Missä islamistisissa valtioissa hyväksytään kivitystuomiot?
Kuolemantuomiot ovat kaikissa olosuhteissa barbaarisia ja ehdottomasti kiellettäviä rangaistuksia. USA:ssakin on kuolemantuomiot vielä käytössä joissakin osavaltioissa. Käsittämätöntä. He nyt sentään tappavat tuomittunsa mahdollisimman äkkiä, mutta monissa islamin valtioissa asialla tunnutaan mässäiltävän kuin Ranskan vallankumouksen aikaan.
Maailma on aina vain raadollinen ja jumalankin nimissä tehdään yhä raakuuksia.
Kuolemantuomiot ovat kaikissa olosuhteissa barbaarisia ja ehdottomasti kiellettäviä rangaistuksia. USA:ssakin on kuolemantuomiot vielä käytössä joissakin osavaltioissa. Käsittämätöntä. He nyt sentään tappavat tuomittunsa mahdollisimman äkkiä, mutta monissa islamin valtioissa asialla tunnutaan mässäiltävän kuin Ranskan vallankumouksen aikaan.
Maailma on aina vain raadollinen ja jumalankin nimissä tehdään yhä raakuuksia.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Suomessakin on voimassa kuolemantuomio, noin periaatteessa. Poliisi ampuu asiakasta silloin tällöin tappavasti, jolloin tekoa on pidettävä teloituksena. Eräs tunnettu tapaus oli kioskiryöstö, jonka poliisi lopetti ampumalla haulikolla lähietäisyydeltä ryöstäjän verimössöksi kioskin seinälle. Sen jälkeen pumppuhaulikot kiellettiin Suomen poliisilta samoin kuin konepistoolit.
Se, että tappavan laukauksen ampuu poliisi ei poista mitenkään teon lopputulosta, eli valtion hyväksymää murhaa. Miksi rikollisen saisi tappaa oikeuden nimissä Suomessakaan? Eikö rikollisella kuitenkin ole perustuslain takaama oikeus elämään? Ote perustuslaista: "Ketään ei saa tuomita kuolemaan eikä teloittaa." Lisäksi kuolemanrangaistus on erikseen lakkautettu kaikissa oloissa Suomessa, myös sodan aikana. Eli sotilasta ei enää voida teloittaa karkuruudestakaan.
terroristin teloittamisen ymmärrän yleisen turvallisuuden takaamiseksi, mutta suomessa syntyneen länsimaisen suomalaisen teloittaminen on aina väärin vaikka oikeutta jakaisi poliisi. Kutsun siis poliisin aseelliseen ratkaisuun päättyneitä tekoja teloituksiksi noin pääosin. Joka ainoa laukaus on nimittäin ollut tarpeeton tavoiteltuun oikeushyvään nähden.
Se pitäisi sitten ratkaista onko meillä voimassa kuolemantuomio vai ei. Periaatteessa voisi olla hyvä jos se olisi voimassa raskaimmista rikoksista. Nykyinen poliisin ehdoton ylivalta ja "kiistaton" käskyvalta ei palvele ketään. Poliisihan voi tehdä kansalaisen suhteen ihan mitä poliisi saa päähänsä. Kerätään sitten vaikka vastapainoksi poliisilain muutoksella poliisilta tuliaseet kokonaan pois.
Murhia tehdään ja kuten kerrot, poliisikin voi turvautua aseeseen ja tappaa. Poliisin toimiin tartutaan ja tilanteet tutkitaan. Ampujat joutuvat oikeuteen ja saavat syytteet tutkinnan jälkeen. Se on käytäntö Suomessa.
Kuolemantuomio, jonka oikeusistuin oikeudenkäynnin jälkeen syytetylle langettaa, on kuitenkin aivan eri asia kuin kuvaamasi tilanteet.
Kivitystään vanki voi vielä joutua odottamaan kuukausia tai vuosia.
Itsekin sanot, että Suomessa ei kuolemantuomioita laissa tunneta. Mielikuvani on, että Euroopassa ei missään valtiossa enää tuomita ketään kuolemaan.
Minä kysyin aloituksessani, missä maissa kivitystuomioita toteutetaan. Sinä siirsit keskustelun suomalaisen poliisin aseenkäyttöön.
Et siis osaa vastata kysymykseeni. Ilmeisesti hyvin monissa maissa, lehdistössä on puhuttu Afganistanista ja Iranista. Eivät varmasti ole ainoat. Afrikassa on paljon valtioita, joiden käytäntöä emme tunne, mutta sharialakia yritetään noudattaa monissa.
Sivistysvaltioissa pitäisi olla tieto näistä barbaarisista toimista.
EU-alueella ei ole kuolemanrangaistus voimassa, tosin se on kirjattuna tähän EU:n perustuslakiin näin:
sivulta 5:
YKSITTÄISET TAPAUKSET
EU:n havaitessa yksittäisiä kuolemanrangaistustapauksia, joissa ei noudateta vähimmäisnormeja, se voi myös harkita erityiseen menettelyyn ryhtymistä. Toimia tarkastellaan tapauskohtaisesti.
Näissä tapauksissa nopea toiminta on usein tärkeätä. Menettelyjä ehdottavien jäsenvaltioiden olisi siksi hankittava mahdollisimman paljon taustatietoja kaikista käytettävissä olevista lähteistä. Näihin olisi sisällyttävä lyhyt selvitys syytteestä ja oikeudenkäynnistä sekä vähimmäisnormien loukkaamisen yksityiskohdat, tilanne muutoksenhaussa ja tuomion täytäntöönpanopäivä, jos se on tiedossa.
Jos aikaa on riittävästi, olisi harkittava tapausta koskevien yksityiskohtaisten tietojen ja neuvojen pyytämistä edustustojen päälliköiltä ennen kuin menettelyt aloitetaan.
sivulta 6:
III VÄHIMMÄISNORMEJA KOSKEVA ASIAKIRJA
Tapauksissa, joissa valtiot säilyttävät edelleen kuolemanrangaistuksen, EU katsoo, että on tärkeätä, että seuraavat vähimmäisnormit täyttyvät:
i) Kuolemantuomio voidaan langettaa ainoastaan kaikkein vakavimmista rikoksista siten, että sitä sovelletaan ainoastaan ennalta harkittuihin rikoksiin, joiden seuraukset ovat kuolettavat tai muuten erittäin vakavat. Kuolemantuomiota ei tule langettaa talousrikoksista, uskonnon harjoittamisesta, omatunnon ilmaisuista tai aikuisten välisistä ja heidän omaan tahtoonsa perustuvista sukupuolisuhteista, joihin ei liity väkivaltaa, eikä sitä tule käyttää enimmäisrangaistuksena.
ii) Kuolemantuomio voidaan langettaa ainoastaan rikoksista, joista rikoksen tekohetkellä voimassa olevan lain mukaan voidaan määrätä kuolemanrangaistus, kuitenkin siten, että jos rikoksen teon jälkeen lailla säädetään sovellettavaksi lievempi rangaistus, rikoksentekijän tulee päästä tästä osalliseksi.
iii) Kuolemantuomiota ei saa langettaa:
•
henkilölle, joka rikoksentekohetkellä oli alle kahdeksantoistavuotias
•
raskaana oleville tai vastasynnyttäneille naisille
•
mielisairaille.
6
iv) Kuolemantuomio voidaan langettaa ainoastaan, kun syytetyn syyllisyys perustuu selkeisiin ja vakuuttaviin todisteisiin, jotka eivät jätä sijaa tulkita asiaan liittyviä seikkoja toisin.
v) Kuolemantuomio voidaan panna täytäntöön ainoastaan riippumattoman, puolueettoman ja toimivaltaisen tuomioistuimen lopullisen tuomion nojalla sellaisen – myös erityistuomioistuimessa suoritetun – oikeudenkäynnin jälkeen, jossa on kaikin mahdollisin tavoin pyritty varmistamaan rehellinen oikeudenkäynti vähintäänkin kansalaisoikeuksia ja poliittisia oikeuksia koskevan kansainväliseen yleissopimuksen 14 artiklaan sisältyvien edellytyksien mukaisesti ja jossa on pyritty varmistamaan myös sellaisesta rikoksesta, josta voidaan langettaa kuolemantuomio, epäillyn tai syytetyn oikeus riittävään oikeusapuun oikeudenkäynnin kaikissa vaiheissa ja tarvittaessa oikeus ottaa yhteyttä konsulaatin edustajaan.
