Olinpa eilen Parturissa. Siinä tukan leikkuun aikana Parturi kertoi että heidän Tyttärensä oli tuonut Virosta Koiran Pennun. Löytökoiria siis. Maksoi 200 Euroa. Jonkun "Pelastakaa Koirat" Järjestön kautta.
Viime viikolla oli sitten tuotu saman Järjestön kautta Koiran Pentu Espsnjan Malagasta. Hinta sama. Pentu olikin sairastunut heti kotiin tuotuna. Ei muuta kuin Helsinkiin Eläinklinikalle. Oli kuulemma Parvo-virus. Klinikalla Pentua oli hoidettu 3 päivää. Lasku 1900 Euroa. Suri ruoja sitä että miksi ei yhteiskunta maksa tuollaisia kustannuksia.
Minä onneton latasin mielipiteeni asiasta. Eikö maastamme löydy riittävästi sekarotuisia koiranrakkeja, jos hoitovietti on noin kpova. Pitääkö niitä sairaita rakkeja Espanjasta asti raahata tänne. Vielä pitäisi yhteiskunnan maksaa pikkupimujen hölmöilyt. Lapset eivät saa enää koulussa kotitaloustunneilla leipoa Korvapuusteja, että ei mene Kanelia.Kaneeli kun on kunnan isien mielestä liian kallista. Mummot makaavat vanhainkodeissa kusisissa vaipoissa, koska vaippojen lukumäärä on rajoitettu. Jotain rajaa sentään, pyydän. Jostakin syystä tukkani leikkaus-sessio kesti lyhyen aikaa. Leikattiin todella lyhyt tukka. Muotoilusta puhumattakaan. Sen opin että en lauo mielipidettäni enää Parturin tuoissa istuen. Silti olen sitä mieltä että moinen löytörakkien kuskaus ulkomailta maahamme, olisi kiellettävä.
Viime viikolla oli sitten tuotu saman Järjestön kautta Koiran Pentu Espsnjan Malagasta. Hinta sama. Pentu olikin sairastunut heti kotiin tuotuna. Ei muuta kuin Helsinkiin Eläinklinikalle. Oli kuulemma Parvo-virus. Klinikalla Pentua oli hoidettu 3 päivää. Lasku 1900 Euroa. Suri ruoja sitä että miksi ei yhteiskunta maksa tuollaisia kustannuksia.
Minä onneton latasin mielipiteeni asiasta. Eikö maastamme löydy riittävästi sekarotuisia koiranrakkeja, jos hoitovietti on noin kpova. Pitääkö niitä sairaita rakkeja Espanjasta asti raahata tänne. Vielä pitäisi yhteiskunnan maksaa pikkupimujen hölmöilyt. Lapset eivät saa enää koulussa kotitaloustunneilla leipoa Korvapuusteja, että ei mene Kanelia.Kaneeli kun on kunnan isien mielestä liian kallista. Mummot makaavat vanhainkodeissa kusisissa vaipoissa, koska vaippojen lukumäärä on rajoitettu. Jotain rajaa sentään, pyydän. Jostakin syystä tukkani leikkaus-sessio kesti lyhyen aikaa. Leikattiin todella lyhyt tukka. Muotoilusta puhumattakaan. Sen opin että en lauo mielipidettäni enää Parturin tuoissa istuen. Silti olen sitä mieltä että moinen löytörakkien kuskaus ulkomailta maahamme, olisi kiellettävä.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Papalla on ongelmat. Että ihan koiranpentujen asiat huolestuttavat. Kyllä tässä maailmassa on paljon asioita ja ongelmia, jotka aiheuttavat huolta ja murhetta. Vaihda vaikka parturia, ettei käy hassusti.
Tämäkö on Sinun keskustelutaitoasi, ivata ja halveksia toisia kirjoittajia? Jotain vikaa on kyllä kirjoittjaassa, kun tuollaista ivaa suoltaa. Onko Tase-pappa jotenkin loukannut sinua josta et yli pääse?
minä tartuin edellissä siihen yhteiskunnan maksamiseen. Mikä on mennyt vinksalleen tässä elämässä? Kaikki pitäisi olla valmiiksi tarjoiltuna, mitään ei pitäsi tehdä itse, näinkö olemme lapsemme kasvattaneet ??
Allekirjoitan. Olen viime viikon aikana pohtinut tätä samaa, tosin eri syistä.
Parantelen tässä koiranpuremaa jalassani. Iso vasikankokoinen viron tuontihurtta riistäytyi omistajan käsistä ja hyökkäsi kolmenkymmenen metrin päästä minun ja koirani kimppuun. Koiran sain onneksi suojaan pysäköidyn auton alle, mutta se elukka hyökkäsi minun päälle ja puri reiteen.
Omistajalla ei ollut mitään otetta koiraansa. Poliisille ja eläinsuojeluvalvojalle on ilmoitettu.
