Äitiyslomani loppuu marraskuun alussa ja ajattelin laittaa kotihoidontuki paperit menemään kelaan ja mennä takaisin liiton rahoille. Mutta asumme Tuusulan kunnassa ja löysin sivun missä on tuusulan kunnan kuntalisän ehdot, en vain ymmärrä sitä!:(
http://www.tuusula.fi/sivu.tmpl?sivu_id=1076
Tuolta se löytyy ja ensinnäkin tuo lause: "Lapsen vanhempi tai muu huoltaja hoitaa perheen kaikki alle kouluikäiset lapset kotona ja on työlainsäädännön tarkoittamalla hoitovapaalla tai päätoimisesta opiskelusta hoitovapaalla"
Tarkoittaako tämä nyt sitä että ei saa olla liiton rahoilla kun tätä hakee, eli täytyy olla tosiaan pelkällä kotihoidontuella?
"Mikäli hakijalla ei ole vakituista työpaikkaa, oikeus kuntalisään on kuitenkin, jos lapsia kotona hoitava vanhempi tai muu huoltaja on ennen perheen kuntalisän piiriin tulemista edeltäneen kolmen vuoden aikana ollut ansiotyössä vähintään 43 sellaista kalenteriviikkoa, joissa työaika on ollut vähintään 18 tuntia."
Minä itse lopetin oppisopimuksen kesäkuussa 2009 ja äitiyslomani alkoi vasta joulukuussa 2009 joten tämä ei päde minun kohdallani, mutta jos puolisoni on ollut työelämässä ja on siis tietenkin edelleenkin niin silloin olisimme oikeutettuaja, mutta olemme asuneet tuusulan kunnassa vasta vähän reilu vuosi. Tuossa kun mainitaan jotain kolmesta vuodesta.
Selvittäkää hölmölle nyt nämä asiat:)
Kotihoidontuki + kuntalisä
3
673
Vastaukset
- Petu...
Näyttää kovasti siltä, että Tuusulan kuntalisän ehdot ovat osin lainvastaisia. Pistä hakien kuntalisää ja jos sitä ei myönnetä niin valita hallinto-oikeuteen koska kunta rikkoo yhdenvertaisuuslakia ja syyllistyy ehdoillaan myös rikoslaissa kiellettyyn syrjintään.
Moni kunta toimii samalla tavalla. Lievempänä vaihtoehtona voit kannella oikeuskanslerille tai oikeusasiamiehelle, muutosta sieltä ei tule, mutta moitteet, ja ehkä se takoisi luottamushenkilöille vähän järkeä päähän jatkossa.
Tyhmiä tuusulalaiset on?
http://www.valtakunta.fi- :( :D
ei osaa käyttää nettii kaikki :(
- Petu...
Ottakaapa nyt härkää sarvista - helpommaksi se ei tule!
http://www.valtakunta.fi/2010/Tuusulan_kuntalisa.php
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 712993
- 482618
Kuoleman pelko katosi
Olen pelännyt koko elämän ajan kuolemaa mutta yhtäkkiä kun hindut paljastivat totuuksia uskonnoista noin aloin yhtäkkiä4322255- 792158
- 951966
- 321732
- 121556
Kuhmolainen on selvästi kepun lehti
Kuhmolaise etukannessa oli Kuva kun Jaskalle annettiin karhu patsas.mutta kukmolaislehti oli niin kepulainen että Jaskan171507Ei mun tunteet
ole mihinkään kadonnut. Enkä mä sua inhoa tai ole kyllästynyt. Mä ymmärsin, ettet ole kiinnostunut minusta, ainakaan sil301320Mitä nämä palautteet palstalla ovat?
Joku uusi toimintatapa rohkaista kirjoittajia vai mistä on kyse?291319