Pyydän kokemuksia kyseisstä liesikuvusta, risut ja ruusut?
Liesikupu Intelle Max
Ilmo44
2484
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Laite oli käytössä vuoden. Nyt kauppa on purettu. Syy: liesikuvun sisällä on moottori, joka ohjaa hormiin johtavan pyöreän kumisen sulkuläpän, kiinni ja auki toimintaa. Tämä moottori syystä tai toisesta JUMITTUI aivan yht`äkkiä – tietysti aina ruoanlaiton yhteydessä. Sulkuläppä jäi joko auki tai kiinni asentoon, moottorin alkaessa pitää kovaa jurinaa, eikä mikään ohjausnappula enää toimi? Ei myöskään huippuimuri katolla, jota liesikuvusta myös ohjataan. Sulakkeet irti ja käryt tupaan..
Ei kivaa, semminkin kun ovesta lappaa vieraita ja kaikki ruoan käryt leijailee tervehtimään heitä – ”mitäs täällä kärytetään” sanoivat. Ei auta kuin kertoa reilusti kenen ja millainen hieno Sewegonin Ilmo Intelle Max liesikupu meillä uudessa talossamme on. No eikö ne saa sitä kuntoon – kysyvät?
Vuodenpäivät ja useita kertoja sitä korjattiin, eikä valmistaja saanut laitetta kuntoon, joten kauppa purettiin. Siihen loppu suomalaisen suosiminen, nyt kokeillaan Frankea.
Pakko antaa vielä risuja laitteen muustakin viimeistelemättömästä - työn ladusta. Liesikuvun rasvaerotinta irrottaessa ja liesikuvun sisäpintoja puhdistaessa saa kätensä aina verille, VARMASTI ellei käytä viiltosuojakäsineitä (eivät kuulu valmistajan toimitukseen), sillä niin ovat teräviä, kuin partaveitsi, kaikki pellinreunat.
Ei voi mitenkään käsittää kuinka näin huonoa tavaraa pääsee valmistajan laadunvalvonnan läpi ja myyntiin - liekö SEWEGONILLA laadunvalvontaa olenkaan? Mitä talon ylin johto tällaisesta ajattelee – tietänevätkö?
Olisi pitänyt ostaessa tarkemmin tutkia ”Suomalaistakin laatua”, ennen kuin ostaa.
Kiitos tiedoista, kyl on ollu harmia, hyvä et oot sentään saanu kaupan puretuks. Kyl tällaset käyttäjän tiedot on tosi hyvä saada tietää.. kiitos sulle vielä.