Meriläisessä on kyseinen kone 8hp ja se kulkee pakilla lujempaa kuin eteen päin, onko oikein vai voisiko vaihde olla jotenkin väärin päin?? ja miten tuon saisi korjattua
Yanmar yse 8
juku899
192629
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 19
Vanhimmat
Kyllä yleensä vene on optimoitu menemään paremmin eteenpäin. Ja vaikka vaihteisto olisi väärinpäin niin potkuri on optimoitu saamaan parempi pito eteenpäin ajaessa. Tietty jos potkuri on onnistuttu laittamaan pakittamaan eteenpäin mentäessä (vääränkätinen)?
Jos on liien pieni potkuri ja liikaa kierroksia se voisi tietty kavitoida ja hukata pitoa eteen mentäessä? Mutta silloin pienemmillä kierroksilla pitäisi mennä nopeammin.
Tai jos liian raskas potkuri ei jaksa ottaa kieeroksia eteen mentäessä, mutta pakittaessa pienemmällä välityksellä saa enemmän kierroksia?
Mutta vähän enemmän tietoa tarvis että osaisi sanoa jotain järkevää. Nopeuksia, kierroksia, potkurin tiedot, välitykset yms.
tapahtunut ennen, olisiko niin että potkuri on vastapäivään pyörivä ja ajat eteenpäin pakilla niinkuin edellinen kirjoittaja epäilee.Yanmarissa akseli pyörii myötäpäivään joten on helppo tarkistaa.
Homman nimi on se että vaihde eteen päin oltaessa vetoakseli ei vain pyöri niin nopeasti kuin pakki vaihteella , eli pakilla samalla kaasulla se akseli nyt vain pyörii puolta nopeammin. ?? onko se tarkoituskin että se vaikka pysähtyis nopeammin, tai jotain mutta potkurit sun muut on ihan ok
Sulla siis on vääräkätinen potkuri ja vaihteet on asennettu sitten "vääräkätisesti", kun ei ole jaksettu vaihtaa oikeakätistä ropellia. Pakin välityssuhde on aina tiheämpi, kuten autossakin.
"Pakin välityssuhde on aina tiheämpi, kuten autossakin"
Menee tosin hieman aheesta sivuun, mutta VP:n vanhemmissa perävetolaitteissa on AINA sama välityssuhde molempiin suuntiin. Ja esim. monessa vanhemassa akselivetoisessa on Velvet Driven 1:1 merikytkin, ja välityssuhde on juuri mainitsemani.
Siinä on joku alennus vaihde 1:2, mutta miten se potkuri liittyy tähän asiaan kun kerran veneen vetoakseli ei vain pyöri yhtä lujaa eteen päin mentäessä, vaikka ei olisi vastusta
Siis nyt ajat eteenpäin peruutusvaihteella ja taaksepäin normaalilla "eteenpäin" -vaihteella, koska potkurisi on vääränlainen. Ja koska peruutusvaihteessa on alhaisempi välitys, niin siksi potkurisi pyörii hitaammin sillä peruutusvaihteella, jolla ajat nyt siis eteenpäin....
Vaihtamalla oikeanlaisen potkurin (jossa on lavat toisinpäin) saat veneesi kulkemaan eteenpäin kovempaa kuin taaksepäin.
Yleensä(!) moottori pyörii vastapäivään ja eteen mentäessä potkuri pyörii myötäpäivään, tai eri suuntaan kuin moottori. Meneekö näin? Pakittaessa taas potkuri ja moottori pyörii samaan suuntaan.
Potkurin "kätisyys": jos osoitat oikealla kädellä peukaloa menosuuntaan niin koukistetut sormet osoittaa oikeankätisen potkurin pyörimissunnan.
Nyt siis epäillään että sinulla on vääränkätinen potkuri ja sen takia on kytketty vaihdevivun kaapelit ristiin niin että kun laitat eteen niin se kytkeekin pakin. Vosisiko näin olla?
Toi voisi olla mahdollista että vaihde on kytketty tarkoituksellaan väärin päin jos kerta potkurikin on väärin päin, täytyy kääntää potkuri toiste päin ja laittaa pakki päälle ja silloinko pitäisi mennä eteen päin.
mitäs varten tollainen alennusvaihde on ylipääntäänsään tarpeellinen??
Jos potkuri on vääränkätinen, ei sitä voi muuttaa toisenkätiseksi vaan toisinpäin kääntämällä. Kätisyys säilyy samana ja tuskin edes kääntäminen onnistusi. Ne kun on yleensä kartiokiinnityksellä ne potkurit, niin ei vaan voi kääntää.
