sukulainen otti hoitoon rotukoiramme ja kun veimme sen, ilmoitimme selkeästi että koira tulee hoitoon väliaikaisesti hankalan elämäntilanteemme takia. nyt jo edesmennyt isäni oli 100 kilometrin päässä tehohoidossa, ravasin siellä kuukauden ikäisen vauvani kanssa ja kotona oli lisäksi kaksi lasta ja remontti. kun muutaman kuukauden päästä menin hakemaan koiraani takaisin (bichon fri se) enpä sitä enää saanutkaan! sieltä tuli kaikki enoni lapset kimppuun ( sellaiset serkut kenen kanssa en ole ollut vuosiin tekemisissä alkoi soitella..) että olen antanut koiran heille. Enoni on vanha ja sairas ja he vetosivat siihen että mies kuolee suruun jos koira viedään pois. Lapset kaipaa koiraa kotiin, samoin minä. Kyseessä koira joka vasta 4 vuotias. Turkki oli hoidettu huonosti ja koira lihotettu muodottomaksi. kaikki koiran omistus paperit minun nimissäni, ja mitään luovutuspaperia en todellakaan ole heille tehnyt. mitähän teen. tarviiko mennä poliisin kanssa hakemaan koira kotiin kun en muuten saa. sukuun sitten taas tulee yksi riita ja äitini kärsisi siitä valtavasti.
Vastaukset 2
- Piste Veikkonen
Juttu on melko kinkkinen.
Joo, kyse saattaa olla hallinnan loukkaus nimisestä rikoksesta. Se on asianomistajarikos. Jos siitä tehdään poliisille rikosilmoitus, niin tällöin sukulaiselle on vaadittava rangaistusta. Muutoin poliisi ei sitä ala tutkimaan.
Rangaistusvaatimuksen seurauksena asia siirtyy poliisilta syyttäjälle ja sen jälkeen oikeuteen. Hävinnyt maksaa tietysti viulut.
Jos omistusoikeutesi koiraan pystytään oikeudessa näyttämään toteen, niin oikeus rankaisee rikokseen syyllistynyttä, sekä määrää koiran palautettavaksi. Kun tuomio on saanut lainvoiman, niin sen jälkeen voit pyytää ulosotonhaltijaa palauttamaan koiran. Poliisi ei tee ulosottomiehen tehtäviä.
Jos taas omin valloin käyt noutamassa koiran takaisin, niin tällöin saatat syyllistyä rikokseen nimeltä, omankädenoikeus. Eli, omankädenoikeus on rikos, jossa tekijä tekee teon, jota ei saa tehdä ilman viranomaisen myötävaikutusta.- eiole totta
tänään kun kyselin koiraani, piti teettää sillä pennut ja ehdotin hakevani koiran vain pentuja tekemään ja sitten olisin luovuttanut koiran heille, vanha sukulaismies ilmoitti että he olivat leikkauttaneet koiran kohdun kysymättä minulta!!! hieman sapettaa. nyt en tarvi koiraa, jolla ei voi tehdä pentuja. pennuista olisi myös mennyt sijoitukseen ystävälle ni koira, joten tappio on jo taloudellisestikkin suuri. kuinka joku eläinlääkäri voi leikkauttaa nuoren koiran ilman lupaa ja kuinka juonia sukulaiset olivat.. mitähän nyt teen..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"
Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va1202532Mitä tapahtuu?
Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???401812Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...
...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha7101220- 1081042
- 721008
- 98966
- 48905
Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti
Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk87848- 97816
Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen
Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik34781