Flexillä ulkoilutus?

ihmettelijä-

Koiraihmiset voitteko kertoa onko flexi hyvä hihna pennulle (7-8vkoa)? Kyseessä pieni terrieri rotu. Mitenkä valjaat sitten flexi?

Jotkut sanovat että pennulle sellainen ei sovi ensihihnaksi koska ensin sen pitää oppia olematta vetämään ja kulkemaan nätistä sivulla lähellä ihmistä .

Useat sanovat etteivät ihmiset osaa käyttää sitä flexiä, sen takia ei soveltuisi. Miten sitten flexiä käytetään oikein (painamalla stop nappia ja ei vetämällä koiraa itseään kohti?) ?

Vai olisiko parempi että se saisi nyt ensimmäiset viikot mennä ihan vain nahkapannalla ja nailonhihnalla ulos pissalle ja kakalle?

valaiskaa kiitos!

9

6129

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • szr

      ite unohtaisin fleksin. koira ei koskaan tiedä minkä pituinen hihna on ja on hirveetä katottavaa kun omistajat vetävät pahimmillaan 8 metrin päässä olevaa koiraa lähemmäs itseään kun joku tulee vastaan. tässä lähellä asuu 6 terrieriä ja niillä KAIKILLA ON FLEKSIT sitä sitten omistaja paniikissa kerää koirat....toki fleksi on kiinni olevalle koiralle mukavaa vaihtelua kun on melkein "vapaana" itse käytän koirilla fleksejä kun mennään metsäpoluille en kaupungissa. mitä jos opetat ensin hihna käytöksen ja sitten fleksin kanssa?

    • murmur10

      Mun pennulla ikää on nyt 5kk, ja tällä viikolla vasta ostin flexin. Eli opetin tavallisella "lyhyehköllä" hihnalla ensin kulkemaan nätisti hihnassa, ja nyt kun pentu on sen tajunnut, niin ajattelin että on ok ostaa flexi, jotta pentuu saa kulkea silloin tällöin lenkeillä ja metsäpoluilla "vähän vapaampana". Meillä ainakin nyt yhdistelmä toimii, jos otetaan tavallinen naru, osaa kulkea nätisti siinä, jos otetaan flexi lenkille, tietää että saa hieman vapaampana mennä kävelemään esim. ojia tsm. pitkin :)

      En oo mikään ammattikoirankouluttaja, mutta veikkaisin että kannattaa ensin opettaa nätisti kävelemään hihnassa, jonka jälkeen vapautta voi lisätä flexillä. Muuten voi tulla aika "kamalaa jälkeä" jos pelkällä flexillä opettaa ulkoiluttamaan....

    • perheen isä

      Normaalilla hihnalla ensin peruskäytös. Kannattaa myös opettaa liikkeet -eteen ja sivulle. Oppii pentuna tämän tosi helposti. En lähtisi opettamaan flexiä alle vuodenikäiselle.

    • ainakin

      aloitettiin heti fleksillä tosin meillä on käytössä sitten erikois valjaat joissa on niin kuin kaulapanta ja valjaat kuin erikseen, ja kaula osa on hieman kiristävä. Tällä tavalla laittaa "lyhyen" taluttimen kaulapantaan ja fleksin valjaisiin niin eipä koira vedä. Puistossa voi sitten irroittaa kaula osan niin koira saa juosta.

    • marmeladmarabou

      Mielestäni ei ole mitään järkeä alle vuoden ikäistä koiraa alkaa flexillä taluttamaan. Koiran tulee oppia kävelemään ensin kunnolla aivan tuiki talvallisessa narussa 100% vetämättä ja ohittaa muut koirat, sekä osata "tänne" käsky. Eikä missään nimessä valjaita sillä ne eivät tuo sopivaa painoa tähän vetämisen pois opetteluun joka tapahtuu näin: Koira vetää, sinä pysähdyt, odotat että koira istuu, taikka löysää narun ja jää seisomaan paikalleen, sinä kehut ja jatkat matkaa. Pentu ei välttämättä opi tätä löystämistä tavallisissa valjaissa vaan kaulapannassa paine kohdistuu sillätavoin että on luonollisinta istua.

      Itse en käytä koirillani ollenkaan flexiä, vaan mikäli tarvitsee kulkea hieman vapaammin, opetan koiran 100% tottelemaan ja kulkemaan hihnatta, taikka vien koirapuistoon missä saa juosta. En flexiä suosittele myöskään siksi, koska koira tuntee siinä koko ajan vedon taluttajaan ja esim. paimenkoirat ja vähääkään suojeluviettiä omaavat koirat saattavat tulkita narustavetämisen että "ihminen haluaa että puolustan häntä". Olen ongelmakoira tapauksessa (uudelleen koulutan niitä) kun koira vetää ja rähisee muille hihnassa. Usein tämä ratkeaa ihan vain sillä, kun pidän itse narun todella löysällä. Koska koira on oppiut tuntemaan vedon flexissä->rupeaa rähisemään->vaihdetaan tavalliseen naruun->kiskotaan koira tiukasti itseään vasten ettei mitään satu.

      Tiivistettynä: Flexi vuoden ikäisenä JA KUN ON JO kaikki tilanteet hanskassa tavallisessa narussa (pitäkää narut löysänä!)

    • Vanha kasvattaja

      EI MISSÄÄN TAPAUKSESSA FLEXIä pennulle !!!!
      Minä ainakin KIELLÄN flexin käytön pennunostajiltani
      Asiasta hyvä kirjoitus Norwishterrieri yhdistyksen sivuilla "Pennun hoito-ohjeet"

    • mr

      Meillä ainakin on ollut flexi ihan alusta saakka, mutta siitä seuraakin se että ei osaa näin aikuis iällä mennä lyhyellä hihnalla. Tottakai jos et sitä osaa kunnolla käyttää on se suuriturvallisuus riski.

      Joten kyllä itsekkin, vaikka flexiä käytän, suosittelen aluksi ainakin normi hihnaa. Onnistuu koulutuskin paremmin : )

    • Anonyymi

      Ei fleksia missääntapauksessa pennulle

    • Anonyymi

      Mulla on koko tän koiran elinajan ollu hihna.. Semmonen piiitkä hihna :P ja valjaat ne rokkaa, niin ei tuu arasteltua, että sattuuko tai hiertääkö koiran kaulaa :) plus se on vaan mukavampi kun ei tarvi vahtia kokoaika et missä se hihna menee taas.

      Ekan hinan pituus tais olla 1,5metriä ja sit 3 metriä on tää nykyinen yleisimmin käytetty lenkkeilyhihna ja sit on viimeviikolla ostettu 5merin "metsä/vaellus" lenkkihihna :D Huom hyvä nippelitieto jos haluaa harrastaa jäljestystä, niin kuulin, että hihna ei saa olla yli 6metriä, muuten jäljestyskokeissa tuomarit katkasee hihnan xD

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!

      "Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti
      Maailman menoa
      240
      45291
    2. Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.

      KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!
      Maailman menoa
      30
      11223
    3. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      179
      10827
    4. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

      Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
      Maailman menoa
      36
      9691
    5. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      85
      8508
    6. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      223
      6501
    7. Pirjo sanoi Esalle

      Painu sinä Esa hevonvittuun... johon Esa? Laittakaapa ehdotuksia. # ==================== # APUFUNKTIO: satunnainen kok
      Maailman menoa
      0
      3190
    8. Jos mä joisin

      Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys
      Ikävä
      28
      2202
    9. Tänään torille

      Tänään kuulema torilla tapahtuu klo.20. Tulkaaha paikalle kattoon.
      Hyrynsalmi
      32
      1525
    10. Koulu-uhkaus.

      Meinaatteko päästää lapsenne kouluun, niin kauan kun tämä uhkaaja siellä myös on? Tekijä on kaikilla tiedossa.
      Hyrynsalmi
      26
      1490
    Aihe