Harmaa uloste vatsakipujen jälkeen

T!!#A

Viimeviikolla vatsa tuli kipeäksi

uloste sen jälkeen harmaata

Olen 23-vuotias perusterve nainen. Viime viikolla sain yllättäen kipukohtauksen vatsaani. Se oli kuin vatsatauti, mutta ei oksettanut, ei ollut ripulia eikä kuumetta. Kipu oli järkyttävä. Se kesti kolme päivää. Menin heti lääkäriin, jossa tulehdusarvot todettiin normaaleiksi, eikä mitään osattu tehdä. Kipu oli enimmäkseen vatsan keskikohdalla, sekä ylä- että alavatsassa ja vasemmalla.

Vatsakipu meni siis ohi kolmessa päivässä, mutta sen jälkeen ulosteeni on ollut harmaata ja ehkä hieman vihertävää ja eikä yhtä kiinteää kuin normaalisti.

Mistä voisi olla kyse? Eniten tuo ulosteen väri mietityttää, sillä ruokavalioni ei ole muuttunut mitenkään.

Sappivaivathan ovat ilmeisesti yleensä oikealla puolella? Minulla oli siis kipu enemmän vasemmalla. Ja nuoren ikäni takia en oikein uskoisi sappivaivoista olevan kyse.

4

28642

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jep.

      Katsopa esim. hakusanoilla:

      - Ärtynyt suoli/Ärtynyt paksusuoli
      - Kelluva uloste
      - Rasvainen uloste/Rasvaripuli
      -Verinen uloste (vaikka ei olekaan sinulla ilmeisesti ollut, niin kulkee usein käsi kädessä kovin ärtyneissä tapauksissa rasvaisen eli värimuutoksisen ulosteen kanssa jos oikein ärtyneestä ongelmasta kyse.)

      (Tämä nyt menee jo sitten ehkä turhankin diagnosointiheittelyn puolelle, mutta esim. Crohnin tauti ja Krooninen haimatulehdus/Haiman vajaatoiminta voivat olla myös ihan nippelinä asioita mitkä voi kurkata).

      Tulee vain mieleen juuri paksusuolen alueen asia, (liittyy juuri kaikkea tuollaista ulosteen värin äkkinäistäkin muuttumista ja "vasemman puolen kipua".)

      Asioita on aika helppo tutkia ja selvittää ihan oireiden mukaisilla pohdinnoilla, paksunsuolen tähystyksellä ja mahd. ultralla ym. varsin yksinkertaisilla toimenpiteillä. (Usein tosi lopputulos nuorena aikuisena on lukuisten tutkimusten jälkeen juuri tuo ärtynyt paksusuoli, johon ei ole mitään lääkitystä. Vielä jos ei olisi oikein ruokavaliossa ja elämäntavoissakaan mitään muuttamista, niin ei oikein jää käteen kuin "vältä stressiä ja oloa liian kauan istuma-asennossa etukumarassa kerrallaan":) ).

      Ja tosiaan ei nyt nuo pari vähän ongelmallisemman taudin mainintaakaan minään pelotteluna, mutta itsehän tietoa kysyt niin noilla hakusanoilla löydät kaikkea juuri tuohon sopivaa.

      Yhtäkaikki: Käy juttelemassa asiasta ihan vaikka yksityisellä sisätautilääkärillä ja gastropuoleen erikoistuneella. Oli kyseessä nyt sitten täysin harmiton asia (kuten hyvin todennäköistä), tai jokin enemmän tutkimusta vaativa, niin AINA tuollaisissa kannattaa jutella lääkärin kanssa. Useinkaan eivät tee mitään erityisen kummoisia oireita ja ongelmia ja siten ei välttämättä tule vuosikausiin mitään tilannetta jossa lähetettäisiin julkisella puolella eteenpäin. Yksi käynti jo yksityisellä auttaa asiaa paljon, saa mielenrauhaa ja jos katsoo olevan aiheellista tutkia tarkemmin niin eipä siinäkään kauheasti köyhdy, koska pääsääntöisesti tähystykset ym. voidaan teetättää sairaalassakin. Kummiskin tuollaiset yleensä ensimmäisen kerran ilmaantuessaan muuttuvat valtaosa pitkäaikaisiksi vaivoiksi ja ei kannata olla se "Olisi kannattanut tulla aikaisemmin, olisit selvinnyt paljon vähemmällä jos olisi päässyt heti kiinni oireisiin...".

      • minkis.

        Voi hyvin olla juuri ensimmäisen kirjoittajan mainitsema sappikohtauskin. On juuri aika tyypillistä, että kovaan kipuun yhdistyvät tuollaiset -harmaat ulosteet- kuten mainitaan tässäkin. Vielä jos kerran oli tuollainen kova hetkellinen kipukin, joka erittäin tyypillinen sappikohtauksen merkki. Ja missään kokeissa ei juurikaan näy ellei juuri kyseisen alueen veriarvoja kartoita kohtaushetkellä, ja siltikään ei välttämättä näy mitään. Ehkä joku maksa-arvo tai bilirubiini koholla tms. Vaikea alue hahmottaa verikokein. Pisti vain silmään tuo vihreän värin maininta ulosteessa myös, koska sehän on juurikin sappinesteen väri.

        Mutta arvailua arvailua. Omiin kokemukseen ja "tietämykseenhän" jokainen nettikeskustelija aina viittaa. Vain lääkärit osaavat kertoa varmempia vastauksia ja hekin usein vasta kokeiden ja tarkemman tutkimisen jälkeen.


    • tyytikki

      Maksan tiehyet ovat tukossa, jotain häikkää sisäelimissä

    • Foreman65

      Maksan vajaatoiminto tai maksakirroosi. Parasetamoolimyrkytys!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olit niin lähellä

      Taas söpis olit siinä ihan käden etäisyydellä❤️ Jos sinä ja minä olisimme olleet kahden, olisin hypännyt sun kaulaan. Sa
      Ikävä
      118
      5101
    2. Kun me näemme taas

      Siihen on viikkoja, korkeintaan kuukausia. Jännite välillemme vetää meidät ennemmin tai myöhemmin toistemme läheisyyteen
      Ikävä
      33
      2782
    3. Mitä elukkaa kaivattusi

      muistuttaa? Vastaan ite myöhemmin. Miehelt.
      Ikävä
      34
      2599
    4. Haleja ja pusuja

      Päivääsi kulta 🤗🤗💋❤️❤️❤️ kaipaan sinua Tänäänkin.. Miksikäs se tästä muuttuisi kun näin kauan jatkunut 🥺
      Ikävä
      30
      2398
    5. Oletko mielikuvasi kaivatusta muuttunut

      Lähiaikoina? Jos, mihin suuntaan? Miten ja miksi?
      Ikävä
      118
      1637
    6. Onko mukava nähdä minua töissä?

      Onko mukava nähdä minua töissä vai ei? Itse ainakin haluan nähdä sinut 🤭
      Työpaikkaromanssit
      21
      1580
    7. En kirjoita sulle tänne

      Enään nainen. Olen kyllä kiltisti enkä ala mihinkään kuin tosirakkaudesta. Kanssasi sitten jos se on mahdollista ja pidä
      Ikävä
      10
      1500
    8. Hei rakas sinä

      Vaikka käyn täällä vähemmän, niin ikäväni on pahempaa. Pelkään että olen ihan hukassa😔 mitä sinä ajattelet? naiselle
      Tunteet
      23
      1254
    9. Hukkuu hukkuu

      Mitä houdiineja nämä kun ajaa veteen
      Laitila
      89
      1148
    10. Tänään oli

      Noiiiiin 🤏 vähällä ettei tapahtunut jotain mieletöntä. Valitettavasti olosuhteet esti. Odota hetki vielä 😘
      Ikävä
      35
      1143
    Aihe