkuin vastauksena Rintalalle muun muassa seuraavaa: "Tarvitaan vakavaa kansallista harkintaa, jotta halutun tasoinen oikeusturva pystytään toteuttamaan myös käytännössä. ... Suomalaisen oikeuspolitiikan perusheikkoutena on pitkään ollut epäsuhta oikeusturvan vaatimusten ja oikeuslaitoksen toimintakykyyn tehtyjen panostusten välillä. Ongelma ei ole ratkennut edes hyvinä aikoina, vaikka kyseessä on valtiontaloudessa pieni menoerä. Asiaan tarvitaan kestävä korjaus."

Ministeriönne verkkosivun http://www.om.fi/Etusivu/Ministerio/Organisaatio/Hallintoyksikko mukaan: "Hallintoyksikkö vastaa ministeriön hallinnon ja organisaation kehittämisestä sekä monista ministeriön hallintoa tukevista tehtävistä ja palveluista. Yksikkö vastaa myös ministeriön palkkasopimuksista, henkilöstön kehittämisestä, muusta henkilöstöhallinnosta sekä yleisestä hallinnosta."

Tilanteen ollessa nyt Rintalan ja Koskelon kirjoituksista ilmenevän kaltainen, niin oikeusministeriössö on todella syytä ryhtyä asian vaatimiin toimenpiteisiin. Pyydänkin vielä tässä vaiheessa, että Te hallintojohtaja Olli Muttilainen ryhdytte asiassa lain vaatimiin toimenpiteisiin, joista yhtenä saattaa tulla kysymykseen hallintolain 21 §:n tarkoittama asiakirjan siirto. Saman lain 31 §:n mukaan viranomaisella on asian selvittämisvelvollisuus.

Kysymyksessä on nimenomaan hallintolain 6.6.2003/434 tarkoittama asia.


Kotkassa 7. syyskuuta 2010
Jukka Sinivaara
rakennusinsinööri AMK
Kallionsivu 1 D 32, 48310 Kotka
puh. 041 728 0626



--- Alkuperäinen viesti ---
Aihe: Vs: Toimenpidepyyntö oikeusministeriön hallintojohtaja Olli Muttilaiselle
Lähetetty: 7.9.2010 15:19
Lähettäjä: "[email protected]" [[email protected]]
Kopio: "[email protected]" [[email protected]]
Jukka Sinivaara
rakennusinsinööri AMK
Kallionsivu 1 D 32, 48310 Kotka


Vastauksena allaolevaan viestiinne totean, että oikeusministeriöllä ei perustuslaissamme vahvistetun valtiovallan kolmijako-opin mukaan ole toimivaltaa puuttua oikeusviranomaisten päätöksiin. Mikäli olette tyytymätön Kotkan käräjäoikeuden päätökseen, tulee Teidän hakea siihen muutosta päätöksessä esitetyllä tavalla.

Mikäli olette muuten tyytymätön virkamiesten toimintaan, on Teillä mahdollisuus kääntyä oikeusvalvontaviranomaisten puoleen. Näitä ovat Valtioneuvoston oikeuskansleri ja eduskunnan Oikeusasiamies.


Olli Muttilainen
hallintojohtaja
oikeusministeriö

cc. kirjaamo
4138
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

ja se siitä

Äänestä
  • meinaat vai ?

    Äänestä

Aihe: Toimenpidepyyntö oikeusministeriön hallintojohtaja Olli Muttilaiselle

OIKEUSMINISTERIÖ Hallintoyksikkö
hallintojohtaja Olli Muttilainen

Ministeriönne kirjaamosta puhelimitse saamani tiedon mukaan alta ja liitetiedostoista ilmenevässä, valmistelussani olevaa Kymenlaakson Voimanpesä-hanketta koskevassa, asiassa ministeriöönne aiemmin lähettämäni aineisto on toimitettu Teille. Olen useita kertoja sekä sähköpostitse että puhelimitse ollut yhteydessä myös ministeriönne neuvottelan virkamiehen Sari Aalto-Matturin ja suunnittelija Erkki Perälän kanssa Soitin asiassa tänään ministeriönne osastosihteeri Paula Kattelukselle, joka ystävällisesti ohjasi minut osoittamaan tämän toimenpidepyyntöni suoraan hallintojohtaja Olli Muttilainen Teille.

Pyydän nyt edellä olevan perusteella ministeriötänne saattamaan Kymenlaakson Voimanpesä-hankkeen valmistelun hallintolain (6.6.2003/434) 7 §:n edellyttämään asiantilaan siten, että hallinnossa asioiva saa asianmukaisesti hallinnon palveluita ja viranomainen voi suorittaa tehtävänsä tuloksellisesti.

Selvyyden vuoksi kiinnitän erikseen huomiotanne alla olevaan Mikkelin hiippakunnan tuomiokapitulin lakimiesasessori Jyri Klemolan 4.8.2010 lähettämään sähköpostiviestiin, jossa hän kirjoittaa: "Diakoniatyön suunnittelua ja toteuttamista seurakunnassa on kuvattu oheistamassanne kirkkoherra Tanskan kirjeessä 30.12.2009. Diakoniatyön osalta viittaan kyseiseen kirkkoherran Tanskan kirjeeseen sekä oheistamaanne tuomiokapitulin päätökseen 13.10.2009 ja ohjaan teitä ottamaan yhteyttä niihin seurakuntiin, joiden diakoniatyöhön asia kytkeytyy." Mainitut asiapaperit ovat liitetiedostossa Kirjeet.

Liitetiedostossa Piispan_avauspuhe_Kouvolassa_24.10.2009 on Mikkelin hiippakunnan piispa Seppo Häkkisen Kirkon maaseutuseminaarin avauspuhe, jossa on kiitettävällä tavalla kuvattu kirkon maaseutustrategian tavoitteita, jotka täysin vastaavat Kymenlaakson Voimanpesä-hankkeen tavoitteita.

Pyydän eityisesti ottamaan huomioon myös alla olevan Työttömien Valtakunnallinen Yhteistoimintajärjestö ? TVY ry:n puheenjohtaja Lea Karjalaisen 2.9.2010 lähettämän sähköpostiviestin, jossa hän ehdottaa palaverin pitämistä Helsingissä ja ilmoittaa lähettäneensä minulle asiaan liittyviä papereita.

Kirkkohallituksen toiminnallisen osaston diakonia ja yhteiskuntatyö -yksikössä asiaa hoitavat toimialasihteerit Marja Kantanen ja Ilkka Sipiläinen.

Huolimatta liitetiedostona Kymenlaakson_käräjäoikeuden_päätös_17.8.2010 olevasta vähintäänkin toivon, että maassamme myös viranomaispuolella olisi edes jonkinverran lainkuuliaisuutta, vaikka kukaan ei korkeampien virkamiesten tehtävien hoitoa valvoisikaan.

Kotkassa 7. syyskuuta 2010
Jukka Sinivaara
rakennusinsinööri AMK
Kallionsivu 1 D 32, 48310 Kotka
puh. 041 728 0626

Äänestä

---Alkuperäinen viesti----
Lähettäjä STM Kirjaamo Vastaanottaja Jukka Sinivaara Lähetetty 2.9.2010 13:39:00 Aihe Re:Toimenpidepyyntö sosiaali- ja terveysministeriölle

Asiakirjanne on vastaanotettu sosiaali- ja terveysministeriössä

Ert dokument har mottagits av social- och hälsovårdsministeriet

---Alkuperäinen viesti----


SOSIAALI- JA TERVEYSMINISTERIÖLLE

Viitaten alla oleviin Mikkelin hiippakunnan tuomiokapitulin lakimiesasessori Jyri Klemolan 4.8.2010 ja Kouvolan seurakunnan diakoniatyön johtaja Eija Grönvallin 27.8.2010 lähettämiin sähköpostiviesteihin koskien valmistelussani olevaa Kymenlaakson Voimanpesä -hanketta pyydän hallintolain (6.6.2003/434) 7 §:n nojalla sosiaali- ja terveysministeriötä järjestämään asian käsittelyn viranomaisessa siten, että saan asianmukaisesti hallinnon palveluita ja viranomainen voi suorittaa tehtävänsä tuloksellisesti.

Alla ja liitetiedostoissa olevan perusteella diakoniatyön johtaja Eija Grönvall kirjoittaa sähköpostiviestissään 27.8.2010 "Kiitos oikein kattavasta ja perusteellisesta selvityksestä, jonka olet tehnyt. Otan asian 6.9. alueen johtavien diakoniatyöntekijöiden kokouksessa". Näin ollen uskon asian selviävän samoilla tiedoilla tarvittavassa määrin myös sosiaali- ja terveysministeriölle.

Vaikka sosiaali- ja terveysministeriössä ei otettaisikaan huomioon valtioneuvoston asettaman kansalaisyhteiskuntapolitiikan neuvottelukunnan tavoitteita järjestöjen ja viranomaisten välisen yhteistyön edistämisestä, saattaisi hyvän hallinnon takeiden varmistamiseksi olla hyvä ottaa huomioon Perussuomalaiset rp:n voimakas kannatuksen kasvu ja puheenjohtaja Timo Soinin julkisuudessa olleet puheet työministerin omien budjettirahojen vapaaehtoisesta vähentämisestä. http://fi.wikipedia.org/wiki/Juho_Eerola

Kotkan Perussuomalaisten kaupunginvaltuutetut Juho Eerola ja Freddy van Wonterghem ovat hoitaneet asiaa hienosti. Käsittääkseni heidän puolellaan on kaikki asiassa tarvittavat päätökset tehty. Juhon ja Freddyn yhteystiedot löytyvät tarvittaessa linkistä http://www.kotka.fi/alltypes.asp?d_type=5&menu_id=1287&menupath=94,372,1287#aa1287

Keskustelin tänään aamupäivällä asiasta ministeriönne esikuntayksikön osastosihteeri Raija Kortelaisen kanssa.

Kotkassa 2. syyskuuta 2010

Jukka Sinivaara
rakennusinsinööri AMK
Kallionsivu 1 D 32, 48310 Kotka
puh. 041 728 0626

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Para Fiilari kirjoitti:

Lähettäjä Jukka Sinivaara
Vastaanottaja [email protected]
Kopio [email protected] , [email protected] , [email protected] , [email protected] , [email protected] , [email protected] , [email protected] , [email protected] , [email protected] , [email protected] , [email protected] , [email protected] , [email protected] , [email protected] , [email protected] , [email protected] , [email protected] , [email protected] , [email protected] , [email protected] , [email protected] , [email protected] , [email protected] , [email protected] , [email protected]
Lähetetty 7.9.2010 16:13:59
Aihe Vastaus oikeusministeriön hallintojohtaja Olli Muttilaiselle
Wtagit
Viesti OIKEUSMINISTERIÖ Hallintoyksikkö
hallintojohtaja Olli Muttilainen

Kiitän alla olevasta nopeasta vastauksestanne, josta ilmenee, että olette katsoneet myös liitetiedostoina lähettämäni materiaalin, josta puolestaan ilmenee, että Kymenlaakson Voimanpesä-hankkeeseen liittyvien viranomaismenettelyjen osalta minulla on vireillä useampikin juttu eri tuomioistuimissa. Tämä ei mielestäni vastaa kuitenkaan hallintolain tarkoitusta hyvästä hallintomenettelystä, niinpä olen tuloksetta useita kertoja kiinnittänyt sekä oikeuskanslerin että oikeusasiamiehen huomiota havaitsemiini epäkohtiin.

