Käsi ylös, joka on täyttänyt Kelan työttömyysetuushakemusta? Käsi ylös, jolla on menny hermot sen siansaksan ymmärtämisessä? Hitto, mitä skeidaa. Tässä se perjantai-ilta menee, kun yritän kääntää kelan kieltä suomeksi.
Okei, pari kysymystä? Asun siis äidin kanssa, mutta olen pikemminkin lähellä 30 kuin 20, joten ei kai meikän tartte mitään selvityksiä äipän tuloista? Entä, jos satun saamaan entisestä duunista muutaman päivän pituisia työpätkiä, niin, jos ymmärsin oikein, niin niistä täytyy laittaa todistus työsuhteen kestosta, työajasta, palkasta ja lomakorvauksesta....? Voiko tuon lapun muuten lähettää kelaan vai pitääkö se ihan ojentaa henk.koht.?
Okei, pari kysymystä? Asun siis äidin kanssa, mutta olen pikemminkin lähellä 30 kuin 20, joten ei kai meikän tartte mitään selvityksiä äipän tuloista? Entä, jos satun saamaan entisestä duunista muutaman päivän pituisia työpätkiä, niin, jos ymmärsin oikein, niin niistä täytyy laittaa todistus työsuhteen kestosta, työajasta, palkasta ja lomakorvauksesta....? Voiko tuon lapun muuten lähettää kelaan vai pitääkö se ihan ojentaa henk.koht.?
Vastaukset 5
Vanhimmat
Palkkatodistus tarvitsee laittaa liitteeksi jos haet päivärahaa ja käyt sillo tällö töissä..
Äiskän tuloja mun tietääkseen ei tarvi enää tietää noin "vanhana" :D
Työmarkkinatukeen vaikuttaa vanhempien tulot, ei siinä ole mitään ikäsääntöä, jos kotona asut on tarveharkinta.
Sanoisiko kolmas vastaus toden???
Se, tarviiko sinun tehdä tiliä äitisi tuloista, riippuu siitä, oletko koskaan täyttänyt työssäoloehtoa. Jos olet, niin sitten saat ilman tarveharkintaa työmarkkinatuen kokonaisena.
Työssäoloehto täyttyy, jos olet joskus ollut työssä siten, että 28 kk:n sisään ( mahdollinen opiskeluaika) löytyy väh. 34 sellaista kalenteriviikkoa (ma-su), joina työaika on väh. 18 h/kalenteriviikko.
Jos em. ehto ei täyty, niin sitten äiskäsi tuloselvitys täytyy tehdä, jos haet kokonaista työmarkkinatukea, minkä edellytyksenä on, että äidin tulot ovat riittävän pienet. Yleensähän noin ei ole, koska edellytetään suhteellisen pieniä tuloja, joten luulisi Kelan hyväksyvän sen, että ilmoitat em. tilanteessa, että otat sen puolikkaan. Vaan eihän Kelasta koskaan tiedä, se on oikea byrokratian huippu, jossa säännöt ohittavat terveen järjen.
Toisaalta on myös niin, että Kela pääsee verotustietoihin, joten tuotakin kautta on tilanne olisi arvioitavissa.
Tuossa vielä lakipykäliä. Laissa mainitut luvut ovat säännöksen säätämisvuodelta, joten ne on korjattava indeksillä kuluvaan vuoteen:
Osittainen työmarkkinatuki
Työmarkkinatuki on 50 prosenttia 4 §:n 1–3 momentin ja 6–8 §:n mukaisesti lasketusta työmarkkinatuesta, jos työnhakija asuu vanhempiensa taloudessa eikä ole täyttänyt työssäoloehtoa.
Mitä 1 momentissa säädetään, ei kuitenkaan sovelleta:
1) aikana, jona työnhakija osallistuu 10 luvussa tarkoitettuihin työllistymistä edistäviin palveluihin; tai
2) työnhakijaan, jonka vanhempien, joiden taloudessa hän asuu, 6 §:ssä tarkoitetut tulot ovat enintään 1 781 euroa kuukaudessa; tulorajaa nostetaan 106 eurolla jokaista työnhakijan vanhempien huollettavana olevaa samassa taloudessa asuvaa kohti.
Loisimiskulttuuri on pesiytynyt suomalaisten työttömien joukkoon. Tämä paha kulkutauti olisi kitkettävä ankarin toimin.
Onhan työministerikin sanonut:
"Suomi tarvitsee työttömänsä......"