Ja aurinko laskee länteen

Viimeisille ulkovuoripaneleille vetäisin väriä pintaan.
Huomenna meillä huippuhetki,kun se vihonviimeinen paneeli löytää paikkansa.Ihan herkistyn ja helpotun.
Olihan siinä meille vanhuksille projekti,jolle voin vain nostaa hattua,me teimme sen.
Miehelleni Alzheimerpotilaalle hän lautapoikana hääri oikein isoillakirjaimilla Kiitos.
Näin yölläkin joskus painajaista,että tellingit kaatuivat ja minä jäin alle.

Venlastiina sanoi aikoinaan,että kuka härjillä ajaa,se härjistä puhuu.
Siis voin ladata tätä elämääni,täältä nousevanauringon tuvanpirtistä täysillä etteriin ja joku ohikulkija voi lähettää säälipisteet.
4135
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Laitoitte? Arvaan, että 2x4 koolauksen väleihin Karhuntaljaa 10 cm. Päälle tuulensuojalevy, ilmastointirimat ja niiden päälle vaakapaneeli. Niiden tuli olla karheapintaiset paremman maalin tarttumiseksi.
Näin olen joskus remppahommissa ollessani tehnyt.

Harmi kun ilmasto on niin hapanta, että mökkimme huopakatto alkaa kasvamaan jäkälää. Kun tuli näin hyvät ilmat, harjaan teräsharjalla jäkälän pois. Päälle vedän Kilpi nimistä kattopinnoitetta.
Sitä saa rautakaupasta mieleisen värisenä.

Ja ei kun harjakaisia pia pitämään. Sotaherraa eli Sandelsia varaan sixpakin verran. Terveisiä.

Äänestä
  • ja niitä saatanan naulauskiinikkeitäkin meni 700kpl ja rimaa satoja metrejä.
    Sen päälle ulkovuorauspaneeli.Se ulkovuoraus 12m kertaa 8m ulkomitoiltaan olevaan rintamamiestaloon maksoi minulle noin lähes parikymmentätonnia,että teeppä sinä ihan omaa remppaasi,minä ton Alheimerkumppanini kanssa tätä omaani jatkan ja jäitä hattuun tyylipisteitä kehiin amaalia

    Äänestä

Tekevä reipas emäntä siellä on taas saanut aikaiseksi ison homman, vai vielä sääliä! Ihailuja paremminkin.

Hyvässä kunnossahan sinä oletT Ja tuo pitääkin kuntoa yllä, kyllä maalla aina riittää tekemistä:D--- On siinä hyvä pitää varpaat lämpiminä talven pakkasten tultua.

Juttelin juuri tyttärentyttären kanssa, joka Afriikkaan lähtee, on jo liittynyt paikalliseen kuoroon, kun muistutin ettei unohda laulamista sielläkään:D Soul on tytön lempimusiikkia, pyysin kyllä Jouluaattona laulamaan osastolla, Minnan lämmin altto on niin lempeä,---- vaikka pikkupotilaille.
Töissä oli vielä lastenlääkäriasemalla,eikä ehtinyt sen enempää jutella. Ehkä jäi mieleen kuitenkin ajatus,,,toivon. Voi hyvin Amadeus, ja terveiset apumiehellesikin!

Äänestä
  • kuvioissa,jopa minunkin rempassa hanslankarina sinisirkku-evk.Olen aivan otttu ettei minuakaan maailmanmurjomaa sotapakolaista jätetä yksin hoitamaan sairasta miestäni ja rengastettua selkälokkia.
    Jotenkin olen lähellä Sinua,mutta niin kaukana.
    Remonttimieskin huuteli eilen,kun lisätarvikkeita ruuveja ja naulauskiinnikkeitä piti lähteä hakemaan,että missä emäntä.Tosin omistan sen kämpän,mutta se emäntä nimitys syrjii minun hydraulikka pneumatikka alaani,jolta se leipä heltis Valmetilta

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


amaalia38 kirjoitti:

Viimeisille ulkovuoripaneleille vetäisin väriä pintaan.
Huomenna meillä huippuhetki,kun se vihonviimeinen paneeli löytää paikkansa.Ihan herkistyn ja helpotun.
Olihan siinä meille vanhuksille projekti,jolle voin vain nostaa hattua,me teimme sen.
Miehelleni Alzheimerpotilaalle hän lautapoikana hääri oikein isoillakirjaimilla Kiitos.
Näin yölläkin joskus painajaista,että tellingit kaatuivat ja minä jäin alle.

Venlastiina sanoi aikoinaan,että kuka härjillä ajaa,se härjistä puhuu.
Siis voin ladata tätä elämääni,täältä nousevanauringon tuvanpirtistä täysillä etteriin ja joku ohikulkija voi lähettää säälipisteet.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu