Kuinka moni "tunnustaa" käyttävänsä kynää ja paperia, siis kirjoittamista, vaikeiden tunteiden tai asioiden käsittelyyn. Olen huomannut, että parhaat tetkstit tulevat silloin, kun niiden "taustalla" olevat asiat on jo käsitelty ja niihin voi suhtautua vähän neutraalimmin, vähän kuin myrsky olisi jo ohi ja kuvailisi kynällä näkemäänsä?
Ehkä teillä muilla on toisin, tai koette eri tavalla, mutta..lähellä olevista asioista on vaikeampi kirjoittaa niin, että ne tulevat ymmärretyiksi myös muille. Runojen tulkinta ja eräänlainen symboliikka, runokieli, voi toisinaan olla vaikea avattavissa sellaiselle, joka ei ole kokenut tai koe samanlaisia ajatuksia, tunteita tai elämänvaihetta.
Oli niin tai näin, eräs kirjailija tai runoilija, sanoi aikanaan "runoilla on oma arvosa - ne suojelevat täydelliseltä hulluudelta". Ehkä siinä on jokin totuuden siemen meille kaikille.
Kirjoittamisen terapia
15
405
Vastaukset
- kirjoittamalla
Etäisyys, itsensäkin katseleminen on antavaa haastavaa. Tulkinta aina hieman vaarallista, harhaanjohtavaa...
Siksi ei yhdenkään sanan kuuluisi loukata, satuttaa... Olen kanssasi samaa mieltä ! " ..oma arvonsa..." idusta kohti tietoisuutta : ) - ex.Liona28
käyttäväni kirjoittamista terapianiana (siis nyt tuli ehkä taas kirjoitusvirhe) kun tuo kielitaitoni on aika vajavainen
- nais43
..hyvin ilmaistu..."suojelevat täydelliseltä hulluudelta"...minullakin on siis suoja :)...Kyllä se terapiaa on ollutkin; kriisissä laittaa paperille ajatuksiaan, purkaa sydäntään. Vapauttavaa. Monet kerrat itkenyt esim. runoja rustatessa kynttilänkin valossakin yksinäisenä hetkenä.
Surussakin on oma kauneutensa, kaikkia tunteita pitää oppia hyväksymään tietäen että aurinko joskus paistaa risukasaankin :)kunhan muistaa sen suojan laskea aina välillä. Ettei rakenna muuria itsensä ympärille. Muuri joka suojaa, myös rajoittaa.
- nais43
DarkBlueWorld kirjoitti:
kunhan muistaa sen suojan laskea aina välillä. Ettei rakenna muuria itsensä ympärille. Muuri joka suojaa, myös rajoittaa.
...että valitettavasti olen rakentanut jo sellaisen suojan, että sen riisuminen on aika vaikeaa. Pitää iskeä päätään seinään taas, kun luulee jo päässeensä sellaisesta tai ei tiedosta sellaisen olemassaoloa. Omassa olossani sillä suojalla ei ole merkitystä, vaan on turvallinen ja tyyni olo, mutta Toinen ihminen voi kuitenkin näyttää sen sinulle ja silloin voi tulla vaikeaa siitä totutusta luopua. Kuitenkin työn alla tätänykyä.
Kiitos sinulle tarkkanäköisyydestäsi, osuitpa ihan ytimeen :))
- dfghj'''
Jep! Kirjoittaminen on mulle elinehto. Mulla menee niin, että työstän asioita samalla kun kirjoitan. Eli sitten kun on "neutraalimpi" olo, asia on jo passé.
Mitä haittaa, vaikka symboliikka/runokieli ei avaudu kaikille?! "Ymmärrettäviä" fraaseja on jo ihan tarpeeksi: "älä astu nurmikolle" , "ei talvikunnossapitoa", "sammuta valot" jne jne. Tosin noistakin saisi jonkun mehevän rakkausrunon poikimaan... saatte vapaasti napata idiksen!
Runot avautuvat lukijalle, joka lukee, jokainen ymmärtää siltä pohjalta, missä on. Se on taidekokemuksen syvin olemus. Saada sanottua sanottavansa/tuntemansa on kirjoittajan kokemus. Lukijalle se kokemus on saada jokin vaikutelma johonkin toiseen maailmaan, miten runoilija on sen verhonnut. Ei kaikkea tarvitse ymmärtää. Eiväthän kaikki ole käyneet Afrikassakaan, mutta ihastuakseen Afrikkaan heille riittää, kun saavat sinne tuntumaa jotain kautta, mikä sopii heidän käsityskykyynsä. Kirjoittaja antaa mahdollisuuden kurkata jonnekin. Taiteessa riittää, että on mieleltään avoin. Niin tekijänä kuin kokijanakin.
