Leica m9 black paint

Onko tuo pelkkä kamera? Huomasin ilmoituksen jossa tämän hinta oli jotain 5600e.. Kuulostaa aika kovalta. Onko asiantuntijoita joukossa?
7635
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

kysymyksessä on 18 mp kinokokokennoinen ns. mittatsinkamera M-objektiiveille
rungon värivaihtoehdot: Steel gray, Black

Äänestä

.... tuohon paljoa asiantutijuutta vaadita. Leica on helvetin hienoja kameroita tekevä valmistaja ja sellaisena se koittaa pysyä. Onhan tuo M9 kuitenkin ehkä yhden legendaarisimman kameramallin viimeisin vesa ja ihan täysiverinen Leica mittaetsimineen päivineen. Maksaahan Leican pokkarikin (X1) puolitoista tuhatta euroa (täysiverinen ja ihan aito Leica sekin).

Tuo mittaetsin sinällään on aikamoinen tarkkuustyökalu ja ilmeisen kallis valmistaa. Esimerkiksi takavuosina Epson (juu nimenomaan se tulostin valmistaja) teki mittaetsinkameran Leican M-bajonetille niin senkin hinnaksi tuli jotain 3600€, vaikka ei ollut Leican merkkiä, luki Epson. Nämä kamerat ovat sellaisia joita ei juurikaan liiku käytettynä ja uskon, että tulevat olemaan ensimmäisiä digiajan keräilykameroita.

On se Leica kallis, kun huomioidaan että se on vasta runko. Objektiiviin/objektiiveihin pitää laittaa tonneja niihinkin. Jos olisin rikas niin voisin kyllä tuollaisen ostaa. Samoissa hinnoissahan se pyörii muiden valmistajien lippulaivamallien kanssa (Nikon D3X, Canon EOS 1 jotain, etc...). Onhan tuo kinari selkeästi jäämässä marginaaliin digiaikana ja kuuminta hottia taitaa olla nämä m4/3 mountin kamerat juuri nyt.

Se että M9 on nimenomaan kinari on sinällään hupaisa, koska Leica aikoinaan nimenomaan aikoinaan haastoi pikkuisella kinokamerallaan isommat "pienkamerat" (jotka olivat 6x9, 6x6, 6x7, etc) jotka nykyisin tunnetaan keskikokona. Ja nyt Leica itse on jäänyt vanhanaikaiseksi "keskariksi" (kinoahan voisi pitää digiajan keskarina, koska keskikoon formaatit vaikka niitä diginä onkin, ovat selkeästi isoja).

Äänestä

Luxus maxaa.. Onhan nuo ihan eri vehkeitä, mittaetsinkamerat, ja aika harvinaisia digimaailmassa. Hinta on kyllä kova, mutta kallista on valmistaminenkin, toisaalta laadun voinee olettaa olevan omaa luokkaansa. Ja keräilyarvo siihen päälle..
Kyllähän tuollaisen ostaisi, jos sattuisi vähän ylimääräistä olemaan.
Eikös tuo Mika2:n mainitsema, vuonna -04 julkistettu Epson R-D1 ole vieläkin tuotannossa, vaikka tuoreempikin versio on siitä tullut? Hyvä että digimaailmassakin on jotain pitkäjänteisyyttä..=)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kokematon kuvaaja kirjoitti:

Onko tuo pelkkä kamera? Huomasin ilmoituksen jossa tämän hinta oli jotain 5600e.. Kuulostaa aika kovalta. Onko asiantuntijoita joukossa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu