Harmaa uloste vatsakipujen jälkeen

T!!#A

Viimeviikolla vatsa tuli kipeäksi

uloste sen jälkeen harmaata

Olen 23-vuotias perusterve nainen. Viime viikolla sain yllättäen kipukohtauksen vatsaani. Se oli kuin vatsatauti, mutta ei oksettanut, ei ollut ripulia eikä kuumetta. Kipu oli järkyttävä. Se kesti kolme päivää. Menin heti lääkäriin, jossa tulehdusarvot todettiin normaaleiksi, eikä mitään osattu tehdä. Kipu oli enimmäkseen vatsan keskikohdalla, sekä ylä- että alavatsassa ja vasemmalla.

Vatsakipu meni siis ohi kolmessa päivässä, mutta sen jälkeen ulosteeni on ollut harmaata ja ehkä hieman vihertävää ja eikä yhtä kiinteää kuin normaalisti.

Mistä voisi olla kyse? Eniten tuo ulosteen väri mietityttää, sillä ruokavalioni ei ole muuttunut mitenkään.

Sappivaivathan ovat ilmeisesti yleensä oikealla puolella? Minulla oli siis kipu enemmän vasemmalla. Ja nuoren ikäni takia en oikein uskoisi sappivaivoista olevan kyse.

4

30700

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jep.

      Katsopa esim. hakusanoilla:

      - Ärtynyt suoli/Ärtynyt paksusuoli
      - Kelluva uloste
      - Rasvainen uloste/Rasvaripuli
      -Verinen uloste (vaikka ei olekaan sinulla ilmeisesti ollut, niin kulkee usein käsi kädessä kovin ärtyneissä tapauksissa rasvaisen eli värimuutoksisen ulosteen kanssa jos oikein ärtyneestä ongelmasta kyse.)

      (Tämä nyt menee jo sitten ehkä turhankin diagnosointiheittelyn puolelle, mutta esim. Crohnin tauti ja Krooninen haimatulehdus/Haiman vajaatoiminta voivat olla myös ihan nippelinä asioita mitkä voi kurkata).

      Tulee vain mieleen juuri paksusuolen alueen asia, (liittyy juuri kaikkea tuollaista ulosteen värin äkkinäistäkin muuttumista ja "vasemman puolen kipua".)

      Asioita on aika helppo tutkia ja selvittää ihan oireiden mukaisilla pohdinnoilla, paksunsuolen tähystyksellä ja mahd. ultralla ym. varsin yksinkertaisilla toimenpiteillä. (Usein tosi lopputulos nuorena aikuisena on lukuisten tutkimusten jälkeen juuri tuo ärtynyt paksusuoli, johon ei ole mitään lääkitystä. Vielä jos ei olisi oikein ruokavaliossa ja elämäntavoissakaan mitään muuttamista, niin ei oikein jää käteen kuin "vältä stressiä ja oloa liian kauan istuma-asennossa etukumarassa kerrallaan":) ).

      Ja tosiaan ei nyt nuo pari vähän ongelmallisemman taudin mainintaakaan minään pelotteluna, mutta itsehän tietoa kysyt niin noilla hakusanoilla löydät kaikkea juuri tuohon sopivaa.

      Yhtäkaikki: Käy juttelemassa asiasta ihan vaikka yksityisellä sisätautilääkärillä ja gastropuoleen erikoistuneella. Oli kyseessä nyt sitten täysin harmiton asia (kuten hyvin todennäköistä), tai jokin enemmän tutkimusta vaativa, niin AINA tuollaisissa kannattaa jutella lääkärin kanssa. Useinkaan eivät tee mitään erityisen kummoisia oireita ja ongelmia ja siten ei välttämättä tule vuosikausiin mitään tilannetta jossa lähetettäisiin julkisella puolella eteenpäin. Yksi käynti jo yksityisellä auttaa asiaa paljon, saa mielenrauhaa ja jos katsoo olevan aiheellista tutkia tarkemmin niin eipä siinäkään kauheasti köyhdy, koska pääsääntöisesti tähystykset ym. voidaan teetättää sairaalassakin. Kummiskin tuollaiset yleensä ensimmäisen kerran ilmaantuessaan muuttuvat valtaosa pitkäaikaisiksi vaivoiksi ja ei kannata olla se "Olisi kannattanut tulla aikaisemmin, olisit selvinnyt paljon vähemmällä jos olisi päässyt heti kiinni oireisiin...".

      • minkis.

        Voi hyvin olla juuri ensimmäisen kirjoittajan mainitsema sappikohtauskin. On juuri aika tyypillistä, että kovaan kipuun yhdistyvät tuollaiset -harmaat ulosteet- kuten mainitaan tässäkin. Vielä jos kerran oli tuollainen kova hetkellinen kipukin, joka erittäin tyypillinen sappikohtauksen merkki. Ja missään kokeissa ei juurikaan näy ellei juuri kyseisen alueen veriarvoja kartoita kohtaushetkellä, ja siltikään ei välttämättä näy mitään. Ehkä joku maksa-arvo tai bilirubiini koholla tms. Vaikea alue hahmottaa verikokein. Pisti vain silmään tuo vihreän värin maininta ulosteessa myös, koska sehän on juurikin sappinesteen väri.

        Mutta arvailua arvailua. Omiin kokemukseen ja "tietämykseenhän" jokainen nettikeskustelija aina viittaa. Vain lääkärit osaavat kertoa varmempia vastauksia ja hekin usein vasta kokeiden ja tarkemman tutkimisen jälkeen.


    • tyytikki

      Maksan tiehyet ovat tukossa, jotain häikkää sisäelimissä

    • Foreman65

      Maksan vajaatoiminto tai maksakirroosi. Parasetamoolimyrkytys!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      87
      1400
    2. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      52
      997
    3. Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että
      Maailman menoa
      374
      834
    4. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      153
      804
    5. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      124
      717
    6. Rakastan häntä

      Jumala, rakastan häntä. Haluan olla hänen omansa. Hänen vierellä. Halata häntä.
      Ikävä
      55
      709
    7. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      658
    8. Naiselle Kuuleppa Tämä

      Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä
      Ikävä
      38
      635
    9. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      76
      622
    10. Onko mun toinen

      Puoliskoni täällä, huhuuu 😍❤️ Ihanista ihanin 😚😚
      Ikävä
      57
      611
    Aihe