Pohjois-Korean matka?

Matkaukko

Onko kukaan käynyt? Onko Suomesta muita matkustusmahdollisuuksia kuin Olympia, tai miten omatoimimatkailu toimii ko. maassa.

8

7152

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tyhmä

      sinne ei voi omatoimisesti mennä, pitää matkustaa jonkun ryhmän mukana tai jos voi matkustaa itsekseen pitää sitten varmaan olla joku valtion matkaopas mukana

    • vesku
    • Jii

      Olin keväällä Traveller-matkatoimiston infossa.
      He tekevät nyt junamatkoja Helsingistä Pekingiin.
      Tulevaisuudessa olisi kuulemma suunnitelmissa junalla Helsingista Pjongjangiin.

    • Busse

      Pohjois-Koreaan ei tosiaan paase kuin ryhmassa Suomesta. Japanin Niigatasta tosin menee Pohjois-Korealainen lautta, muistaakseni Mangonbong, tai vastaava. Sinne on myyty taalta myos yksittaisia lippuja viisumineen...

    • Lentäen tai junalla

      Tsekatkaa seuraava saitti:
      http://www.koryogroup.com/

      On kuulemma kokenein matkanjärjestäjä ja toimii Beijingistä käsin, kuten muutkin P-Koreaan matkoja myyvät toimistot.

    • Ryuguong

      Annoy hasemnika!
      Kävin Pohjois-Koreassa huhtikuussa 2000. Olin yhdessä ystäväni kanssa ja tapasimme Beijinistä. Meidän matkanjärjestäjä oli VNC Travel www.vnc.nl ja englannikielinen Pohjois-Korea matkapaketti http://tkfy.asp4all.nl/vnc1/html/bestemmingen/japan_korea/i-nk0401-eng.htm koska se oli edullisin ja oli myös mahdollista kaksistaan. Valmisteluun on hyvä varata noin 4-6 viikkoa. Meillä kahdella oli kaksi opasta ja auton kuljettaja - ilman oppaita ei pysty matkustamaan turistina. Me tapasimme muita ryhmämatkalaisilla. Minun sivu on http://www.geocities.com/ryuguong/. Käytönnössä et tarvitse varata matkaa Suomesta, koska voit e-mailata ja faksata tiedot järjestäjälle ja matkan voitte maksaa kansaivälisellä tilisiirrolla jos pystyt jonkun verran selviämään englannilla. Junaliput toimitettiin sitten hotellin Beijingissä ja viisumi lähetystöstä Beijingistä ja virkailija kirjoitti ne 5 min. Olimme yhdessä kahden Pohjois-korealaisenkaan samassa hytissä ja oppaat ovat vastassa Pjongjangin asemalla. Meidän oppaat olivat englannikielisiä, mutta on myös kiinan, japanin, venäjän, saksan, espanjan kielisiä. Minulla oli myös videokamera. Ystäväni sivusto on www.travel-images.com.
      Hyvää matkan valmistelua!

      • Sinulla

        Miten on kaljantissuttelun laita. Onnistuukohan? Voiko onko olemassa baareja tai ravintoloita jonne mennä oluelle? Entä ruokakaupat?


      • .....
        Sinulla kirjoitti:

        Miten on kaljantissuttelun laita. Onnistuukohan? Voiko onko olemassa baareja tai ravintoloita jonne mennä oluelle? Entä ruokakaupat?

        Ruokakaupat ovat pohjoiskorealaisille yhtä tosi asia kuin joulupukki meille.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen

      ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?
      Maailman menoa
      137
      3546
    2. Päivi Räsäsen seksipaljastus loksauttaa Katja Ståhlin leuat! Elämäni biisi kohujakso tv:ssä!

      Elämäni biisi -suosikkisarjan uusinnat ovat startanneet ja nyt vuorossa on sarjan 2. jakso v. 2019. Sinisille sohville
      Suomalaiset julkkikset
      55
      3121
    3. Muistan vuosikymmenten takaa

      Toivottavasti voit hyvin ja jaksat työssäsi. Olet upea ja erinomainen ihminen, toivon kaikkea hyvää.
      Ikävä
      12
      2584
    4. Montako mitalia Suomi saa talviolympialaisista?

      Nyt heittäkää veikkaus Suomen mitalisaldosta ja mistä lajeista metallilätkät tulevat. Oma veikkaukseni on 6 mitalia. -
      Maailman menoa
      115
      2141
    5. Voiko kaivattu olla liian vanha?

      Tai muuten huonokuntoinen...
      Ikävä
      171
      1786
    6. Kokemuksia Rehux Oy yrityksestä työpaikkana?

      Jonkin aikaa seurannut kyseistä firmaa sivusta, näyttäisi, että tälläkin hetkellä olisi peräti 3 eri roolia tai paikkaa
      Työpaikat
      31
      1346
    7. Missä näit viimeksi kaivattusi?

      Menikö kohtaaminen hyvin vai ujousko esti lähestymästä?
      Ikävä
      54
      1172
    8. IS: Riitta Väisänen kärsii ikävästä vaivasta - Vaipparalli ja 40 antibioottikuuria takana...

      71-vuotias Riitta Väisänen on kertonut tuoreista terveysongelmistaan. Väisänen on kertonut julkisuudessa jo aiemmin vaih
      Terveys
      16
      953
    9. Jos mies oikeasti haluaa sinut

      Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois
      Ikävä
      110
      923
    10. Polvinen hylkäsi Persut

      Polvinen teki ratkaisun, lähti Persujen paraati paikalta. Moni on jättänyt puolueen tavallisten kansalaisten joukosta.
      Kajaani
      158
      922
    Aihe