Minulla on Canal Digitalin Combo-boxi, eli sateliitti/harava-antennille, ja nyt olisi uuden TVn hankinta edessä.
Asettaako tuo boxi mitään vaatimuksia TVn suhteen? Mitä TVtä suosittelette?
Asettaako tuo boxi mitään vaatimuksia TVn suhteen? Mitä TVtä suosittelette?
Vastaukset 3
Vanhimmat
...dikipoksin voi kytkeä mihin SCARTilliseen televisioon tahansa......
kyllä sun pitää vähän miettiä itsekin....koko, hinta yms
...siis ei näin....pitäisi ostaa auto. mitä suosittelette?
Nuo uudet pari senttiä paksut vastaanottimet ovat niin hentoista tavaraa, ettei perinteinen kolho Scart-liitin niihin enää mahdu. Scart on toteutettu minikokoisella liittimellä, johon tarvitaan adapterikaapeli. Scart on, mutta ei enää perinteisessä muodossa. Kun tämän muistaa tarkistaa vastaanotinta ostaessaan, niin ongelmia ei ole. Combossa näyttää olevan 2xscart, S-video ja koaksiaalinen S/PDIF-liitin äänipuolen liittämiseksi äänentoistojärjestelmään.
Jos televisioon tulee useita kaapeleita takaseinän liittimiin, niin kannattaa tarkistaa ohjekirjasta, kuinka vastaanotin on tuettava mahdollista kaatumista vastaan. Muutenkin se Scart ei lukitu kunnolla ja sen paikallaan pysyminen on ehkä jollain tuennalla varmistettava.
HD-bokseissa näyttää olevan myös HDMI-lähtö, jolloin sen kuvan laatu saadaan kunnollisena näyttöön. Scartin kautta saadaan videotasoista signaalia, jonka laatu ei ehkä ole parasta A-luokkaa;)
boxi ei aiheuta rajoituksia,joten mene kauppaan ja osta itsellesi ja boksillesi sopiva töllö,minä ainakaan kyselisi naapureilta mikä mulle sopii,kaupassa pitäis myyjät olla osaavia jotka osaavat antaa hyviä neuvoja