Poliisi pidättäkää rikollinen

195.000,00 €

9

927

    Vastaukset 9

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kervisen vaatimus

      Tätäkään ei persut ja Kervinen kerro

      Kh 11.1.2010

      Valmistelija: vs. kaupunginsihteeri Raino Hassinen

      Perussuomalaisten valtuustoryhmä on 26.1.2009 jättänyt valtuustolle valtuustoaloitteen, joka koski ”väärien ja valheellisten asiakirjatietojen ja asiakirjojen mitätöimistä sekä Kotkan kaupungin tuottaman vahingon korvaamista”.

      ./. Esityslistan liitteenä on mainittu valtuustoaloite liitteineen.

      Valtuustoaloitteen liitteessä on lueteltu asiakirjat, joita valtuustoaloite koskee. Kaakkois-Suomen työsuojelupiirin museoon kohdistaman työsuojelutarkastuksen yhteydessä 2004 työsuojelupiiri pyysi tietyiltä keskeisiltä viranhaltijoilta ja työsuojeluvaltuutetulta suoraan heille lähetetyillä kirjeillä tietoja museon työilmapiiristä. Kukin viranhaltija ja työsuojeluvaltuutettu on lähettänyt henkilökohtaisen vastauksensa suoraan työsuojelupiiriin eikä kaupungilla ole tietoa vastausten sisällöstä lukuun ottamatta toimialajohtaja Lintusen vastauskirjelmää, jonka toistekappale on talletettu arkistoon.

      Toimialajohtaja Lintusen kirjelmän liitteen 1 salassapidettävä sisältö on saatettu Asko Kervisen tietoon Kouvolan hallinto-oikeuden päätöksen 4.11.2009 nro 09/0604/2 nojalla ja Kervinen on lähettänyt 14.12.2009 tietoihin oikaisun, joka on talletettu arkistoon asianomaisen kirjelmän yhteyteen.

      Kotkan kaupungin viranhaltijoilla ei ole laillista oikeutta ryhtyä tuhoamaan arkistoon liitettyjä asiakirjoja muutoin kuin arkistonmuodostussuunnitelman puitteissa. Tämä koskee myös terveys/sairaskertomukseen sisältyviä tietoja.

      Valtuustoaloitteessa vaaditaan myös suorittamaan Asko Kerviselle korvauksia Kervisen 12.1.2009 päiväämän vaatimuksen mukaisesti. Kervisen vaatimus tuolloin on ollut yhteensä 153.194 euroa sisältäen korvauksia mm. työkyvyn menettämisestä, henkisistä kärsimyksistä ja vahingonkorvausta terveydentilatietojen väärinkäytöstä ym. Vahingonkorvausvaatimuksen osalta on todettava, että Kotkan kaupungilla on ollut laillinen peruste irtisanoa Asko Kervinen museomestarin tehtävästä (Kouvolan hovioikeus 4.1.2007 nro 9). Irtisanomisen pääasiallisina perusteina olivat Kervisen aktiivinen ja määrätietoinen toiminta työnantajan toimien vaikeuttamiseksi museon työilmapiiriongelmien korjaamiseksi sekä Kervisen lukuisat kantelut, valitukset ja tutkintapyynnöt, joita oikeus piti sopimattomina hyökkäyksinä työnantajaa vastaan.

      Kaupunginhallitus on useaan otteeseen käsitellyt Kervisen vahingonkorvausvaatimuksia ja pitänyt niitä perusteettomina. Kervisellä on oikeus nostaa yksityisoikeudellinen kanne kaupunkia vastaan käräjäoikeudessa mikäli hän haluaa jatkaa korvausvaatimuksensa ajamista.

    • Asko Kervinen

      Lähetetty 10.9.2010 20:06:59
      Aihe: Tämä on viimeinen sovintoon tähtäävä pyyntö


      Vielä kerran esitän Kotkan kaupungin työsuojelupäällikkö Tapani Pulkkiselle ja kaupunginlakimies Marianna Ruonalalle ynnä muille sovintoa taikka pyynnön hävittää musta lista ja mustan listan tiedot Kotkan kaupungin muista asiakirjoista, joita on käytetty vuosia allekirjoittaneen vahingoksi ja työhistorian mustaamiseksi.

      Tämä vuosia ylläpidetty laaja valheellisuus ja tietoinen kiusaaminen on ennen näkemättömän törkeää oikeus- ja sivistysvaltion luottamusasemassa olevilta henkilöiltä, jotka ovat korkeassa virka-asemassa tieten ja tahallaan joukkovoimaisesti sallineet ja edelleen sallivat Kotkan kaupungin ylläpitää ja hallinnoida laitonta mustaa listaa ja lukuisia vääriä ja valheellisia asiakirjoja, joita on käytetty oikeudessa ja Kotkan kaupungin eri toimielimissä vuosia allekirjoittanutta vastaan vahinkoa aiheuttaen.

      Mihin toimenpiteisiin allekirjoittaneen pitäisi ryhtyä, että tämä minuun kohdistettu pitkäaikainen kiusaaminen ja tahallinen laittomien asiakirjojen hallinnointi ja ylläpito lopetetaan?

      Mikä tässä asiassa on niin mahdotonta, että sitä ei saada ratkaistuksi kunniallisesti?

      Onko mahdollinen arvovaltatappio sivuuttanut asiassa järjen käytön?

      Vai onko sittenkin kaiken takana oletus, että Asko Kervinen -niminen henkilö pimahtaisi ja ryhtyisi äärimmäisiin hirmutekoihin, jolloin 17 vuoden asiakirjaväärennökset ynnä muut laittomuudet siirtyisivät taka-alalle?

      Tämä asia ja sen kerrannaisvaikutukset eivät ole ulkopuolisten käsitettävissä. Siksi tämä on allekirjoittaneen viimeinen pyyntö kiusaajilleni asian kunnialliseen päätökseen saattamiseksi ilman käräjöintiä.

      Tällä asialla on edessä pitkä ja kauaskantoinen tulevaisuus, jos asiaa ei saada kunnialliseen päätökseen.


      Haminassa 10.9.2010
      Asko Kervinen




      Asko Kervinen
      Puhakantie 19
      49490 NEUVOTON
      Puh. 05 3665664 tai 044 0696610

      • LEX_Lakia

        TÄMÄHÄN ON ASIASISÄLLÖLTÄÄN JULKINEN UHKAUS ! Eikä tätä tyyppiä saada vastuuseen millään?


      • jr keno
        LEX_Lakia kirjoitti:

        TÄMÄHÄN ON ASIASISÄLLÖLTÄÄN JULKINEN UHKAUS ! Eikä tätä tyyppiä saada vastuuseen millään?

        en löytän


      • erä ja ottelupallo?
        LEX_Lakia kirjoitti:

        TÄMÄHÄN ON ASIASISÄLLÖLTÄÄN JULKINEN UHKAUS ! Eikä tätä tyyppiä saada vastuuseen millään?

        Haminalaiset kertoi ehkä jo totuuden:

        "vannotko yökyök12.9.2010 22:34
        ja lupaatko,että tuo oli viimeinen sontaläjä minkä väännät tälle sivulle (ja samalla kaikille muille sivustoille) ?

        silloin olisi syy kiittää sinua ensimmäisen kerran. ei hyvästä teosta vaan sen takia,että lakkaat pilaamasta ihmisten elämää.

        vai uhkaako elinikäinen banni eristää sinut kaikilta palstoilta ja nyt yrität kääntää asian,ikäänkuin olisit vapaa-ehtoisesti poistumassa itsetehdyssä sankarin kaavussa ? takaa päin se näyttää ruskeaviiruiselta.

        siis lupaatko ja vannotko pysyväsi poissa ? "


      • http://keskustelu.su
        erä ja ottelupallo? kirjoitti:

        Haminalaiset kertoi ehkä jo totuuden:

        "vannotko yökyök12.9.2010 22:34
        ja lupaatko,että tuo oli viimeinen sontaläjä minkä väännät tälle sivulle (ja samalla kaikille muille sivustoille) ?

        silloin olisi syy kiittää sinua ensimmäisen kerran. ei hyvästä teosta vaan sen takia,että lakkaat pilaamasta ihmisten elämää.

        vai uhkaako elinikäinen banni eristää sinut kaikilta palstoilta ja nyt yrität kääntää asian,ikäänkuin olisit vapaa-ehtoisesti poistumassa itsetehdyssä sankarin kaavussa ? takaa päin se näyttää ruskeaviiruiselta.

        siis lupaatko ja vannotko pysyväsi poissa ? "

        http://keskustelu.suomi24.fi/node/9325834


      • Asko MUSTALESKI Kerv

      • Arto Hirvikärpänen

        Sinulla ei ole nyt kaikki hyvin selviää tekstistäsi. Olet selvästi avun tarpeessa, siihen ei enää persut, taipaleet ja hirvoset auta.


      • juttusille
        Arto Hirvikärpänen kirjoitti:

        Sinulla ei ole nyt kaikki hyvin selviää tekstistäsi. Olet selvästi avun tarpeessa, siihen ei enää persut, taipaleet ja hirvoset auta.

        onko lääkitys ihan kunnossa


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tässä ovat Elämäni biisi vieraat lauantai 19.9. - Yksi vieras on kohuttu TTK-juontajaehdokas

      Elämäni biisi vieraslista on harvinaisen mielenkiintoinen lauantaina. Mukana myös kohuttu TTK-juontajaehdokas, josta ei
      Tv-sarjat
      21
      1341
    2. Mies joka on oikeasti kiinnostunut

      Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää
      Ikävä
      133
      1241
    3. 64
      1230
    4. Mikä sun salaisuus on,kun näytät niin nuorelta..

      Vaikka oot jo noin vanha!?
      Ikävä
      108
      1225
    5. Kunnanhallitus

      Miten käy täällä vuosia tuomioita jakaneelle valittajalle, hovioikeus hylännyt kaikki syytteet.
      Puolanka
      67
      1049
    6. Onko nyt kaikki asiat käyty läpi?

      Mun mielestä on👍
      Ikävä
      109
      999
    7. Rauha, sopiiko

      Ei häiritä enää toisiamme. Annetaan molemmille rauha unohtaa, pyydän tätä todella. Kiitos. Miehelle.
      Ikävä
      94
      957
    8. Miesten (epä)viehättävyydestä kysymys

      Mieltä askarruttava asia, liki dilemma. Palstallahan jotkut miesoletetut usein toteavat, että kaikki naiset tavoittelev
      Sinkut
      182
      923
    9. Minkä kappaleen

      haluaisit soivan, kun astellaan alttarille?
      Ikävä
      84
      857
    10. MiltäKaivattusi

      Näyttää? !
      Ikävä
      43
      824
    11. Ei siitä pääse yli, eikä ympäri!

      Pakko se on myöntää ja tunnustaa. Olisin halunnut p*nna sinua sydämeni kyllyydestä. Itseäni vanhemmalle naiselle
      Ikävä
      66
      791
    12. Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi

      Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....
      Ikävä
      50
      686
    13. Vieläkö tykkäät

      Minusta niin paljon että olisit valmis?
      Ikävä
      43
      656
    14. Tykkäätkö minusta

      Mies vai et? -nainen
      Ikävä
      58
      653
    15. Mitä meidän välillämme

      On käynyt näiden vuosien aikana?
      Ikävä
      70
      636
    16. Olit hyödytön.

      Mulle hyödytön..
      Ikävä
      98
      628
    17. Humppila korvasi johtajia tekoälyllä

      https://yle.fi/a/74-20215155 Humppilassa on lakkautettu teknisen ja hallintojohtajan virat. Säästöä tuli hetkessä 150
      Maailman menoa
      87
      618
    18. Perhoseni (miehelle)

      Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r
      Ikävä
      123
      592
    19. Olen tavattavissa

      tänään klo 17-02 siinä ravintolassa. Tulethan sinäkin?
      Ikävä
      52
      564
    20. Mnot, miksi sinulle on tärkeää solvata uskovia?

      Onko sinulla joku katkeruus tai peräti viha heitä kohtaan? Kirjoituksesi nimittäin tihkuvat katkeruutta ja vihaa uskovi
      Luterilaisuus
      307
      555
    Aihe