Kotihoidontuki + kuntalisä

7653

Äitiyslomani loppuu marraskuun alussa ja ajattelin laittaa kotihoidontuki paperit menemään kelaan ja mennä takaisin liiton rahoille. Mutta asumme Tuusulan kunnassa ja löysin sivun missä on tuusulan kunnan kuntalisän ehdot, en vain ymmärrä sitä!:(

http://www.tuusula.fi/sivu.tmpl?sivu_id=1076

Tuolta se löytyy ja ensinnäkin tuo lause: "Lapsen vanhempi tai muu huoltaja hoitaa perheen kaikki alle kouluikäiset lapset kotona ja on työlainsäädännön tarkoittamalla hoitovapaalla tai päätoimisesta opiskelusta hoitovapaalla"
Tarkoittaako tämä nyt sitä että ei saa olla liiton rahoilla kun tätä hakee, eli täytyy olla tosiaan pelkällä kotihoidontuella?

"Mikäli hakijalla ei ole vakituista työpaikkaa, oikeus kuntalisään on kuitenkin, jos lapsia kotona hoitava vanhempi tai muu huoltaja on ennen perheen kuntalisän piiriin tulemista edeltäneen kolmen vuoden aikana ollut ansiotyössä vähintään 43 sellaista kalenteriviikkoa, joissa työaika on ollut vähintään 18 tuntia."
Minä itse lopetin oppisopimuksen kesäkuussa 2009 ja äitiyslomani alkoi vasta joulukuussa 2009 joten tämä ei päde minun kohdallani, mutta jos puolisoni on ollut työelämässä ja on siis tietenkin edelleenkin niin silloin olisimme oikeutettuaja, mutta olemme asuneet tuusulan kunnassa vasta vähän reilu vuosi. Tuossa kun mainitaan jotain kolmesta vuodesta.

Selvittäkää hölmölle nyt nämä asiat:)

3

707

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Petu...

      Näyttää kovasti siltä, että Tuusulan kuntalisän ehdot ovat osin lainvastaisia. Pistä hakien kuntalisää ja jos sitä ei myönnetä niin valita hallinto-oikeuteen koska kunta rikkoo yhdenvertaisuuslakia ja syyllistyy ehdoillaan myös rikoslaissa kiellettyyn syrjintään.

      Moni kunta toimii samalla tavalla. Lievempänä vaihtoehtona voit kannella oikeuskanslerille tai oikeusasiamiehelle, muutosta sieltä ei tule, mutta moitteet, ja ehkä se takoisi luottamushenkilöille vähän järkeä päähän jatkossa.

      Tyhmiä tuusulalaiset on?

      http://www.valtakunta.fi

      • :( :D

        ei osaa käyttää nettii kaikki :(


    • Petu...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kaipaamasi miehen nimi?

      Ja maakunta tai kaupunki?
      Ikävä
      37
      7088
    2. Olit ihan

      Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
      Ikävä
      35
      3721
    3. Oletko keskustellut kaivatustasi muiden

      Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka
      Ikävä
      53
      3632
    4. Ennen ei ollut persuja ja työttömyyttä, lääkäriinkin pääsi

      Ennen oli kaikilla töitä Kauppiaille kelpasi kun saivat voittoa Yritystukia ei ollut Lääkäriin pääsi kaikki haluklaat Nu
      Maailman menoa
      46
      3514
    5. Millaista läheisyyttä

      Toivoisit ikävästi kohteesi kanssa?
      Ikävä
      56
      3101
    6. Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?

      "Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu
      Maailman menoa
      125
      3087
    7. Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue

      se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod
      Maailman menoa
      34
      2779
    8. 34
      2652
    9. Antifasismi - mitä se on?

      Se on äärivasemmistolaista anarkistista toimintaa joka käyttää fasisminvastaisuutta keppihevosena oikeuttaakseen toimint
      Maailman menoa
      27
      2445
    10. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      125
      2418
    Aihe