2 palloa yhtaikaa kentälle parantamaan joukkolajia aktiiviseksi

Tuplapallot maaliin

2 palloa yhtaikaa tarvitaan kentälle aktivoimaan lajia, jotta kaikki pelaajat osallistuvat touhuun.
Etenkin nuorten ja koulujalkapalloon täytyy heti tehdä tämä uudistus, koska kaikki eivät edes pääse koskemaan palloon pelin aikana. Järjetöntä tuhlausta että 2 pari kamppailee pallosta ja 20 muuta katselee.

Näin kuningaslajista saadaan oikea urheilun shakki, jossa havainnoindaan, käytetään aivoja ja liikutaan enemmän. Erinomaista harjoitusta nuorille.

Katsojillekin paljon mielenkiintoisempaa ja hauskempaa erivärisillä palloilla. Olkoon Suomi ensimmäisenä ottamassa käyttöön uuden lajin.
Mitä ehdotatte nimeksi? Tuplapallo? Taitopallo? Joukkuepallo? Huippupallo? Topball?

Koripallossa on oikea optimaalinen kenttä- ja joukkuekoko 1 pallolle. Takapihan 1 maaliin pelaamiseen riittää 1 jalkapallo, mutta ei suurelle kentälle.

1

426

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hekoheko7+11

      Vedetään samantien maalit muutaman metrin päähän toisistaan ja jokainen pelaaja sijoittuu oman maalinsa eteen. Jokaiselle oma pallo. Se joukkue voittaa, joka saa eniten palloja vastustajan verkkoon. Tälläinen hektinen laji ei kestä muutamaa minuuttia pidempään, ja tulisi paljon maaleja. Olisi varmasti katsojaystävällinen!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!

      Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja
      Maailman menoa
      188
      22442
    2. Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"

      Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant
      Maailman menoa
      83
      9651
    3. Sannalla tänään vuorossa The Daily Show

      Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.
      Maailman menoa
      46
      7622
    4. Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa

      Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va
      Maailman menoa
      88
      6408
    5. SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"

      Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei
      Maailman menoa
      189
      6113
    6. Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.

      https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot
      Maailman menoa
      48
      5112
    7. HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!

      Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.
      Maailman menoa
      117
      4765
    8. Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään

      eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm
      Maailman menoa
      107
      4489
    9. Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"

      Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo
      Maailman menoa
      99
      2218
    10. Marin vetäs lopullisesti maton alta hallitusyhteistyöltä Kepun kanssa

      Kurvinen on jo ennättänyt kommentoimaan, ettei Kepu ole koskaan enää kiinnostunut vasemmiston kanssa hallituspaikasta, k
      Maailman menoa
      87
      1498
    Aihe