Laitoin liitetiedostoksi joitakin Helsingin Sanomien Vieraskynä-palstalla julkaistuja viranomaistoimintaa koskevia artikkeleja. Eläkkeellä oleva hovioikeuden presidentti Erkki Rintala kirjoittaa otsikolla "Suomea ei voi sanoa eturivin oikeusvaltioksi" muun muassa seuraavaa: "Euroopan ihmisoikeustuomioistuin (EIT) on toistuvasti tuominnut Suomen maksamaan kansalaisilleen hyvityssakkoja oikeudenkäyttövirheistä. Virheet ja niistä saadut tuomiot lisääntyvät huolestuttavasti."

Korkeimman oikeuden presidentti Pauliine Koskelo kirjoittaa otsikolla "Oikeusturva on pantava kestävään kuntoon" ikäänkuin vastauksena Rintalalle muun muassa seuraavaa: "Tarvitaan vakavaa kansallista harkintaa, jotta halutun tasoinen oikeusturva pystytään toteuttamaan myös käytännössä. ... Suomalaisen oikeuspolitiikan perusheikkoutena on pitkään ollut epäsuhta oikeusturvan vaatimusten ja oikeuslaitoksen toimintakykyyn tehtyjen panostusten välillä. Ongelma ei ole ratkennut edes hyvinä aikoina, vaikka kyseessä on valtiontaloudessa pieni menoerä. Asiaan tarvitaan kestävä korjaus."

Ministeriönne verkkosivun http://www.om.fi/Etusivu/Ministerio/Organisaatio/Hallintoyksikko mukaan: "Hallintoyksikkö vastaa ministeriön hallinnon ja organisaation kehittämisestä sekä monista ministeriön hallintoa tukevista tehtävistä ja palveluista. Yksikkö vastaa myös ministeriön palkkasopimuksista, henkilöstön kehittämisestä, muusta henkilöstöhallinnosta sekä yleisestä hallinnosta."

Tilanteen ollessa nyt Rintalan ja Koskelon kirjoituksista ilmenevän kaltainen, niin oikeusministeriössö on todella syytä ryhtyä asian vaatimiin toimenpiteisiin. Pyydänkin vielä tässä vaiheessa, että Te hallintojohtaja Olli Muttilainen ryhdytte asiassa lain vaatimiin toimenpiteisiin, joista yhtenä saattaa tulla kysymykseen hallintolain 21 §:n tarkoittama asiakirjan siirto. Saman lain 31 §:n mukaan viranomaisella on asian selvittämisvelvollisuus.

Kysymyksessä on nimenomaan hallintolain 6.6.2003/434 tarkoittama asia.


Kotkassa 7. syyskuuta 2010
Jukka Sinivaara
rakennusinsinööri AMK
Kallionsivu 1 D 32, 48310 Kotka
puh. 041 728 0626



--- Alkuperäinen viesti ---
Aihe: Vs: Toimenpidepyyntö oikeusministeriön hallintojohtaja Olli Muttilaiselle
Lähetetty: 7.9.2010 15:19
Lähettäjä: "[email protected]" [[email protected]]
Kopio: "[email protected]" [[email protected]]
Jukka Sinivaara
rakennusinsinööri AMK
Kallionsivu 1 D 32, 48310 Kotka


Vastauksena allaolevaan viestiinne totean, että oikeusministeriöllä ei perustuslaissamme vahvistetun valtiovallan kolmijako-opin mukaan ole toimivaltaa puuttua oikeusviranomaisten päätöksiin. Mikäli olette tyytymätön Kotkan käräjäoikeuden päätökseen, tulee Teidän hakea siihen muutosta päätöksessä esitetyllä tavalla.

Mikäli olette muuten tyytymätön virkamiesten toimintaan, on Teillä mahdollisuus kääntyä oikeusvalvontaviranomaisten puoleen. Näitä ovat Valtioneuvoston oikeuskansleri ja eduskunnan Oikeusasiamies.


Olli Muttilainen
hallintojohtaja
oikeusministeriö

cc. kirjaamo

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu