Tunnenpa työttömiä,jotka ovat jääneet 90-luvun laman kourissa työttömäksi.Sen jälkeen ei ole enää ollut palkkatyössä.Onko työvoimatoimiston mielestä tollaiset vajaakuntoisia?
90 luvun lama
Pekka*
7276
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
nyjkyään jo kolmen kuukauden päästä vajaakuntosia ja elmän hallintaa opetteleen kuntouttavaan työtoimintaa.kiitos halosen ja keskustan
Itseasiassa vajaakuntoiseksi voidaan määritellä vaikka heti työttömyyden alusta. Vajaakuntoisille tarkoitettuun kuntouttavaan työtoimintaan kun voidaan määrätä sellainen, jonka kohdalla arvioidaan, ettei hänelle ole tarjota työtä kolmen kuukauden kuluessa.
Alas on työttömän ihmisarvo laskettu.
Minäkin tunnen tuollaisia ihmisiä,jotka on ollut 90-luvun lamalta tähän päivään asti työttömänä lukuunottamatta muutamia kursseja.Eipä nuo herrat kovin iloisilta tuolla kaupungilla vaikuta, kun kahtoo ilmettä.Kuuluu vaan masentuneena lause pitääpä lähtee leipäjonoon ja pää on alaspäin.
Kaverini on diplomi-insinööri ja on työttömänä.Eikä todellakaan ole vajaakuntoinen.On muuten pitkäaikaistyötön useita vuosia ollut ilman työtä.
Se oli se karjalaisen mamma joka alkoi aikoinaan yhdistyksestään huutelemaan ja muka työttömien etuna edistämään, että työttömät tulee laittaa vajaakuntoisten kategoriaan, kun ovat olleet tietyn ajan työttöminä.
Ja kantoihan huutelu hedelmää, kun työehtosoimuksissakin nyt pitkäaikaistyöttömät ovat rinnastettu vajaakuntoisiin tai vammaisiin. Siis mamma pääsi lakialoitteita tekevien ns. asiantuntijaksi. Kukahan mammalle tällaiset valtuudet antoi.
Reppanoitten asioita tulisi hoitaa aivan muissa tahoissa kuin työttömien yhdistyksessä.
Jokaisen mielestä työtön on vajaakuntoinen. Työpaikkoja on tarjolla vaikka kuinka, mutta laiskan työttömän velttoihin jalkoihin ei saada eloa. Hän vaan odottelee loisimisrahaa ja laiskistuu entisestään.
Laiskistuttuvat edelleen!. TÖIHIN PÄSSI!.