Näin olen itse sen havainnut, eikä kukaan ole tullut minun kokemustani korjaamaan. - 15+15
Kirjoittaminen on erittäin hyvää terapiaa ja pienessä kiukussa, suurissa pettymyksissä,
se helpottaa oloa. Sellaisessa mielentilassa syntyy myös paljon tekstiä.
Kehtaan tunnustaa, käytän tätä tapaa tunteiden ja tapahtumien pohtimiseen ja käsittelyyn . - 14
Kyllä kirjoittaminen on terapiaa. Siitä saa lohdutusta ja samalla asioita voi käsitellä
rankallakin kädellä, eikä kuitenkaan satuta ketään.
Viekää kaikki muu.... mutta älkää viekö kirjoittamista!! - pörröinen
Ehkä tavallaan juuri silloin, kun se pahin on takana. Tai juuri siinä ytimessä ollessa, kun yrittää löytää olotilalleen sanoja päästäkseen eteenpäin. Käytän kynää ja paperia terapiana, mutta myös kirjoitan lähellä olevia asioita, ei omakohtaisia. Joka tapauksessa jollain tavalla oman itseni vuoksi, päästäkseni jyvälle mitä oman pään sisällä pyörii sitten loppujen lopuksi!
Hienoa on, jos joku siitä sitten saa jotain irti tai tulkitsee sitä täysin omalla tavallaan!! =) Kaiken ei tarvitse upota kaikille... kuten "taiteessa" yleensäkin! ;-) - C. Green
toisinaan. Tosin viime aikoina on elämä ollut niin keski-ikäistä ja tylsää, ettei juurikaan ole kirjoitettavaa
Joskus kirjoittelen jopa kymmenien vuosien takaisista asioista eli välttämättä runoni eivät liity mitenkään kirjoitushetken elämäntilanteeseeni eivätkä aina edes omiin kokemuksiini.
Mainio oivallus tuo "suojelevat täydeltä hulluudelta" :D Jokainen tulkitsee runoja miten oma sisäinen peili toimii. Ja niin sen pitää varmaan ollakin.
- ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
terve
tämä on todellakin terapiaa, ja se että kuuluu johonkin, hyväksyttynä, on erittäin tärkeää. Ilkikurista, toisille huomaamatonta panettelua esiintyy tälläkin palstalla, jonka huomaa usein kirjoittaja itse, muiden ylistäessä
hyvääkin kirjoitusta, joka olisi hyvä ilman pahansuopaisuutta. Kirjoitat hyviä ja annat ajatuksia muillekin,
kiitos sinulle. Tämäkin oli sitten sitä kuuluisaa terapiaa, kiittäen kaikesta Kirjoitat niin runoja kuin asiaakin kirjoittamisen faktoista
että niiden tuntemuksista ... kuten minäkin toisaalle ( eri
palstalle vain),jossa olen kertonut kirjoittamisen
ihanuudesta kuin sen vaikutuksistakin.
Hyvä että kirjoitat tänne edelleenkin,joita on nautinto lukea.- minä sinulle
tämä kirjoittaminen on hyvää terapiaa, sillä myrskyn jälkeen tulee tyyni sää ja voi kirjoittaa siitä.
En kirjoita paperille vaan suoraan tänne tai kännykkään...
Ja tosi on, että runot suojelevat täydelliseltä hulluudelta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1511853
Ellen Jokikunnas paljasti somessa ison perheuutisen - Ralph-poika elämänmuutoksen edessä!
Ellen Jokikunnas ja Jari Rask sekä Ralph-poika ovat uuden edessä. Tsemppiä koko perheelle ja erityisesti Ralphille! Lu121731Joensuun (kaupungin) kiusaamisongelma
Syrjitään, savustetaan ulos ja kiusataan. Pieneen piiriin ei kaikki mahdu. Tehdään elämästä mahdotonta, jolloin ainoa va351487Nainen, jos kuuntelet ja tottelet, niin sinulle on hyvä osa
Ominpäin toimiessasi olet jo nähnyt mihin se on johtanut. Olen jo edeltä sen sinulle kertonut ja näen sen asian ja totuu1961198- 941185
- 811106
Evoluutioteoria on varmuudella väärin - monet tutkijat irtisaunoutuvat siitä
Tutkimuksissa on löytynyt paljon näyttöä siitä, ettei evoluutioteoria ole totta. Monet tutkijat kuitenkin vielä kannatta354992- 62859
- 49821
- 50816