Kävin uuden miespuolisen tuttavani kanssa thairavintolassa ja mies söi ruokansa lusikalla. Hänellä oli toisessa kädessä haarukka, jolla auttoi ruokaa lusikkaan. Ihmettelin tätä miehelle, joka väitti että thairuokaa syödessä ei saisi laittaa haarukkaa suuhun ollenkaan. Emme varmaan tapaa enää, kaveri oli ylimielinen ja tunsin itseni hänen seurassaan aivan juntiksi, mutta minulle jäi tuosta tapaamisesta kysymyksiä. Osaisikohan joku ystävällinen ihminen vastata?
Onko oikeasti totta että thairavintolassa ruokaillessa ei saa laittaa haarukkaa suuhun, vaan ruoka syödään joko lusikalla tai puikoilla? Jos on, niin voisiko joku ystävällinen ihminen selittää myös mihin perustuu, että haarukkaa ei saa laittaa suuhun?
Ruokailu thairavintolassa
3
876
Vastaukset
- nyt sitten tiedät
Kälyni on Thaimaasta, hänelle katetaan pöytään aina haarukka ja lusikka. En ole ehtinyt koskaan seuraamaan miten hän niitä käyttää, ruokaillessakin on muuta puuhaa.
Netistä osui kuitenkin silmiini keskustelunpätkä ja ohje, että lusikalla ruoka viedään suuhun. Ruoka on valmiiksi paloiteltu semmoisiin paloihin, että veistä ei pöydässä enää tarvita paloitteluun. - Syöppömutteijuoppo
Mitä sillä on väliä millä syö?
Kyllä minä olen haarukalla ja veitsellä syöny jos kuinka monessa ravintolassa Suomessa ja Thaimaassa, on eri asia sitten onko heillä esim. tarjoilussa veistä siinä, mutta hyvään palveluun kuuluu tuoda se veitsikin jos asiakas niin haluaa.
Eipä mulla ole kukaan thaimassa sanonut vaikka haarukalla on syöty ja on sitä vedelty puikoillakin, lusikalla jne. sormillakin. Mitä hemmetin väliä tälläisellä on ellei nyt puhuta ihan jostain pressanlinnan virallisista valtiovierailuista ja vastaavista.
Tottakait sitä voi syödä täysin etikettien mukaista mutta minä syön nälkääni nauttien sopivalla nopeudella, jos joku ei tykkää että vedän haarukalla niin sitten ei tykkää ja jos ravintola rupee siitä vaikka maintsemaan niin siitä vaan, en käytä kyseistä ravintolaa vaan äänestän jaloillani paikkaa jossa voin olla oma itseni eikä etikettien vankeudessa elävä.- 12
Voi, sinua vapauden lasta! Tällä tavalla sitä tavat paranevat, kansaa kasvaa kansainväliseksi ja kehitys kehittyy.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa
Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin2183174Miten juhlitte ensi lauantaina?
Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.3002748Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.751798Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa
Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e521700Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?
JOS siis sinä saisit päättää?431570- 1221366
MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa
TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,101280Ryöstö Punkaharjulla
Punkaharjun k-market ryöstetty tänään keskellä päivää, ketä lie asialla? Poliiseja ainakin pörrää ympäriisee171260- 1051249
Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa
Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.4171246