vi) Jokaisella kuolemaantuomitulla on oltava todellinen oikeus viedä asia ylempään tuomioistuimeen ja olisi pyrittävä siihen, että asian vieminen ylempään tuomioistuimeen tulisi pakolliseksi.
vii) Soveltuvin osin jokaisella kuolemaantuomitulla on oikeus esittää henkilökohtainen valitus kansainvälisten menettelyjen mukaisesti; kuolemantuomiota ei saa panna täytäntöön niin kauan kuin valitus on näiden menettelyjen mukaisesti edelleen tarkasteltavana; kuolemantuomiota ei saa panna täytäntöön minkään asiaa koskevan kansainvälisen tai kansallisen tason oikeudenkäynnin tai virallisen menettelyn aikana.
viii) Jokaisella kuolemaantuomitulla on oikeus anoa armahdusta tai tuomion muuttamista. Amnestia, armahdus tai kuolemantuomion muuttaminen voidaan myöntää kaikissa tapauksissa.
ix) Kuolemantuomiota ei saa panna täytäntöön vastoin valtion kansainvälisiä sitoumuksia.
x) Kuolemantuomion langettamisen jälkeen kulunut aika voidaan myös ottaa harkintaan.
xi) Kuolemantuomio on pantava täytäntöön siten, että siitä aiheutuu mahdollisimman vähän kärsimystä. Sitä ei saa panna täytäntöön julkisesti eikä millään muulla halventavalla tavalla.
xii) Kuolemantuomiota ei saa langettaa vastoin vähimmäisnormeja poliittisena kostotoimena esimerkiksi vallankaappausta yrittäneitä vastaan.
Ikävä kyllä, kuolemantuomio on EU-alueella sellaisenaan olemassa perustuslaissa ja sen käyttö on artikloissa tarkoin määritelty. Mutta esimerkiksi mielenosoituksissa kuolemantuomio on erikseen voimassa "during time of riots" siten, että poliisi voi erikseen ampua tappaakseen valtion luvalla. Normaalisti kuolemantuomio ei ole EU-alueella voimassa, mikä on sinänsä aika paksua paskaa, koska kuolemantuomiolle on EU: perustuslaissa määritelty niin uskomattoman monta käyttötapaa tarpeen vaatiessa. Useimmat suomalaiset eivät edes tiedä, että kuolemantuomio tuli periaatteessa voimaan EU:n uuden perussopimuksen myötä.
Oikeastaan EU:n perussopimus teki sen, että valtiot voivat käyttää halutessaan kuolemantuomiota tai olla käyttämättä sitä.
Ahaa, siis EU:ssakin on kivitystuomio perustuslakiin kirjoitettuna.
Muusta en ole kysynyt, ja nyt sain niin pitkän vastauksen, että en edes jaksa sitä lukea.
Hyvä tietysti, että samanlaiset kuolemantuomiot tulevat voimaan joka maassa. Kysyin vain alustavasti missä jo tämä humaani menetelmä toimii.
Et tiedä, mikset sano sitä?
Kirjoitin "kuolemantuomiot EU:ssa" ja sain vastaukseksi mm:
"Vuonna 1998 EU:n jäsenvaltiot päättivät lujittaa toimiaan kuolemanrangaistuksen vastustamiseksi ja hyväksyivät toimintaansa ohjaavat periaatteet. Tuolloin useimmat EU:n jäsenvaltiot olivat jo poistaneet kuolemanrangaistuksen, ja ne valtiot, jossa sitä ei ollut vielä poistettu, eivät käyttäneet sitä. Vuoden 1998 jälkeen kaikki EU:n jäsenvaltiot ovat ratifioineet ihmisoikeuksien ja perusvapauksien suojaamista koskevan eurooppalaisen yleissopimuksen kuolemanrangaistuksen poistamista koskevan pöytäkirjan nro 6. On syytä huomata, että kyseisen rangaistuksen poistaminen on eräs Euroopan unionin jäseneksi pääsyn ehto."
kun kaantyy muslimiksi, hanen on ainoastaan murhattava nainen silla hann houkutteli miehen lankeamaan.
Jos murhattu ja rauskatu nainenon eri mielta, niin hanen on itsensa lisaksi tuotava oikeuteen nelja miesraiskaajaa todistamaan naisen puolesta etta nainen oli syyllinen..
huomaat etta islam on oikeudenmukainen!