Sun pitää hankkia potkuri, joka on kätisyydeltään vastakkainen nykyiseen. Tai sitten hankit nykyisenkätisen potkurin suuremmalla nousulla ja saat sillä tavalla ajokierrokset kohdalleen. Pakki säilyisi jälkimmäisellä tavalla edelleen "nopeampana" vaihteena, mutta mitäs sitten. Kumpi tapa vaan on helpompi/halvempi niin sen kukaan kannattaa mennä.
Mutta oikeastaan nyt mennäänkin peruskysymykseen: Saavuttaako vene matkanopeuden suositelluilla kierroksilla? Jos se sen tekee niin ajele vaan ja nauti kesästä. Hittojako sen silloin on väliä, että mitä se vene pakilla tekee, jos se kuitenkin tarvittaessa pakittaa ja eteenpäinkin kulkee taloudellisella kierrosluvulla riittävän kovaa. "Vika" on selvitetty ja sen kanssa voi myös elää ja veneillä.
joo kyllä vene liikkuu eteen ja taakse mut eteen päin gpsn mukaan 6kmh ja taakse 11 kmh eli eteen pääsee hitaasti ja varmasti mut kun matkat on pitkät niin ois kivempiet se kulkisi kovempaa myös eteen päin, mut en ihan tajunnu sitä että saako veneen kulkemaan väärään suuntaan potkuria kääntämällä, no meinaan sen su kääntää toiste päin ei ole kartio kun on sisäperämoottori ja vetoakseli on tasasen paksu
Jos täällä on joku viisaampi kuin minäniin voi tulla sitä katsomaan porvooseen tai helsinkiin
Yleensä välitykset ovat molempiin suuntiin sama. ja pakilla voima menee kääntävien rattaiden kautta ja vaihde ei kestä jatkuvaa ajoa pakilla. Todennäköisesti eteen vaihteesi kytkin luistaa. Tietenkin pitää tarkastaa onko veneessä oikean kätinen potkuri, koska se voi olla syy miksi kytkin on alkanut luitsamisen.
Venettä ei saa kulkemaan kovenmpaa potkuria kääntämällä. Tai, no... ehkä vähän jos se potkuri on nyt vääränkätinen ja siksi ei vaan toimi kunnolla eteenpäin mennessä (on suunniteltu toimimaan optimaalisesti nykyiseen peruutussuuntaan mentäessä). Ero olisi silti mielestäni marginaalinen.
Luistamiseen en myöskään usko, koska noissa vaihteistoissa on pronssikartiokytkin joka taas kolisee pirusti luistaessaan. Kyllä nyt luistaa vaan potkuri tai sulla on vaihteisto, jossa on eri välitys eteen ja taakse.
Oletko irrottanut sen potkurin? Akselivetosessa (joka sulla kai on) se potkuri on kiinni tasaisen paksussa akselissa, mutta se akseli on sorvattu kartioksi siitä kohtaa, missä potkuri on kiinni. Perävetolaitteessa olisi spoorit ja potkuri olisi käännettävissä toisinkin päin, mutta akselivetosissa ne on yleensä kiinni kartiokiinnityksellä kiilalla. Olen huomenna Kaivarissa, merisatamassa helsingissä, joten jos sieläpäin liikut niin voin vilkasta tilannetta.
Kausi on lopuillaan ja veneet nostetaan kohta ylös. Varmaankin olisi järkevintä paneutua tuohon asiaan sitten, kun veneesi on jo ylhäällä. Silloin näkee potkurin ja sen muodon ja kätisyyden....
Ei varmaan ole tänä syksynä enää järkevää ennen nostoa asiaan paneutua sen enempää...
Onnittelut siitä että sait "mikankin" mukaan, vai että YSE 8 on ihan sisäperämoottori, ja kuitenkin pystyt näkemään potkurikakselin pyörimissuunnan....
Vosin toki tulla katsomaan, mutta täältä Karigasniemeltä on hieman turhan pitkä matka, etenkin kun porotkin pitää hoitaa... :D
P.S. Sisäperämoottorin potkuriakaan ei voi kääntää, koska sen napa on muotoiltu siten että se voidaan asentaa vain "oikein päin".
Käännä ohjaamo toistepäin niin sulla on todellinen harvinaisuus - etuvetoinen vene
tamar yse 8g on valmistettu vasenkätisellä merikytkimellä.siitä johtuu että se kulkee takaperin kovempaa.vaida potkuri vasenkätiseen-
Joo, vsihdoin 10v sitten kun tätä kysyin