Helei.
En tiedä järin paljon järjestelmäkameroista, mutta yhden sellaisen olen omistanut nyt päälle kaksi vuotta. Aion selittää ongelmani käyttäen typeriä sanoja, kun en niiden oikeita nimiä tiedä. Silti toivon, että joku hoksaisi mitä tarkoitan ja vieläpä osaisi auttaa. Kameran käyttöni on ollut erittäin vähäistä. Silloin kun sitä en ole käyttänyt, on se seisonut pimeässä, viileähkössä kaapissa linssisuojus paikoillaan (josko tällä infolla nyt mitään tekee). Kamerassa on objektiivina 14-42mm (liekö tälläkään mitään väliä).
Viimeksi olen kuvaillut kameralla noin kolme kuukautta sitten. Tänään otin kameran taas esiin kuvatakseni. Yllätys oli suuri kun huomasin kamerassa olevan vikaa. Vaihtoehtonahan kuvan ottamisessa on tarkastelu linssin läpi (vau ku hienosti sanottu, tiedätte kuitenkin mitä tarkoitan) ja katselu näytön kautta. Minulle loogisinta on tunkea silmä kiinni kameraan ja alkaa kuvailemaan. Enää ei moinen onnistu. Painoin kameran kuvausnapin puoliksi pohjaan, jotta se tarkentaisi lähikuvaa varten. Linssin läpi kuva oli todella sumea. Kun katsoin ottamaani kuvaa, se oli kuitenkin terävä ja tarkentunut. Seuraavaksi kokeilin säätää kaikki mahdolliset kuvausasetukset makroista, lähikuvista, maisemista. Ei mitään vaikutusta, aina vain sumeaa linssin läpi, kuvat kuitenkin onnistuneita. Seuraavaksi kokeilin näkymän esikatselua ruudun kautta. Sen kautta kaikki näkyi terävästi ja normaalisti, aivan kuten onnistuneissa kuvissakin. Putsailin kaikki mahdolliset pinnat linsseistä yms., jotta niissä ei olisi ollut mitään likaa. No ei auttanut sekään. Huomasin myös, että vasempaan laitaan ilmestyvät ilmaisimet (tiedättehän ne kaikki numerot, tarkennukset ja muut ilmaisimet, jotka tulee näkyviin, kun silmän tunkee kameraan kiinni ja kuvan ottavan napin painaa puoliväliin?) ovat aivan sumeita. Siispä kaikki se, jonka silmä tuota kautta näkee, on sumeana.
En voi ymmärtää mikä kameralle voi tulla kaapissa seisoessa. Auttakaa nyt ystävät rakkaat! Mikä ihme avuksi? Mikä on vikana? Periaatteessahan kamera ei ole rikki, mutta täytyy kyllä sanoa, että käyttömukavuutta tuollainen ongelma syö. Onko teillä mitään vinkkejä tai edes tietoa mikä osa on rikki (jos nyt on)? Tuhat ja sata kiitosta teille!
Olympus e410 tarkennusongelma!!!
onkelmamagneetti
2
1360
Vastaukset
- nassesetä5000
Palauta kaikki säädöt valikosta normaaleiksi ja tarkista vielä silmä-etsimen tarkennusruuvi, ettet ole pyöritellyt sitä.
http://www.dpreview.com/reviews/olympuse410/page3.asp- ssdfgt
Laita rillit päähän niinkuin sulla on ennenkin ollut ja niiden kanssa säätäny etsimen. Tai ota rillit pois niinkuin sulla ei ennenkään niitä ollut ja ilman rillejä säätäny etsimen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies
Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?591164Tumman vihreä mercedes
Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,11840Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?
"Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol75785- 53624
Käyttäkää kumia kajaanilaisten naisten kanssa
Elkää ottako riskiä ilman kumia kun saattaa käydä niin että sinusta tuleekin isä lapselle ja elättäjä molemmille.83603Pakkomielle
Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs45532Tunnusmerkkejä Kaivatulle
Jotain mistä toinen tunnistaa. Täällä vaalea nainen kaipaa miestä jolla vaaleat hiukset ja asuu maalla. Pelataanko kortt33527Oletko nainen enää täällä?
En ole tunnistanut kirjoituksiasi hetkeen. Ainoastaan yhdessä neutraalissa ketjussa, missä ei ollut kyse tunteista. Hyv36524Hurmasit sitten minut
kauneudellasi nainen ja kun sait minut rakastumaan itseesi muutuit ihan porsaaksi etkä välitä vartalostasi enää yhtään.43503Tietysti olen varovainen,
ei kaikki ole pelkkää epävarmuutta. En halua sotkea mitään, enkä aiheuttaa kenellekään hankaluuksia. Ja luulen että ehkä40501