Olen eläinten ystävä ja minulla on ollut koira koko elämäni ajan. Koska koiran elinikä on lyhyempi kuin ihmisen nykyinen karvainen ystävä on aikuisikäni neljäs.
Silti ihmettelen löytökoirien tuontia. Miksi ihmeessä? Ajatus on varmaan hieno, näiden järjestöjen mielestä. Ongelma on siinä, että häiriintyneitä koiria minkä historiasta ei ole mitään tietoa useasti annetaan ihmisten huostaan jotka eivät edes pysty huolehtimaan itsestään.
Asuinalueellani asuu paljon päihde- ja mielenterveyskuntoutujia joilla on terapianaan näitä usein isoja, sekarotuisia ja sekopäisiäkin koiria. Sopivan kokoinen koira josta jaksa huolehtia varmaan
onkin hyvää terapia .
Mutta jos ihminen ei jaksa raahautua kuin korttelin ympäri tai naapurin pihalle viisikymmentä kiloa painavan hurtan kanssa joka tarvitsisi vähintään pari tuntia lenkkeilyä päivässä, koirasta tulee aggressiivinen toisten päälle hyökkääjä.
Toinen löytökoirien omistajaryhmä on idealistiset nuoret naiset jotka eivät ymmärrä koiran pidosta mitään. Ei koiraa voi jättää yhdeksäksi tunniksi yksin kotiin, ulvomaan ja haukkumaan naapuruston iloksi, käyttää pika pissalla töiden jälkeen ja lähteä taas iltaviihteelle. Viikonloppuna voi sitten jos muut riennot antaa myöten käydä pidemmällä lenkillä. Sillä pelillä saa jopa bordercolliesta raivopään.
Jaa, että miksi ihmeessä. Siis miten niin jos siitä saa 200 jeuroa ? Kaikkea sellaista tässä maailmassa tehdään, josta joku maksaa. Niin se vaan on.
No voi voi, että häiriintyneitä koiria tuodaan ulkomailta. Saattaapi se näinkin olalla, vaan kuinka paljon onkaan häiriintyneitä koiria, ihan kotimaassamme syntyneinä. Ei ole mitään rajaa, miten niitä siitetään. Ns. lähisukulaisia vaan yhteen ja tulos on mikä on. Häiriintyneitä, jopa omistajan päälle hyökänneitä, lonkkavikaisia, syöpäsairaita jne.
Kuka on niin hullu, että maksaa jostakin hurtasta jopa 200 euroa? Jos jotain haluaa maksaa, niin kahvit lähikuppilassa on sopiva summa. Mielellään ei koiraa ollenkaan, sillä vain menettää naapuriystävyyden. Paskaa, kusta ja meluhäiriköintiä vain tulee tilalle! Kannattaako?
hyvilläsi että korvat säilyi :))
P.s. mutta olen aivan samaa mieltä kanssasi tuosta lemmikkien raijjaamisesta ulkomailta..ja maksetaan vielä hölmöyksissään niistä mahottomia..paperittomista eläimistä..
Onko ihmisen päivittäisessä elossa mitään sellaista, josta ei aina saataisi vietyä asia esim. vanhusten sairaalaoloihin tms.
Miksi minä kävelen yksin kauppaan? Miksi en ota jotain huonosti liikkuvaa naapuriani mukaan.
Miksi minä syön yksin? Miksi en hae naapuriani seuraksi.
Uskaalto elää, ettei joku morkkaa tapojani?
Kyllä olen aivan samaa mieltä, että hölmöintä hommaa, joka pitäiis ehdottomasti kieltää. Mulla on ollut jo yli 10 vuotta ihan ihka suomalaisia eläimiä Eläinsuojeluyhdistyksen kautta, joko huonon kohtelun kautta suojaan otettuja tai muuten hoitovaikeuksien takia.
Ensimäinen Yortin terrieri, suloinen pikkukäärä tuli, kun "ammattikasvattaja" piti huonosti eläimiään. Telkesi päiväkausiksi johonkin pimeään eteiseen ja ruokakuppi sinne, ja naapurit kävivät heittämässä ruokaa, kun emäntä oli sairaalassa. Ja emäntä käytti kasvatusmenetelminä mm. koiralle selkään antoa, oli siis hakannut koiriaan. Sellainen Kennel, ja ihka Suomessa.
Terrieri oli niin pelokas ja hysteerinen, että puoli vuotta lymysi sänkyjen alla ja nurkissa vapisten, hädin tuskin söi juurikaan mitään. Puolen vuoden päästä oli ensimmäinen kerta, kun se juoksi ovelle vastaan ja pomppasi syliin. Oli voittanut pelkonsa. Autossa matkustajaa koirasta ei koskaan tullut. Väkipakolla oli vietävä autoon, jos oli jonnekkin kuljetettava, esim. eläinlääkärille.
Kun koiruus voitti pahimman pelkonsa, oli hä kerrassaan herttainen koira. Mutta ainainen varuillaolo ja alttius pelolle säilyi koko elämän ajan. Ei tarvinnut kuin hivenen muutti äänensävyä, tai sormea nosi, se maastoutui vapisten.
ikävä on sitä koiraa kuitenkin. Tässä se joka kerran toimistossa makasi jalkojen juuressa pää jalkaterällä kun oli tietokoneella.
Seuraava koira tuli myös eläinsuojeluhhdistyksen kautta. Yksinhuoltajaäiti oli ottanut toisen koiran seuraksi ja tyttärelleen (8 v tytär), mutta eihän siitä mitään tullut. Ei oppinut sisäsiistiksi, kun päivät päästään olivat kaksi koiraa ilman ihmisen seuraa teljetty sisälle.
Meille tullessaan omistaja evästi, että se sairastaa jotain suolistosairautta, ettei se pysty syömään kuin erittäin kalliita erityisruokia.
Meille tullessaan koiran maha parani itsestään. Ei mennyt kauaa, kun se söi Yorkin terrierin kanssa samaa ruokaa eikä tietokaan mistään mahavaivoista. Ne mahavaivat saattoivat olla psyykkisiä. Sellainen pieni kissan kokoinen koira, sekarotuinen kahdesta pikkukoirasta siitetty. Mikäs se semmoinen pieni valkoinen koira on, jolla on paksu karva, ja sitten No nyt en muista sitä toista, mut tommonen pieni kahden nyrkin kokoinen koira sekin.
Myös nämä kaksi kisuliinia on eläinsuojeluyhdistyksen kautta tulleita. Nämäkin ovat olleet jo 6-7 vuotta. Omistajanainen muutti Tampereelle, ja siellä pieni asunto, katsoi, ettei voi kissoja siellä pitää. Vei kissat eläinsuojeluyhdistykseen.
Suomessa on liikaa koiria varsinki pienissä kaupunki asunnoissa Liikaa koiran kakkaa pyörä teillä, imiset astuu kakkaan, taloyhtiön porraskäytävät, autot ja asunnot haisee koiran kakalle.
Jokin kuri ja järki täytyy saada koiramaailmaan. Koira vero voisi olla 3000 euroa jokaiselta koiralta.
olla raivotautia ja ekinokokkiparasiittia. Molemmat aiheuttavat vakavan taudin. Siksi pitäisi olla rokotettu ja matokuuri otettuna. Itse en halua kotieläimiä mutta jos sellaisen hankkii, hyvin on hoidettava. Koira tarvitsee paljon ulkoilua ja luonnevikaiset on lopetettava. Moni tosiaan pitää lemmikkiään tärkeämpänä kuin kanssaihmisiä. Entisellä asuntoalueellani moni ulkoilutti koiraansa vapaana, eläimestä ei koskaan voi tietää, mitä tekee. Siksi on oltava kytkettynä, en esim. halua ajaa vapaana juoksevan eläimen päälle.
Joo onhan omastakin takaa noita kodittomia koiria. Eläintä ei saisi ottaa ollenkaan, ellei niistä oikeasti pidä. Ne vaativat aikaa ja rahaakin. Meidän lapinkoira oli arka tullessaan. Kennel oli juuri muuttanut paikkakuntaa ja autokuljetus oli ollut stressaava. Luottamus on ajan kanssa tullut, mutta ei tuo mielellään autoon tule. Jos mennään pitkälle reissulle, se makaa kuskin vieressä olevan jaloissa. Alussa oksensi, mutta sekin on jäänyt.
Pienet pojat oli varmaan paukutelleet paperipusseja, koska tämä pelkäsi rapinoita. Meille on siitä tullut tosi hyvä pihavahti. Kukaan ei tule ilmoittamatta, kova haukunta kertoo vieraan tulosta. Ja mäyris säestää rinnalla. Tulijat haistellaan ja siihen tilanne se rauhoittuu.
Reviiri vain tahtoo laajentua peltojen puintien jälkeen. Hihnassa mennään portista pidemmälle, joten sekin on kohdillaan taas.
Koira on koira ja sellaisena kohdeltava. Nuo nytkin "kuivuvat" sateen jäljiltä eteisessä. Myöhemmin pääsevät tupaan. On nuo oppineet olemaan tulematta saliin, vaikka ovi olisi auki. Eikä sänkyyn ole asiaa. Omat petipaikat on jokaisella. Silti passaan kahdella aterialla ja joskus herkuillakin.
Mäyris on ihastunut traktorin hytissä olemiseen. Jarruja siihenkin piti laittaa, mies oli kuin hihnassa, pieni seurasi koko ajan. Niin ne on kuin lapsetkin, rajoja ja rakkautta. Tai toisinpäin. Komento on riittänyt, kuritusta ei ole tarvittu. Iltapäivä ketjussa riittää pihan tuntemiseen. Vapaa liikkuminen omalla pihalla on se palkinto.