Mitä helvettiä ne puuhaa siellä entisen kioskin seudulla (siinä risteyksessä)? Ovat keväästä lähtien kaivaneet ja räjäytelleet. Alkuun taisi olla jotain vesijohtoputken vetoa, yms.. Mutta mitä siellä vielä nyhjätään. Mäkeä näköjään madalletaan, onhan se mukava Hannu-pojan mennä tasaista tietä pitkin uuden liikenneympyrän kautta "töihin".
Kuka/mikä rahoittaa nuo Puurtilan kaivaukset? Joku ottakoon selvää ja kertokoon tässä. Nyt ei puhuta mistään kymmennistä tuhansista, vaan useasta sadasta tuhannesta. Keväästä saakka on ollu koneet töissä ja maata ajetaan paikasta A paikkaan B, josta jälleen paikkaan A. Vittu mitä touhua, kyllä maanrakennuskaverit kiittelee kun muuten olisi ollut hiljaista Varkauden seudulla. Vetäkää samalla asvaltti niemen kärkeen saakka!!
Kuka/mikä rahoittaa nuo Puurtilan kaivaukset? Joku ottakoon selvää ja kertokoon tässä. Nyt ei puhuta mistään kymmennistä tuhansista, vaan useasta sadasta tuhannesta. Keväästä saakka on ollu koneet töissä ja maata ajetaan paikasta A paikkaan B, josta jälleen paikkaan A. Vittu mitä touhua, kyllä maanrakennuskaverit kiittelee kun muuten olisi ollut hiljaista Varkauden seudulla. Vetäkää samalla asvaltti niemen kärkeen saakka!!
Vastaukset 25
Vanhimmat
Täällä niemessä asuu muitakin kuin Hannu. Paljon lapsiperheitä. Kevyenliikenteen väylää siihen rakennetaan ja olen erittäin onnellinen siitä. Tie oli surkean kapea ja mäen takia huono näkyvyys, talvella vieläkin vaarallisempi. Asfalttia ei kyllä tule niemeen asti, harmi.
Turhaan äiti puolustaa, jos ei ko. alueella asuis Hannu ja Arto niin tokkopa olis em. työmaata. Ois täällä varkaudessa muitakin ja paljon enemmän liikennenöityjä kohteita.
tämmönen Lehtonen on päässyt tohon virkaan, kun kaverilla ei edes koulutus riitä.
Lehtoselle tuli 400. 000 virhe liikenneympyrä laskussakin.
....on tuon Lehtosen koulutus? Onko kirvesmies vaiko ihan teknikkomiehiä? Hirveesti ainakin jäykkeni käytös, kun sai nimityksen johtajaksi.
eli hyväveli ringin avulla ja ruskeella kielellä. Olihan hän sopivin kaikista, tosin ketään muuta ei haastateltu tai kenellekään muulle ei pestiä tarjottu joten en tiedä ketä ne muut oli johon verrattiin.
Mutta se on varma että tie nousee ennen pitkää pystyyn tuolla asenteella... ikivanha totuus on että kun yhteen suuntaa kumartaa niin toiseen pyllistää
niin pitää olla jäykkä ja jämäkkä! Ja vastuu on muiden
Meinaavat rakentaa sinne suunnalle sen Varkauden Ikean ja viereen Ideaparkin, niin pitää olla infrastruktuuri valmiina..
Ihan hyvä että rakentaavat meille rikkaillekin jotain. Alueella ei ole rivitalo- saatikka kerrostalo slummeja, vain varakkaitten omakotitaloja. Köyhät ja juopot saavat ihan riittävästi "kunnan elätin" tukia.
Ei, se liikenneympyrä mutta se 80 metrin pyörätie, joka lähtee siitä ympyrästä, eikä johda mihinkään, on kummajainen. Siinä risteyksessä ei ole sattunut yhtään onnettomuutta vai onko? Niilä teillä ovat myös onnettomuudet ja liikenne hyvin vähäisiä. Olisiko rahoilla ollut muuta käyttöä???? Tasapuolisuus kaupunkilaisten kesken on tainnut unohtua pahan kerran, kun on valtaa ja halua katsoa asioita vain oman perheen edun nimissä.
Varkaudessa rikkaita.Kaikkee sitä....:D
No eihän sille mitään voi, jos sinä et ymmärrä maanrakennuksesta mitään. Unohdit sitäpaitsi paikan C. Mutta se asfaltti sinne sun torpan nurkalle on ihan turha ajatus. Sehän maksaisi jo satoja ellei kymmeniä tuhansia.
nyt sitten jätetään tekemättä Wreden katua muutama kymmenen metriä taipaleentieltä tulevalle ympyrälle päin. Varmaan ne rahat siirretty Puurtilaan. Eli ei sitten tulekkaan kerralla kuntoon Wreden katu vaikka niin väitettiin, samat montut jää muutaman kymmenen metrin matkalle. Jos sitä rahaa tuhlataan, niin tuhlattaisi mielummin sitte keskustaan eikä Puurtilan korpeen. No eipä ensimmäinen kerta tässä kylässä kun jotain aloitettu ja sitten jätetty tekemättä kerralla kuntoon
Voi video millaista mutkaa ja kaarretta on saatu Puurtilanniemen risteykseen, mahtaa olla mukava aurailla lumia, yms.
Mikä helvetin järki tuossakin oli? Ihan normaali pikkutien risteys siinä ennen oli ja toimi hyvin. Putkien vedon ymmärrän, jos oikeaa tarvetta oli, eikä tarvinnut saada urakoita maanrakennuskavereille. Mutta tuo risteyksen muokkaus ihan silkkaa rahan tuhlausta.
JOKU NYT OTTAMAAN SELVÄÄ TÄMÄN KAUPUNGIN RAHAN KÄYTÖSTÄ!! On niin hämäriä urakoita ja muuta paskaa että ihan hirvittää. Ei taida olla Persus-Pekastakaan tuomaan julki näitä asioita, isot pojat tukkinu suun. Siinä taas nähtiin "lahjomattoman"... no joo enpä kirjoita enempää kun nuppia kiristää jo liiaksi.
Ja näitä urakoita ja muita lampun vaihtoja on ihan turha selitellä millään EU-rahalla, tai ELY-keskuksien tuella. Loppupeleissä se ollaan me veronmaksajat jotka lystin kustantaa, tavalla tai toisella...
kyseisestä hankkeesta mitään muuten olisi jo kirjoittanut.
On muuten hupaisaa, että Pekka on aina syyllinen muiden tekemiin päätöksiin .
Äläs ny keskeneräistä hauku... oota että saadaan risteysalue valmiiksi. Hyvä ja TURVALLINEN siitä tulee.
Hehehehehehe
Ei tainu ihan putkeen mennä tuo viime kesän "urakka". Vai menikö putki jäähän kun pitää vielä yötämyöten kaivurien teluta ja pumppuautojen päivystää... buahahahahahahah!!! Vittu että naurattaa, aiku ois Hannulta menny vielä sähkötkin poikki...
Ens kesäks pois kavereille keksiä jonkun vastaavaan "urakan", tehkee vaikka saari siihen Puurtilanniemen kärkeen, siinäpä ois maanrakennuskavereille sopivasti maanajoa ja muuta puuhastelua...
koulukaveri sitä kasvattaa ("ainoana Suomessa" joten kilpailuttaa ei tarvii)... ei ole nyt kentiäkään viime aikona saatu tehtyä
Kaupungin valtuusto on näemmä joulukuussa hyväksynyt kiirellisenä Puurtilan eteläniementien kunnostuksen, joten ensi kesänä urakka jatkuu ( talousarvio 2011 sivut 142 ja 143)
http://varkaus-fi-bin.directo.fi/@Bin/0d69f4151096c0dc2ca6b1b52234a8bc/1294409673/application/pdf/895554/2011 TA kv 13.12 hyväksymä.pdf
Joko hommat on kunnossa siellä Puurtilan puolessa. Tuliko siihen
ympyrään kepinkärkeen se pyrivätakki.
Kiitos kysymästä, hommat on nyt ok Eteläniemessä. En tosin ymmärtänyt tuota kysymystäsi kepinkärkestä?
Hyvä täälä on nyt olla ja asustella, varakkaiden alueella ; )
Mikä homma tämä wanhojen ketjujen kaivelu oikein on?
Eikö teillä ole aidosti mitään sanottavaa?
Tosiaanki samaa mieltä edellisen kanssa! Onkos varkautelaisten aika pysähtynyt vuoteen 2010? Mikä vitun nimimerkki on Huapalalalala? Vittuiletko jo muualle töihin siirtyneestä komisariosta?
vesamatti - loiri
Tanssilava rakennettu Järven päälle. Oliko luvat kunnossa.
vesa loiri